Hlavní navigace

Digitální Prima v Ostravě? Stihneme to do Eura, slibuje ředitel

1. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
1. 5. 2008

Televize Prima by měla do červnového Mistrovství Evropy ve fotbale začít digitálně vysílat nejenom v Brně, ale také v Ostravě. Ve středečním chatu se čtenáři zpravodajského serveru Aktuálně.cz to řekl generální ředitel této televize Marek Singer. Brno bude digitální v druhé polovině května, Ostrava bude digitální do Eura, uvedl šéf Primy.

Podle mluvčího Primy Ladislava Pavlíka je předběžným termínem pro spuštění digitálního vysílání této stanice v Brně neděle 25. května. Nemůžeme ale vyloučit, že to bude až 27. května, nebo naopak již 22. května. Dolaďujeme detaily, řekl Pavlík serveru DigiZone.cz. Kromě Brna a Ostravy by se zemské digitální vysílání Primy mohlo objevit také na Plzeňsku.

Právě v Brně, Ostravě a Plzni totiž chce v červnu odstartovat nová zpravodajská televize Z 1, která bude dočasně vysílat v digitální síti společnosti Czech Digital Group (CDG). Stejná firma nyní provozuje v Praze přechodný digitální multiplex B, v němž vysílá i televize Prima. V Brně by mohly v síti CDG vysílat kromě Primy a Z 1 také televize Óčko, Public TV a TV Noe.

Podle mluvčího Primy je už také známý vysílací kanál, na kterém by měla televize digitálně vysílat v Brně. Využijeme kanál 59 z vysílače Hády, uvedl Pavlík. Předpokládaný výkon vysílače, z něhož pro Brno vysílá i přechodný multiplex A s programy České televize, Českého rozhlasu a televize Nova, Prima zatím nekomentovala.

S kanálem 59 pro definitivní digitální síť CDG počítá také Technický plán přechodu (TTP), který v pondělí schválila vláda. Vedle vysílače Hády má multiplex využít také vysílač Kojál, přičemž oba poběží v jednofrekvenční síti na kanálu 59. Zatímco pro Kojál uvádí TPP maximální výkon 100kW, u vysílače Hády omezení neuvádí s tím, že výkon je třeba upravit v závislosti na dalších vysílačích v oblasti.

UXD

V Ostravě by měla digitální síť CDG využívat kanál 39, ale na tom ale nyní vysílá přechodný multiplex A, takže operátor zřejmě využije jiný kanál. TPP počítá s tím, že definitivním kmitočtem pro tuto síť by měl být kanál 48. Pro Plzeň pak TPP přiděluje síti CDG vysílací kanál 52. Jak v Ostravě-Hošťálkovicích, tak z plzeňského vysílače Krašov může multiplex vysílat maximálním výkonem 100kW.

Generální ředitel Primy Marek Singer nedokázal ve středečním chatu na Aktuálně.cz odpovědět na dotaz, kdy se digitální signál této televize dostane na sever Čech. Bohužel přesně nevím, závisí to na plánu digitalizace, který teprve v pondělí schválila vláda, uvedl.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.