Hlavní navigace

Digitální rozhlas je závislý na vypnutí analogové Novy na Bukové hoře

7. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
7. 2. 2008

Kdy začne v České republice vysílat digitální rozhlas ve standardu T-DAB? Zájemci o tento typ vysílání by se mohli Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) hlásit už dnes, podle předsedy RRTV Václava Žáka by však pravděpodobně neměli na čem vysílat. Sestavení celoplošných sítí T-DAB totiž brání analogové vysílání televize Nova na 12. kanálu z Bukové hory u Ústí nad Labem.

Tady není míč na straně RRTV, to je věc Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), prohlásil Žák pro server DigiZone.cz. ČTÚ sice v loňském roce nabízel zájemcům o digitálního rozhlasové vysílání ve standardu T-DAB kmitočty v takzvaném L-pásmu, nebyl o ně ale téměř žádný zájem. Pro krátkodobé experimenty v Příbrami je získala pouze společnost Teleko.

KL22 hlasovani

Co se týče 12. kanálu, tak tam se čeká na to, jak se Nova zachová na Bukové hoře. Jakmile by Nova vypnula analog v této lokalitě, bude celý 12. kanál k dispozici pro celoplošné digitální rozhlasové vysílání, konstatuje Žák. Vysílací rada přepokládá, že prioritní roli při zavádění T-DAB bude hrát veřejnoprávní Český rozhlas, který si už tento typ vysílání několikrát vyzkoušel.

Podle Žáka by bylo teoreticky možné zahájit zemské digitální rozhlasové vysílání na 12. kanále už nyní, ale jen ve vybraných regionech. Digitální rádia by tak mohla pokrýt celou Moravu. ČTÚ by samozřejmě mohl kouskovat republiku, ale asi to nebude chtít dělat. Chce pravděpodobně počkat na chvíli, až bude 12. kanál volný celoplošně, míní Žák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.