Hlavní navigace

Digitální revoluce ze satelitu se blíží. Analogové vysílání už má na kahánku

6. 4. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

30. duben 2012 se zapíše do historie analogové, ale i digitální satelitní televize. Proč? Analogové satelitní vysílání totiž definitivně končí.

Co se 30. dubna 2012 stane

Pokud jste zákazníky třeba satelitních služeb CS Link nebo Skylink, pravděpodobně už vám nic pojem analogové vysílání prostřednictvím družice neříká. Analogový komplet pro satelitní příjem ale můžete mít například na chalupě, případně, pokud jste například majitelem některého z hotelů. To je ostatně osobní zkušenost redaktora tohoto textu. Řada majitelů především starších nebo levnějších ubytovacích zařízení, která nabízejí možnost sledování programů z družice, vůbec netuší, že přijímají signál analogově, případně pokud to náhodou tuší, pravděpodobně se k nim nějakým způsobem nedoneslo, že bude muset zajistit příjem digitální. Zkrátka a jednoduše, 30. duben 2012 bude historické datum z toho pohledu, že na družici Astra (a v podstatě v Evropě vůbec), pozice 19,2 stupně východně, dojde k ukončení analogového satelitního vysílání. Kdo si do tohoto data nepořídí nový digitální komplet, nebude mít černou obrazovku, jako jsme tomu zvyklí u digitálního šíření, ale bude mu televizor pěkně zrnit, případně, jak také někteří diváci také pěkně říkají, budou se mu tam hemžit mravenci. Ostatně, stejně tomu bylo i u pozemního šíření.

Několik faktů o analogové televizi ze satelitu

Protože náš web čte především mladá generace, té starší se za tento zbytečný odstavec omlouvám, chtěl bych připomenout několik zajímavých faktů, které jsou, respektive spíše byly, s analogovým šířením signálu prostřednictvím družice spojeny. První takovéto satelitní boxy se neovládaly pomocí tlačítek, ale skutečně ty úplně první se ladily velkým knoflíkem podobným tomu, jaké můžete vidět v muzeích například u archivních rádií. Jejich cena byla pochopitelně velmi vysoká. Satelitní boxy se u nás zprvu vůbec neprodávaly. Zájemci je museli pašovat ze zahraničí, případně si je pomocí návodů, které se k nim odsud dostaly, stavět. Až později se první boxy objevily v Tuzexu. Mladá generace si význam této prodejny může nechat vysvětlit v diskusním fóru. Analogový signál se zpočátku vůbec nekódoval. Provozovatelé stanic k tomu neměli důvod. Až později se přistoupilo ke kryptování, se kterým byly spojeny i dřevní doby pirátského příjmu. Tehdy šlo nikoliv o softwarovou, ale hardwarovou záležitost, kdy se zařízení připojovala buďto prostřednictvím portu SCART nebo přes rozhraní R232. Výhrou nebyly ani samotné konvertory, které byly nejen velké a těžké, ale polarita se na nich musela zpočátku přepínat manuálně. Mezi nejznámější značky boxů patřily například značky Pace, Mascom, Strong, Allsat, Hirschmann, Schweiger nebo Fracarro. Za spolupráci v této oblasti bych chtěl poděkovat našemu recenzentovi boxů Čestmíru Polákovi.

