Hlavní navigace

Digitální lukostřelba aneb potíže se vznikem nových domén

16. 4. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 74287
Už sama o sobě kontroverzní inovace, tedy vznik nových domén nejvyšší úrovně, ještě nebyla pořádně nastartována a už ji provázejí velmi nepříjemné komplikace.

Problémy TAS

Uplynulý čtvrtek měl ukončit důležitou etapu vzniku nových generických domén nejvyšší úrovně (new gTLDs). 12. dubna 2012 o půlnoci greenwichského času mělo být ukončeno přijímání žádostí. Leč nestalo se tak. Místo toho v průběhu dne ICANN oznámil, že objevil závadu na systému pro příjem žádostí (TLD Application System = TAS). Na odstranění závady v současné době pracuje a systém bude odstaven minimálně do úterní půlnoci. Aby nebyli znevýhodněni žadatelé, kteří nechali odeslání žádostí na poslední chvíli, byla lhůta pro podávání žádostí předběžně posunuta o šest dní, tedy do 20. dubna. 

Jestli bude systém skutečně zprovozněn, budeme vědět do úterní druhé hodiny ranní našeho času (neboli do pondělí 23:59 UTC), protože ICANN k tomuto problém vydal ještě jedno vyjádření, ve kterém mimo jiné přiznal, že v systému bylo za určitých podmínek možné vidět data ostatních uživatelů. Dle neoficiálních informací šlo o chybu ve zpracování speciálních znaků jako jsou < a >, což v případě procesu, jež stál desítky milionů dolarů, zní poměrně neuvěřitelně.

Počet žádostí

Jaké žádosti se ICANNu sejdou, zatím není vůbec jasné. ICANN pouze již dříve naznačil, kdy bychom se to měli dozvědět. ICANN totiž přislíbil, že všechny žádosti zveřejní poslední den měsíce dubna, tedy době cca 14 dnů po původně plánovaném ukončení přijímání žádostí. Vzhledem k aktuálním technickým potížím bych příliš nespoléhal na to, že zveřejnění bude také o šest dnů později, tedy 5. května. On už ten text oznámení naznačoval, že v případě velkého množství žádostí může být zveřejnění opožděno.

I otázka počtu žádostí je pochopitelně zatím otevřena. Jediný údaj, kterého se můžeme chytit, je posledně známý počet registrovaných uživatelů. Dne 25. března to bylo 839. Toto číslo je nyní asi o něco vyšší, protože uživatelé se mohli registrovat až do 29. března. Je trochu škoda, že tento údaj ICANN neaktualizoval. Protože každý registrovaný uživatel může podat více žádostí (nejvýše 50), je tedy pravděpodobné, že žádostí bude alespoň přes 1000.

S tím se ovšem pojí další problém. ICANN dimenzoval veškeré mechanismy pro posuzování žádostí tak, aby jich byl schopen posoudit 500 najednou. Deklaroval, že pokud se jich sejde více, bude zpracováno pouze 500 a další se budou zpracovávat později v dávkách po zhruba 400. Důvodem, proč jsou následné dávky menší, je, že se předpokládá, že zhruba 20 % žádostí bude vyžadovat rozšířené posuzování a jejich zpracování se tedy protáhne do následující dávky. Délka úvodní části posuzování žádosti byla odhadnuta na přibližně 5 měsíců, což znamená, že za jeden rok zvládne ICANN posoudit pouze dvě dávky. Celková délka posuzování může být od osmi měsíců u jednoduchých nekonfliktních žádostí až po dvacet v případě žádostí, kterých bude kolize a u kterých bude nutnost nějakého rozšířeného posuzování. Vzhledem k tomu, že zatím vše nasvědčuje tomu, že budou nejméně tři dávky, mohou být některé domény zprovozněny až v roce 2015 a naopak někteří šťastlivci by mohli mít své domény již v prvním čtvrtletí příštího roku.

