Hlavní navigace

Diginovela doznala změn, ministerstvo ustoupilo Nově

28. 5. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
28. 5. 2007

Digitální novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání doznává zásadních změn. Ačkoli komerční televize Nova a Prima odmítly zkrácené připomínkové řízení a hodlají své komentáře k novele předat 4., respektive 6. června, ministerstvo vnitra už upravuje text novely podle námitek právníků obou stanic, kteří je vznesli minulé úterý při „neautorizovaném“ setkání s autory předlohy.

V případě, že se zavážou k vrácení analogových kmitočtů do roku 2010, dostanou rovnou dvě kompenzační licence. Původně se jednalo pouze o jednu licenci – v původním návrhu měly na dvě nárok jen v případě opuštění analogu do září 2009, informuje o výhodách pro Novu a Primu týdeník Marketing a Media.

Stejný týdeník upozorňuje na snížení podílu reklamy v České televizi. Novela původně počítala s tím, že pokud nedojde v příštím roce k vypínání analogového vysílání a úplnému přechodu na zemské digitální vysílání, bude moci ČT na svých digitálních programech věnovat jedno procento celkového vysílacího času reklamě. Po úpravách novely má být tento podíl poloviční: maximálně půl procenta denního vysílacího času, přičemž časy se mohou za jednotlivé kanály sčítat a použít na jedné stanici.

Díky možnosti kumulace časů by dostala ČT k dispozici 28,8 min. reklamy denně, poznamenává Marketing a Media. Za televizi Nova, která hodlá své připomínky k novele oficiálně předat až 4. června, předlohu komentoval generální ředitel Petr Dvořák. Podle jeho slov není fér, že když Nova opustí analogové kmitočty k 9. září 2009 a získá tak nárok na dvě kompenzační licence, okamžitě bude moci spustit pouze jeden bonusový program, zatímco start druhého novela povoluje až po úplném ukončení analogového vysílání.

KL24

Když se zavážeme vrátit analogové kmitočty v prvním termínu, dostaneme sice jednu kompenzační licenci hned, ale na druhou musíme čekat až do ukončení analogového vysílání. Znamená to, že i v případě, že bychom opustili analogové kmitočty, ale konkurence ne, nemůžeme spustit program na druhé kompenzační licenci. To je pro nás nepřijatelné, uvedl Dvořák. Řediteli Novy se také nelíbí, že novela operuje s možností získat další licence pro pozemně šířené televizní programy bez výběrového řízení pouze v okamžiku, kdy stejný provozovatel nebo skupina provozovatelů utvoří tzv. „programový multiplex“ s minimálně pěti programy.

Přednostní právo na další licence by tito provozovatelé měli až pro šestý a každý další program, což podle Dvořáka vylučuje Novu, která by v rámci jednoho multiplexu chtěla šířit kromě programů ve standardním rozlišení také současný program v HD verzi. Stále máme zájem o vysílání současné Novy ve vysokém rozlišení HDTV, což je náročnější na datový tok. V tom případě bychom se do jednoho multiplexu s více programy stejně nevešli, řekl Dvořák, jemuž podle Marketingu a Media rovněž vadí vrácení reklamy na obrazovku ČT.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).