Hlavní navigace

Digitální licenční řízení posoudí Nejvyšší správní soud

24. 10. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
24. 10. 2006

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) i šest digitálních televizí se zrušenou licencí se včera rozhodly podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Subjekty využívají jediného opravného prostředku proti zářijovému výroku Mětského soudu v Praze, který zrušil výsledek licenčního řízení z letošního dubna. Všichni jsme je (stížnosti) podali. Asi to neprolomí ledy, ale snad se najde v dohledné době nějaké řešení, uvedl zakladatel jednoho z nováčků, televize Pohoda, Radim Pařízek pro časopis Marketing a Média (MaM). Podání kasační stížnosti potvrdili i zástupci zpravodajské Z1, regionální RTA a majitele Óčka, mediální skupiny Mafra.

Ředitel divize multimedií Mafry Stanislav Holec MaMu řekl, že důvody pro podání kasační stížnosti jsou dvojího druhu: formální a věcné. Rozsudek podle mínění právníků mediální skupiny není mimo jiné přezkoumatelný, a rozhodnutí soudu je tak nezákonné. Kasační stížnost včera podala i RRTV. Cesta k dohodě a možnému urychlení vývoje se tím neblokuje, uvedl k tomu její předseda Václav Žák.

Šest digitálních stanic a RRTV s podáním kasační stížnosti čekaly až do chvíli, kdy získaly písemné vyhotovení rozsudku soudu. Původně se totiž dotčené strany domnívaly, že soud zrušil pouze výsledek řízení a nic nebrání tomu vybrat ze stejného pole přihlášených nové televize znovu. Třeba i stejnou šestici. Písemný rozsudek ale informoval o tom, že soud zrušil rok a čtvrt trvající licenční řízení jako takové.

Soudní spory kolem udělených licencí mohou podle zástupců trhu způsobit i zpoždění digitalizace a nástupu nových volně přístupných TV stanic. Plnoformátová Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, zpravodajská Z1, hudební Óčko a regionální RTA dostaly licence na začátku května. Proti verdiktu rady o neudělení licence se ohradilo šest neúspěšných uchazečů včetně Novy, Galaxie sport a Primy. Na základě žalob Nova a Galaxie sport pak Městský soud v Praze na počátku září celé rozhodnutí rady o udělení a neudělení licencí radou zrušil. Celou věc vrátil soud radě k dalšímu jednání.

MMF24

Městský soud v Praze zatím neprojednal další čtyři žaloby proti neudělení licencí, neboť Nova se u těchto jednání dožaduje statutu účastníka řízení. To jí soud nedovolil a Nova podala kasační stížnost. Jejich vyřešení může trvat měsíce až dva roky, a do té doby zřejmě nebude moci vysílací rada znovu rozhodnout o udělení licencí pro nastupující digitální vysílání.

Zdroj: Marketing a Média

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).