Hlavní navigace

Digitální gilotina číslo dvě prošla, opozice ji znovu napadne

23. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Francouzští zákonodárci definitivně schválili další kontroverzní zákon zaměřený proti počítačovému pirátství. O zmíněném zákonu jste si mohli na Lupě přečíst naposledy v pondělním článku Stalo se: digitální gilotina se vrací, na obzoru je Loppsi . Ústavní rada Francie původní „třikrát a dost“ torpédovala letos v červnu. Původně schválená verze zákona totiž do odpojování domnělých počítačových pirátů nezapojovala soud. Občan tak měl pramalou možnost se účinně bránit, čímž by byla porušena jeho…

Francouzští zákonodárci definitivně schválili další kontroverzní zákon zaměřený proti počítačovému pirátství. O zmíněném zákonu jste si mohli na Lupě přečíst naposledy v pondělním článku Stalo se: digitální gilotina se vrací, na obzoru je Loppsi . Ústavní rada Francie původní „třikrát a dost“ torpédovala letos v červnu. Původně schválená verze zákona totiž do odpojování domnělých počítačových pirátů nezapojovala soud. Občan tak měl pramalou možnost se účinně bránit, čímž by byla porušena jeho ústavní práva. Nyní ale obě komory francouzského parlamentu kývly na novou verzi tzv. digitální gilotiny.

BRAND

Ta už do procesu odstřižení počítačových pirátů od Internetu aktivně zapojuje soud, ovšem občan se aktivně může bránit až při případném odvolání. Prvotní rozhodování soudce (ve zrychleném řízení) se koná bez jeho přítomnosti. Navíc občan musí prokazovat svoji nevinu, tedy není na úřadech, aby mu prokázaly vinu. O tom více ve výše odkazovaném článku Jiřího Peterky. Jelikož má zákon i další hodně kontroverzní pasáže (placení za připojení i po dobu nedobrovolného odpojení, postihování majitelů přípojek namísto hledání skutečných viníků), odpůrci z řad francouzských politiků znovu chtějí zákon napadnout.

Francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand však vyzdvihl údajný výchovný účinek nově schváleného zákona, který je podle něj prý nezbytný. Proti se ale staví levicoví zákonodárci v čele se socialisty. Právě ti chtějí druhou verzi digitální gilotiny nechat znovu posoudit, jestli je v souladu s francouzskou ústavou. Jestli i tentokrát přijde o své ostří lze jen těžko předpovídat. Stejně tak, jestli se neobjeví (další) pokusy o export této normy z Francie do celé EU. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).