Hlavní navigace

Digitální experiment Českého rozhlasu v Praze začne 6. srpna. Plným výkonem ze Žižkova

25. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Půjde o první plnohodnotné digitální rozhlasové vysílání v Česku z hlavního pražského vysílače na Žižkově o výkonu 20 kW.

Plnohodnotné experimentální digitální vysílání Českého rozhlasu pro Prahu a okolí začne 6. srpna. Na Valném shromáždění Evropské vysílací unie (EBU) to dnes řekl generální ředitel ČRo Peter Duhan. Jedním z nejvýznamnějších strategických cílů je nyní pro Český rozhlas digitalizace rozhlasového vysílání. S potěšením mohu uvést, že 6. srpna spustíme experimentální, ale plnohodnotné DAB vysílání pro Prahu a okolí, tedy s dosahem až pro 17 procent populace naší země. Ruku v ruce s digitalizací rozhlasového vysílání jde v našem případě i naplňování rozvojového projektu EBU Vize 2020, prohlásil.

ROZHOVOR: DAB nutně potřebuje další rozvoj, aby získal důvěru posluchačů, míní šéf techniky Českého rozhlasu

Vysílání pro Český rozhlas zajistí České Radiokomunikace z hlavního pražského vysílače Žižkov na kanále 12C s plným výkonem 20 kW. Celý multiplex obsadí programy veřejnoprávního rozhlasu, a to jak stávající celoplošné stanice, tak i speciální digitální programy. Český rozhlas spuštěním DAB Praha znovu prokázal, že stojí v čele rozvoje digitálního rozhlasového vysílání a je na ně dokonale připraven. K dispozici máme v současné době několik speciálních digitálních stanic a chystáme do budoucna další projekty, které rozvoj digitálního vysílání podpoří. Spuštění DAB Praha považujeme za symbolický start digitalizace rozhlasového vysílání, uvedl náměstek generálního ředitele ČRo pro program a vysílání René Zavoral.

KL24

K TÉMATU: Digitální rozhlas ze Žižkova by měl začít vysílat v červenci, experiment potrvá rok

Český rozhlas zároveň deklaroval, že má hotovou koncepci digitálního rozhlasového vysílání a je připraven kdykoli spustit přechod na DAB. Představil i konkrétní předpoklady k tomu, aby spuštění DAB v České republice pokročilo dopředu. Kromě legislativy jde například o financování souběžného analogového a digitálního vysílání nebo koordinaci se soukromým sektorem. Pro úspěšný průběh digitalizace prosazujeme také vznik národní koordinační skupiny a plánu přechodu, jež by počítaly i se soukromými provozovateli, uvedl rozhlas v oficiální tiskové zprávě. Komerční rádia jsou vůči digitálnímu vysílání skeptická, zpochybňují především potřebu vypínání analogového FM pásma.

Mapa pokrytí je pouze teoretická. S venkovní anténou bude dosah multiplexu bez pochyby mnohem vyšší. Mapu lze poklepáním zvětšit.
Autor: České Radiokomunikace

Teoretická mapa pokrytí digitálního experimentu Českého rozhlasu. Kliknutím obrázek zvětšíte.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).