Hlavní navigace

Digi TV pod novým majitelem mění web, potvrzuje zařazení pěti nových programů

15. 5. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

UVNITŘ DATA O HOSPODAŘENÍ OD ROKU 2006 – Satelitní služba by se měla stát součástí produktových balíčků levného plynu, elektřiny a virtuálního mobilního operátora skupiny Lama Energy.

Po vzoru webu Lama Mobilu

Rozšíření programové nabídky o pět nových českých televizních kanálů potvrdil nový majitel satelitní služby Digi TV, společnost Lama Energy. Na testování Primy love, Primy Zoom, ČT :D/art, Smíchova a Telky upozornil server DigiZone.cz již včera odpoledne. Pětice nových programů se objevila na stejné vysílací pozici, jakou využívá právě Digi TV, tedy 1 stupeň západně. Signál šíří přes družici Thor 6, jejímž prostřednictvím Digi TV vysílá. Lama Energy na oficiálních internetových stránkách rozšíření programové nabídky nekomentovala, informaci ale potvrdila na „rozestavěném“ webu, který by měl v blízké době nahradit současné stránky Digi TV a který pro nového majitele této satelitní služby připravuje externí dodavatel z Hradce Králové.

Přidali jsme pro Vás 5 nových kanálů – Prima Love, Prima Zoom, ČT :D/art, Smíchov a Telka, píše přímo na novém webu, který funguje na dočasné adrese http://digitv.loi.cz, Lama Energy. Stránky ještě nejsou kompletní, mají ale copyright společnosti Digi Czech Republic, člena skupiny Lama Energy Group, a vše nasvědčuje tomu, že jde skutečně o nově připravovaný oficiální web satelitní platformy. Otázkou zůstává, na jaké adrese se nové internetové stránky posléze objeví. Nynější veřejný web využívá adresu http://cz.digi.tv. Logicky by se nabízela doména www.digitv.cz, ale tu má již od přelomu tisíciletí registrovánu společnost Czech Digital Group, nyní dceřinná firma Českých Radiokomunikací, a využívá ji pro informace o svém pozemním celoplošném televizním multiplexu 3.

V multiplexu společnosti Intelsat se objevily nové stanice
Screenshot: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Digi TV se snaží dohnat konkurenci, zařadila tematické kanály skupin Nova, Prima a České televize, které u ní dosud chyběly

Balíčky s plynem, elektřinou a voláním

Lama Energy také dosud nijak nepropaguje satelitní službu Digi TV na internetových stránkách celé skupiny, ani na webu virtuálního mobilního operátora Lama Mobile, který má naprosto stejný design jako připravované nové stránky Digi TV. Do budoucna přitom Lama Energy Group počítá s vytvářením produktových balíčků pro své zákazníky. Akvizice DIGI CZ zapadá do dlouhodobé strategie skupiny Lama budovat široký kmen rezidenčních zákazníků v České republice pro balíčky dodávek elektřiny, plynu a služeb mobilní komunikace, které budou nyní doplněny o služby satelitního televizního vysílání, komentoval letos v dubnu převzetí satelitní služby Digi TV Vladimír Rusnák z Lama Energy Group. Už tehdy sliboval kvalitativní změny v satelitní službě.

Řeč přitom nebyla pouze o rozšiřování programové nabídky, ale také o zlepšování kvality vysílání a nabídce hybridních set-top-boxů a doplňkových OTT služeb pro mobilní zařízení, s kterými nedávno přišli další velcí poskytovatelé placených televizních služeb v Česku, například O2 či UPC. Digi TV ale dosud působila spíše jako levná satelitní služba, u které nehraje důležitou roli kvalita obrazu, nýbrž nízká cena. To se zřejmě pod hlavičkou Lama Energy Group změní. Propojení s mobilními službami je logické, nový vlastník Digi TV tak může naplno využít synergie se svým Lama Mobilem. Do portfolia by se mu ale ještě hodila společnost, která poskytuje připojení k internetu.


