Hlavní navigace

Diginovela má od Senátu zelenou, nikdo nebyl proti

1. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 11. 2007

Horní komora českého Parlamentu dnes schválila poslaneckou verzi novely zákonů souvisejících s digitalizací. Senátoři souhlasili s diginovelu po podrobné rozpravě v poměru 60:0, čtyři z přítomných se zdrželi hlasování. Nyní zákon čeká už jen na podpis prezidenta, který na něj má lhůtu 15 dní. Termíny načrtnuté hlavním autorem digitální novely Zdeňkem Zajíčkem z ministerstva vnitra v rozhovoru pro DigiZone.cz tedy i nadále vycházejí. Je proto pravděpodobné, že na konci listopadu vyjde zákon ve Sbírce zákonů a začne platit od 1. ledna příštího roku.

MM_SS3

Senát dnes přeřadil hlasování o diginovele na první bod dnešní schůze z původního druhého místa. Zákonodárci odmítli zvolit možnost „nezabývat se“, kterým by novelu poslali prezidentovi bez jakékoli diskuse. Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) podle serveru Česká média řekla, že není důstojno, aby v Senátu bylo zamezeno rozpravě.

Ministr vnitra Ivan Langer před senátory pak obhájil nastavenou koncepci „must carry“, která byla terčem senátorské kritiky a kvůli které si chce dominatní tuzemský kabelový operátor UPC stěžovat u Evropské komise. Jsme přesvědčeni, že je to zásah ve veřejném zájmu. Je to důvodné, ale zejména je to opatření dočasné, uvedl ministr podle Českých médií a upozornil, že ustanovení „must carry“ vyvažuje situaci na trhu. K problému tzv. „očištění“ licence televize Prima od povinnosti sdílet kmitočty s regiony Langer uvedl, že do problému je zataženo několik subjektů a řešení by bylo nejlepší na soukromé úrovni – nikoli z pozice státu.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.