Digitální lukostřelba

Vždy na mě působilo poněkud zvláštně, že ICANN nikdy dopředu neřekl, jak se bude oněch prvních 500 šťastlivců i pořadí těch dalších vybírat. Ač je manuál pro žadatele o nové domény (New gTLD Applicant Guidebook) poměrně rozsáhlá kniha, jež řeší velmi detailně mnohé aspekty vzniku nových domén, o tomto mechanismu pouze říká, že pořadí nebude stanoveno ani náhodným výběrem ani dle pořadí doručení žádostí. Náhodný výběr byl vyloučen proto, že dle kalifornského práva by byl brán jako loterie a na tu ICANN nemá licenci. A sám ICANN komentoval možnost rozdělení do dávek dle času podání tak, že pokud by bylo zvýhodněno dřívější podání žádosti, hrozilo by, že by žadatelé upřednostnili rychlost podání před kvalitou. 

Proto nyní musel přijít s nějakým jiným mechanismem a dlužno podotknout, že to, s čím přišel, budí spíše rozpaky. Systém byl oficiálně nazván jako „digitální lukostřelba“ (digital archery) a spočívá v tom, že každý žadatel si v systému TAS nastaví nějaký přesný čas v budoucnosti. Až se tento čas přiblíží, musí se přihlásit do systému a co nejpřesněji v tento okamžik zmáčknout na tlačítko. Rozdíl mezi nastaveným časem a časem odkliknutí onoho tlačítka se změří a žádosti žadatelů s nižším absolutním rozdílem budou zpracovávány dříve.

Z tohoto pravidla budou existovat dvě výjimky. Aby byla zachována geografická diverzita, budou žadatelé rozděleni do pěti skupin podle toho, ze kterého geografického regionů pocházejí. ICANN rozeznává tyto geografické regiony: Evropa, Afrika, Severní Amerika, Latinská (a Centrální Amerika) a Asie (a Oceánie včetně Austrálie) a tyto regiony budou v každé dávce rovnoměrně zastoupeny dle počtu podaných žádostí. Dále, pokud bude existovat více žádostí ke stejné doméně, budou tyto žádosti posuzovány ve stejné dávce, a to co nejdříve. Tedy například pokud budou existovat tři žádosti o doménu .xyz a první žádost bude zařazena do dávky číslo 2 a druhá a třetí žádost do dávky číslo 3, budou se všechny tři žádosti projednávat v dávce číslo 2.

Je to fér?

Takovýto systém pochopitelně vyvolává celou řadu otázek. Odhlédněme teď o faktu, že geografické regiony ICANNu jsou předmětem mnoha diskusí (například Kajmanské ostrovy patří do Evropy, což se tamnímu správci domény .ky skutečně příliš nezdá) a pojďme se spíše podívat na technické aspekty takového řešení. Přesnost žadatele v odkliknutí tlačítka nebude závislá pouze na jeho individuálních lidských schopnostech. 

MM socky3

Bude pochopitelně záležet na aktuálním stavu sítě od stanice žadatele k serveru ICANNu včetně stanice žadatele a zahlcení serveru ICANNu. Čím nižší bude mít žadatel síťové odezvy (Round-trip time – RTT) a především jejich rozptyl (jitter), tím vyšší bude mít šance okamžik trefit. O pořadí tedy může rozhodnout technická závada, momentální zahlcení sítě či serveru a podobně. Být žadatel z nějaké internetově vzdálené země od USA či z místa s méně stabilní konektivitou, zvažoval bych nákup letenky do USA a pochopitelně i naprogramování nějakého robota. A osobně mi není úplně jasné, čím se tento způsob liší od loterie.

Každopádně proces vzniku nových TLD pokračuje, zpoždění zatím není nijak fatální. Doufejme, že toto jsou poslední podivnosti, kterých jsme se u něj dočkali. Ale rozhodně je trochu rozpačitý start události, která bývá nazývána jednou z největších změn v historii Internetu.

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem CZ.NIC a členem představenstva NIX.CZ. Ve volném čase se věnuje vývoji routovacího démona BIRD.