Foto: archiv DigiZone.cz

Digi TV dosud stavěla na tom, že je nejlevnější placenou satelitní televizí v Česku

Digi TV v Česku vydělala přes půl miliardy

Ačkoli se Digi TV může jevit jako hodně levná satelitní služba, svému předchozímu majiteli, rumunské skupině RCS&RDS, v Česku slušně vydělávala. Od roku 2006, kdy ji uvedla na tuzemský trh, do konce roku 2013 vydělala po zdanění přes půl miliardy korun (přesněji 523 milionů Kč), přičemž tržby se od roku 2008 každoročně držely nad půlmiliardou (jen v roce 2013 klesly na 455 milionů). Předloňský čistý zisk Digi TV na českém trhu činil 125 milionů korun, rok předtím 101 milionů. Vůbec nejúspěšnějším obdobím této satelitní služby z hlediska tržeb byly roky 2008 a 2009, kdy Digi TV inkasovala pokaždé téměř 800 milionů korun. Nejvýnosnější pak byl rok 2008, kdy provozovateli této satelitní služby zbylo po zdanění víc než 423 milionů korun.

Digi TV ale v Česku zažila i hubená léta. V roce 2006, při vstupu na náš trh, dosáhla její roční ztráta víc než 170 milionů korun a tržby pouze 3,5 milionu Kč. Ve ztrátě Digi TV skončila i v roce 2008, kdy prodělala téměř 50 milionů korun. Od roku 2010 začaly tržby Digi TV v Česku vytrval klesat. Tehdejší vedení firmy to přičítalo ekonomické krizi, s níž byl spojen úbytek předplatitelů satelitní televize. Zisk po zdanění ale od roku 2010, kdy hospodaření Digi TV skončilo pouhý milion korun v plusu, vytrvale stoupal. Hospodářské výsledky za loňský rok ale bohužel ještě nejsou k dispozici, takže nejbližším auditovaným rokem, který je zmiňován ve veřejné sbírce listin, je rok 2013.

Cloud23

Hospodářské výsledky Digi TV v České republice (tis. Kč)
Rok Tržby Zisk po zdanění
2013 455 060 125 265
2012 507 428 100 999
2011 552 886 59 807
2010 644 505 1039
2009 793 569 423 156
2008 796 800 – 46 537
2007 352 676 30 013
2006 3497 – 170 908

Kolik má vlastně Digi TV klientů?

Nejistota panuje okolo počtu předplatitelů Digi TV. Podle informací, které měl server DigiZone.cz k dispozici v roce 2013, měla mít tato satelitní služba okolo 150 tisíc abonentů. Oficiálně však toto číslo tehdejší vedení společnosti odmítlo jakkoli komentovat a v účetních uzávěrkách společnosti Digi Czech Republic se údaje o počtu předplatitelů neobjevují. Jasno v tomto ohledu zřejmě nemá ani nový majitel, společnost Lama Energy. Najatá PR agentura, která jej mediálně zastupuje, od serveru DigiZone.cz nedávno zjišťovala, z jakých zdrojů pochází onen údaj 150 tisíc abonentů z roku 2013. Jisté je, že počet předplatitelů Digi TV oproti silným rokům 2006 až 2008 výrazně klesl, ale ve srovnání s jinými placenými satelitními platformami je poměrně vysoký.

Za prvních osm let působení Digi TV na českém trhu inkasoval její předchozí majitel RCS&RDS víc než čtyři miliardy korun na tržbách. I předloňské tržby 455 milionů korun nejsou zanedbatelné, zvláště když stoupá poměr tržeb a zisku po zdanění. Ještě v roce 2011 činil čistý zisk firmy pouhou desetinu ročních tržeb, o rok později to byla pětina a předloni už skoro třetina. V roce 2013 se ale začaly objevoval první spekulace o prodeji Digi TV, takže hospodaření v tomto a zřejmě i předchozím roce může být ovlivněno patřičnými kroky managementu, aby zvýšil tržní hodnotu společnosti. Tomu odpovídá i fakt, že zatímco tržby každoročně klesaly o 50 milionů korun, čistý zisk v desítkách milionů korun naopak rostl.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).