Hlavní navigace

Digitální kolaps hrozí i na Pradědu, Nova nechce vypínat analog střihem

6. 4. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
6. 4. 2011

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ Nejen na Ostravsku, ale také na Jesenicku hrozí „digitální kolaps“ kvůli kmitočtové kolizi analogových a digitálních televizních programů. Komerční televize Nova a Prima totiž odmítají předčasně vypínat analogové vysílání kvůli tomu, aby uvolnily vysílací kanály digitálním multiplexům. Zatímco v Ostravě takto Prima zablokuje dubnový start multiplexu 3 z vysílače Hošťálkovice a přechod této sítě na definitivní kanál 48, Nova odmítá obdobný krok na vysílači Praděd.

K TÉMATU: Ostravsku hrozí „digitální kolaps“: start multiplexů 2 a 3 z Hošťálkovic ohrožen

Technický plán přechodu (TPP) ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání předpokládá, že Nova a ČT 1 ukončí analogové vysílá na Pradědu letos 31. října. Ve stejný den by měl na kanálu 53, který na tomto vysílači využívá analogová Nova, začít vysílat multiplex 2 včetně digitální Novy. Nejsledovanější české televizi se ale podle Jiřího Duchače, vedoucího odboru správy kmitočtového spektra Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) nelíbí, že před vypnutím analogu nedojde k půlročnímu souběžnému analogovému a digitálnímu vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: Analogová ČT 1 na Lysé hoře skončí 30. dubna a s ní i 16 převaděčů

Komerční televize chtějí postupovat striktně podle TPP, řekl Duchač serveru DigiZone.cz. TPP sice počítá s přechodem Novy na digitální vysílání z Pradědu „střihem“, tedy bez souběhu analogového a digitálního vysílání, zároveň ale definuje minimální lhůtu pro souběh obou typů vysílání z vysílače velkého výkonu na šest měsíců před vypnutím analogového signálu. Nova by tedy mohla oddálit start multiplexu 2 z Pradědu až na duben 2012.

NAPSALI JSME: Česká televize ukončí analogové vysílání na Lysé hoře. A co Prima v Ostravě?

UXD

Zdržovací taktika by se Nově mohla vyplatit. Jesenicko je jednou z mála oblastí, kde dosud není možné pozemní cestou naladit televizi Prima, největšího konkurenta Novy. Prima zde nikdy nevysílala analogově a v digitální podobě se sem dostane pouze v multiplexu 2, jehož start Nova blokuje. Stejně tak oddálí start i dalších konkurenčních programů: TV Barrandov, Prima Cool, ale i vlastní stanice Nova Cinema.

Pokrytí televize Prima analogovým (modrá) a digitálním (oranžová) signálem. Fialově jsou označena místa, kde Prima vysílá oběma způsoby, bíle lokality, kde ji dosud nelze pozemní cestou naladit. Největší „dírou“ v pokrytí Primy je právě Jesenicko. (Zdroj: ČTÚ)

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.