Jak poznat, že přijímáte analogový signál

Osobně jsem se setkal u několika jedinců s tím, že majitel satelitního boxu sice věděl, že přijímá signál z družice, ale už nevěděl, zda se tak děje analogově nebo digitálně. Přece jen, milí čtenáři, ne každý sleduje náš web a orientuje se v této problematice. Abychom z vás ale na druhou stranu nedělali hlupáky, na tuto problematiku se zaměříme pouze okrajově. Příjem analogové družice ze satelitu poznáte jednoduše, a to už při samotném sledování těchto programů. V případě, že je zhoršené počasí, objevují se v obraze takzvané rybičky, někdo jim také říká sněžení. Při přepínání stanic se neobjevuje v obraze většinou žádná informační lišta a programy jsou šířeny v původním formátu obrazu 4:3. Ne, na družici Astra skutečně nenajdete program, který by měl v původní distribuci signálu nastavený poměr stran 16:9. Jinak než u „digitálu“ probíhá pochopitelně také samotné ladění, které zatímco u DVB-S/S2 je automatické, u analogu tomu tak není. Zajímavostí je, že obraz se vysílá odděleně od zvuku, takže se vám může například stát (a v případě rozhlasových stanic je to i záměr), že sledujete například ProSieben, ale jako zvuk posloucháte komerční rádio. Poslední možností je pak výběr teletextu, kdy německá ARD zřídila speciální stránku, která se liší podle toho, zda ji přijímáte boxem analogovým nebo digitálním.

KL22 hlasovani

Takto bude vypadat teletextová strana 198 u programu Sat.1 v případě, že satelitní televizi přijímáte analogově.
Autor: Klardigital.de

Takto bude vypadat teletextová strana 198 u programu Sat.1 v případě, že satelitní televizi přijímáte analogově.

Informace, které by se vám mohly hodit

Pokud se náhodou zajímáte o analogové vysílání prostřednictvím družice, pak vám jako výchozí bod určitě doporučuji stránku www.klardigital­.de. Ta byla vytvořena za účelem přechodu na digitální vysílání. Za touto iniciativou stojí všichni velcí němečtí vysílatelé, kteří ještě analogový signál z družice doposud šíří. Jsou to mimo jiné veřejnoprávní média ARD a ZDF a komerční subjekty ProSiebenSat.1 Me­dia AG a Mediengruppe RTL Deutschland. Už začátkem loňského roku bylo rozhodnuto, že analogové vysílání z družice skončí ve Francii v listopadu 2011. Tak se také stalo. Nebyl ostatně žádný důvod otálet. Šlo pouze o pár veřejnoprávních kanálů… V posledních dvou letech skončilo prostřednictvím družice Astra několika analogových kanálů. Můžeme jmenovat namátkou například DMAX, Comedy Central, Nickelodeon, VIVA nebo dnes již nevysílající 9Live. Neznalý divák si ale může naivně myslet, že se nic neděje. Vždyť prostřednictvím Astry je analogově šířeno stále ještě téměř třicet stanic včetně velmi atraktivního Eurosportu. Ne, skutečně neleňte, a pokud ještě původní způsob signálu přijímáte, rychle s tím něco udělejte. Zbývá už opravdu málo času.

Parabola s konvertorem sloužící pro příjem analogových stanic.
Autor: Klardigital.de

Parabola s konvertorem sloužící pro příjem analogových stanic.

Proč se jedná o digitální revoluci?

30. dubna 2012 budeme psát nejen historii v oblasti analogového satelitního šíření, ale především toho digitálního. Německá televize udělá svým divákům (ale nejenom jim) obrovskou radost proto, že na uvolněné kapacitě po analogovém vysílání spustí řadu nekódovaných HDTV kanálů. A pokud mluvíme o řadě, tak jich skutečně nebude málo, ale více než desítka. Ač půjde většinou o kanály, které nebudou pro německy nehovořícího diváka příliš atraktivní, výjimky se pochopitelně najdou, zájem bude stoprocentně o tematické programy veřejnoprávní ZDF, konkrétně kanály zdf.kultur a ZDF_neo. Na těch lze najít i pořady, které osloví i zarytého češtináře. Půjde především o koncerty a různá operní vystoupení. Ostatně, v režimu v free-to-air, tedy nekódovaně, budou vysílat například i stanice 3sat HD a Phoenix HD. První uvedenou televizi si oblíbili zejména čeští diváci proto, že poslední den v roce jim nabízí po celých 24 hodin atraktivní koncerty, a to v podobě veliké palety žánrů, ať už jde o classic rock nebo současný pop. Letos poprvé tedy i ve vysokém rozlišení. My už odpočítáváme. A co vy? Zbývá 24 dní…

Přijímáte ještě televizní vysílání ze satelitu analogově?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.