Hlavní navigace

Desítka nejlepších ruských startupů

27. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ruské startupy přitahují stále více pozornost zahraničních investorů, kteří chtějí vydělat na rychle rostoucím počtu internetových uživatelů. Investují do online rezervačních systémů či e-komerce platforem.

Ruský Internet alias Runet přitahuje v poslední době stále více pozornost zahraničních investorů, kteří vkládají své peníze nejen do zavedených projektů, ale i do začínajících start-upů. Ruský Internet se rozvíjí velmi dynamicky a stejně tak roste v Rusku i počet internetových uživatelů.

V březnu 2011 dosáhl v Rusku počet předplatitelů vysokorychlostního Internetu 16,5 milionů uživatelů.  Oproti roku 2009 je to nárůst o úctyhodných 180 procent.  Jen od března do června 2011 vzrostl počet lidí s předplaceným broadbandem téměř o jeden milion.

Loni se podstatně zvýšil počet ruských uživatelů Internetu a to meziročně o celých 20 procent. Už v září překonal počet ruských uživatelů počet uživatelů Internetu v Německu, které po mnoho let v Evropě, co se týče počtu internetových uživatelů, dominovalo.

Pojďme si představit desítku nejlepších ruských startupů podle Jakova Sadchikova, ruského bloggera, který se dlouhodobě věnuje ruské startupové scéně a šéfuje zajímavému vyhledávači Quintura.

Oktogo.ru

Oktogo.ru je největší ruský online rezervační systém ubytování a současně web s turistickými informacemi, který byl spuštěn v roce 2010. V současné době disponuje rozsáhlou databází hotelů v Rusku (2 200 hotelů). Na Oktogo.ru si uživatelé mohou vybírat z nabídky celkem více než 140 tisíc hotelů. Výkonnou ředitelkou a spoluzakladatelkou Oktogo.ru je Marina Kolesniková.

Firma měla v roce 2011 tržby 10 milionů dolarů. Podle Kolesnikové by měly letos vzrůst přibližně na trojnásobek. Oktogo.ru získalo na rozjezd a další rozvoj peníze od několika soukromých investorů.

Nejdříve v listopadu 2010 do firmy investovali: Toivo Annus, spoluzakladatel Skypu, Fabrice Grinda, Jose Marin a Javier Perez-Tenessa. V dubnu 2011 pak Oktogo.ru získalo dalších 5 milionů dolarů od investičních fondů Ventech a Mangrove Capital Partners a od ruského fondu ABRT. Letos v únoru vložila do Oktogo.ru dalších 10 milionů dolarů ruská investiční skupina VTB Capital.


Anywayanyday

Anywayanyday.com je online rezervační systém letenek. Na svůj rozvoj získal 10 milionů dolarů od investičního fondu Tiger Global. Ten ve firmě, která službu provozuje drží v současné době podíl ve výši 40 procent. V loňském roce Anywayanyday v meziročním srovnání ztrojnásobilo tržby na 192 milionů dolarů a spekuluje se, že by firma mohla v brzké době vstoupit na burzu.

Wikimart

E-komerce platforma Wikimart.ru vznikla v roce 2008 na kampusu Standfordské univezity. Založili ji dva studenti MBA programu Max Faldin a Kamil Kurmakajev. Oficiálně byl Wikimart.ru spuštěn v únoru 2009. Už v červnu téhož roku získal první peníze od investorů.

V letech 2010 a 2011 investoval do Wikimart.ru fond Tiger Global celkem 12 milionů dolarů. Letos v březnu získal Wikimart dalších 30 milionů dolarů opět od Tiger Global a skupiny ruských investorů. Tiger Global nyní vlastní ve firmě podíl ve výši 55 procent, zakladatelé drží 23 procent a 15 procent vlastní ruští investoři. Zbylých 7 procent připadá na angel investory a na opční plán.

Dnes patří Wikimart mezi největší e-komerce platformy v Rusku. Loni měl obrat ve výši 90 milionů dolarů. Denně jej navštíví 200 tisíc uživatelů.

Zeptolab

Zeptolab založili v roce 2008 Efim a Semjon Vojnov jako vývojářskou firmu zaměřenou na mobilní hry. Do povědomí veřejnosti se dostala o dva roky později, díky hře Cut the Rope, která už dosáhla na platformě iOS a Android více než 100 milionů stažení. Loni patřila Cut the Rope mezi nejúspěšnější mobilní hry na světě.

NGINX

Nginx je softwarový web server a reverzní proxy s otevřeným zdrojovým kódem, který pracuje s protokoly HTTP (HTTPS), SMTP, POP3, IMAP a SSL. V současné době patří mezi tři nejpoužívanější softwarové web servery. První oficiální verze Nginxu, za jehož vývojem stojí Igor Sysoev, který dříve pracoval jako systémový administrátor pro přední ruský portál Rambler.ru, spatřila světlo světa v roce 2004.

V loňském roce založil společnost Nginx, Inc, která se má do budoucna starat o další rozvoj Nginxu. Od BV Capital, MSD Capital a Runa Capital získal Sysoev 3 miliony dolarů, které mu mají pomoci udělat z úspěšného web serveru i komerčně úspěšný projekt.

Nginx používá například Yandex, WordPress, Dropbox  nebo tuzemská portálová jednička Seznam.cz.

Jelastic

Jelastic je americko-rusko-ukrajinský projekt, který nabízí cloudovou platformu pro nasazení Java aplikací. Mezi jeho největší konkurenty patří Heroku a Google App Engine. Veřejnou testovací verzi uvolnila firma v říjnu loňského roku a od té doby se jí podařilo získat 15 tisíc unikátních uživatelů.V těchto dnes Jelastic získal 2 miliony dolarů od Almaz Capital Partners a Foresight Ventures.

Speaktoit

O Speaktoit se mluví jako o Siri pro platformu Android. Speaktoit, aplikace která funguje jako osobní hlasový asistent, registruje více než 1,4 milionu stažení na Google Play. Od února je Speaktoit dostupná i pro iOS a mohou ji tak využít majitelé starších verzí iPhonů a iPadů.

Gameinsight

Firma Gameinsight vznikla v roce 2009 jako seed investor a vydavatel pro ruská vývojářská studia, specializující se na sociální hry. V loňském roce měla tržby ve výši 50 milionů dolarů. Mezi její nejúspěšnější hry patří Paradise Island pro Android.  

Dnevnik.ru

Dnevnik.ru vznikl v roce 2009 jako projekt školní sociální sítě pro žáky, učitele a rodiče. Dnevnik nabízí nástroje pro efektivní správu dokumentů a platformu pro rychlé vyměňování informací. Obsahuje také velké množství výukových materiálů. Na projektu participuje více než 17 tisíc škol a dva miliony studentů. V loňském roce získali provozovatelé investici ve výši 1,7 milionu dolarů od Prostor Capital

Content tip EARLY

KupiVip.ru

KupiVip je největší ruský server hromadného nakupování pro registrované uživatele. Byl spuštěn v roce 2008 a od té doby se mu podařilo získat od různých investorů 86 milionů dolarů. KupiVip má 7 milionů registrovaných uživatelů. Oskar Hartmann, zakladatel KupiVip, provozuje také e-shop ShopTime nebo modelingovou agenturu.

Zdroj: Technode.com

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).