Hlavní navigace

Digitální rozhlas může zamířit do Olomouce a Vizovic u Zlína

Lukáš Polák

V elektronické databázi regulátora kmitočtového spektra zatím není uvedeno, kdo kmitočty získal. V minulosti se v tomto směru dařilo nejen Teleku, ale i Českým Radiokomunikacím.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v uplynulých dnech udělil další dvě individuální oprávnění týkající se kmitočtových přídělů pro digitální rozhlas (DAB/DAB+) ve III. pásmu. Jedná se konkrétně o Olomouc a Vizovice nedaleko Zlína. V současné době tak v databázi figurují příděly už pro osm regionálních sítí, které by mohly využívat III. pásmo a nikoliv doposud zavedený L-band. Kdo za novými kmitočtovými příděly stojí, je prozatím otázkou, jelikož regulátor s odvoláním na zákon tyto informace neposkytuje. Mapa pokrytí na webu ČTÚ není v tomto směru zatím také aktualizována.

root linux t

ČTĚTE TAKÉ: Digitální rozhlas v L-bandu už netáhne, naděje se upínají ke III. pásmu

V Olomouci by měl být vysílač digitálního rozhlasu (Regionální síť 1C) umístěn na budově známého Regionálního centra, které se nachází přímo naproti tamnímu Hlavnímu nádraží. Pro tuto lokalitu byl vyhrazen kanál 12B s výkonem 1 kW a vertikální polarizací. Ve Vizovicích se může DAB spustit na kanálu 11C (Regionální síť 1B) výkonem 501 Wattů a taktéž vertikální polarizací. V současné době vysílají ve III. pásmu prozatím lokality přidělené pro operátora Teleko – Praha, PříbramTrutnov (Černá hora). Posledním vysílačem uvedeným do provozu byla nedávno ústecká Milešovka.