Hlavní navigace

Digitální rozhlas dostal ve Švédsku červenou

20. 12. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 12. 2005

Švédský ministr kultury a vzdělání Leif Pagrotsky oznámil, že neučiní žádné rozhodnutí, které by ukončilo analogové rozhlasové vysílání v jeho zemi. Vláda tak nevyhoví žádosti provozovatele veřejnoprávního vysílání, společnosti Sveriges Radio, aby zahájila celonárodní provoz technologie T-DAB. Pagotsky věc zdůvodňuje: Nestálo by to za vynaložené peníze. Výměna všech 25–30 milionů analogových FM přijímačů ve Švédsku by vyšla příliš draho. Ministrova slova citoval mediální poradce a redaktor stockholmského deníku Public Acces, Christer Hederström. Digizone.cz vychází ze zprávy na serveru Southgate Radio Amateur Club.

Sveriges Radio vložilo už do digitalizace rozhlasu v systému T-DAB na 40 milionů eur (1,15 miliardy korun). Vysílání probíhá několik let zatím ve čtyřech městech, ale síť je připravena ke spuštění na celém území švédského království – čekalo se jen na rozhodnutí vlády. Činitelé Švédska svým odmítavým postojem k technologii T-DAB následují příkladu sousedního Finska, kde se rozhodli tuto formu nepodpořit už před rokem. Veřejnoprávní rozhlas proto hledá další řešení. Zatím se bude více soustředit na vysílání po Internetu, do úvahy přichází i technologie mobilního příjmu DVB-H, ministr Pagrotsky propaguje systém DVB-T. Debata o digitalizi pásma FM např. pomocí HD rádia nebo DRM+ ve Švédsku ještě nezačala.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).