Hlavní navigace

Detaily o hardwaru nového Xboxu a PS5, Microsoft kupuje npm, nové MacBooky Air

20. 3. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Neuromorfní čip od Intelu. Gates definitivně končí v Microsoftu. GitHub pro mobily. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Bill Gates definitivně opouští Microsoft, který založil s Paulem Allanem. Oznámil odchod z představenstva společnosti a chce se soustředit na své filantropické aktivity (pěkně je rozebírá dokument na Netflixu). Gates do roku 2014 působil jako předseda představenstva, v roce 2008 se pak vzdal činnosti v Microsoftu na denní bázi. Gates nadále bude působit jako technický poradce pro současného ředitele Satyu Nadellu.

Intel společně s Cornell University představil čip Loihi, který funguje jako neuromorfní. Ten dokáže „čichat“ a rozpoznat tak deset nebezpečných chemikálií. Čip vychází z algoritmu, který je integrován do 14nm systému se 130 tisíci „neurony“. K dispozici je i serverový rack se 768 čipy Loihi. Technologie je podrobně rozepsána v časopise Nature a další materiály lze studovat u Intelu zdezde a zde.

Microsoft zveřejnil hardwarové detaily o nové generaci konzolí Xbox Series X. Procesor bude mít osm jader a 3,8 GHz (AMD Zen 2), grafika bude rovněž od AMD využívající architekturu RDNA 2 a ray tracing (celé jako jednu APU), k dispozici bude 16 GB RAM GDDR6 a zejména pak NVMe SSD disk (1 až 2 TB). Zajímavostí je, že nový Xbox bude mít vlastní slot pro rozšiřitelné karty. Vedle článku od Microsoftu jsou k dispozici pěkná videa od Digital Foundry (tady a tady).

O hardwaru tento týden promluvilo také Sony v případě PlayStation 5. I tato konzole poběží na APU od AMD (Zen 2 a RDNA 2), procesor bude mít osm jader a 3,5 GHz a celkový výkon má být 10,3 teraFLOPS oproti 12,2 teraFLOPS u Xboxu. Opět lze čekat 16 GB GDDR6 a SSD disk. Sony se v tomto případě zaměřilo hlavně na to, co SSD a paměť umožní vývojářům, zejména pak z pohledu designu a velmi krátkého načítání.

Microsoft kupuje firmu npm, která spravuje registr balíčků pro JavaScript/Node.js. Novým domovem bude GitHub, který Redmond před časem koupil. Jde o další krok Microsoftu, jak se dostat blíž k vývojářům. Npm nyní hostuje přes 1,3 milionu balíčků a zaznamenává 75 miliard stažení měsíčně.

GitHub vydal ostrou verzi aplikace pro mobily. Stahovat lze verze pro Android a iOS. Je možné dělat merge pull requestů či code review.

Microsoft by zřejmě 30. března měl představit Microsoft 365 pro domácnosti a koncové uživatelerozebírá ZDNet. Microsoft 365 je aktuálně dostupný pouze pro firmy a kombinuje předplatné Windows 10, Office 365 a Enterprise Mobily and Security. Skrze Windows Update se pak co nevidět začne šířit nová verze Windows 10 (2004), která bude obsahovat Windows Subsystem for Linux 2 (WSL2), tedy Linux integrovaný do Windows.

Google vydal druhou vývojářskou verzi Androidu 11. Vyžadována je manuální instalace a podporovány jsou pouze telefony Pixel 2 až 4. Vyzkoušet lze třeba nové API spojené s 5G sítěmi.

Apple představil novou generaci notebooku MacBook Air. Mají výkonnější integrovanou grafiku, nové procesory Intel Ice Lake a zvolit si lze čtyřjádra Core i5 a i7, vyšší takt 8GB paměti a až 2TB SSD. Nový Air má rovněž poslední generaci motýlkové klávesnice známé z 16" MacBooku, měla by být spolehlivější než ty předchozí. Ceny startují na 29 990 korunách.

Představena byla také čtvrtá generace iPadu Pro. Novinkou jsou čipsety A12Z a druhý 10MPx foťák. Tablety nyní mají senzor Lidar, se kterými bude možné pracovat v rámci rozšířené reality a ARKitu. Ceny začínají na 22 990 korunách (11" model se 128 GB a Wi-Fi).

Americké firmy nemohou použít federální peníze na nákup technologií od Huawei a ZTE. Říká to nové nařízení, které tradičně zmiňuje bezpečnost. Prvky od těchto čínských podniků v USA používají zejména regionální provideři. Americká vláda pro ně připravila program, v rámci kterého nabízí jednu miliardu dolarů na výměnu již instalovaných zařízení Huawei a ZTE (Secure and Trusted Communications Networks Reimbursement Program).

Firefox ve verzi 77 vypne podporu pro FTP, stane se tak v červnu. Zapnutí bude stále možné manuálně, v roce 2021 ale dojde k definitivnímu odstranění starého FTP kódu. FTP nepoužívá šifrování a není považován za bezpečný. Chrome se na vypnutí chystá také, a to od verzí 81 (vypnutí) a 82 (úplné odstranění). Google vydávání nových verzí Chrome pozastavil, a to z důvodů koronaviru a home office jeho zaměstnanců. Týká se to i Chrome OS.

G Suite od Googlu má dvě miliardy aktivních uživatelůpíše Axios. Není ale jasné, kolik z nich je platících. Office 365 má přes 200 milionů komerčních platících zákazníků měsíčně.

Google jako open source vydal nástroj USB Keystroke Injection Protection. Slouží k odrážení útoků, jež jsou popsány v samotném názvu softwaru.

cif - debata 2

Google se také rozepsal o tom, co způsobilo výpadky Gmailu, vyhledávání a dalších služeb. Jde o zajímavé selhání chlazení, které mělo negativní vliv na výkon serverových procesorů.

Populární Ansible je nyní dostupný pro mainframy IBM Z. Na těchto strojích tak umožňují DevOps a automatizaci. Red Hat zase vydal Ceph storage ve verzi 4. Je tradičně postavená na open source variantě s tím, že je připravena na chod na běžném hardwaru.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).