Hlavní navigace

Digitální vysílání ze Slovenska naladí i diváci na Ostravsku a Zlínsku

23. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 12. 2009

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ S PŘEKRYVY Velký přesah do vnitrozemí České republiky má vysílání zemské digitální televize ze Slovenska, které v úterý krátce po poledni spustila společnost Towercom. První celoplošná digitální síť, která obsahuje programy Joj, Joj Plus, Jednotka, Dvojka a Trojka, využívá 11 silných vysílačů na přechodných kanálech nad 60.

K TÉMATU: Slovensko spustilo DVB-T, čtenáři přinášejí první zkušenosti

Zejména na Ostravsku, ale také na Zlínsku, Uherskohradišťsku nebo Hodonínsku je možné na set-top-box nebo televizor s digitálním tunerem naladit všech pět těchto slovenských televizních programů. V programové nabídce zatím chybí nejsledovanější slovenská televize Markíza, která tvrdí, že nebyla o chystaném spuštění prvního multiplexu informována.

Teoretická mapa pokrytí první zemské digitální televizní sítě na Slovensku, včetně překryvů do České republiky (Zdroj: Towercom)

ebf - tip do článku - debata

Podle serveru Mediálne.sk však Markíza nemůže být součástí první zemské digitální sítě, protože dosud nemá licenci pro zemské digitální televizní vysílání. Tuto licenci v úterý naopak získaly televize Joj a Joj Plus, které vysílají v prvním slovenském multiplexu, a dále zpravodajská televize TA3 a piešťanská regionální stanice TV Karpaty.

Markíza se zřejmě ve slovenském DVB-T neobjeví dříve než v lednu, protože do úterního zasedání slovenské Rady pro vysílání a retransmisi tento regulační orgán neobdržel žádost o udělení licence pro digitální vysílání této stanice. Nejbližší zasedání slovenské vysílací rady proběhne právě v lednu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).