Hlavní navigace

Digitální rozhlas od operátora RTI cz v Praze možná vůbec neodstartuje

29. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„L pásmo zkrátka není takový boom, jaký jsme čekali. Do budoucna se chceme soustředit na vysílání ve III. pásmu,“ uvedl provozní ředitel operátora Roman Kropáček.

Západočeská společnost RTI cz je skeptická v tom, zdali se jí podaří v Praze spustit multiplex digitálního rozhlasu (DAB) v L pásmu. Serveru DigiZone.cz to řekl provozní ředitel operátora Roman Kropáček. Firma RTI cz získala kmitočtový příděl pro Prahu v polovině roku 2011. Operátor původně počítal s tím, že vysílání v L pásmu na území hlavního města začne pravděpodobně v polovině letošního roku, to se ale nepodařilo. RTI cz tak v současné době provozuje svůj multiplex pouze v Plzni, Karlových VarechČeských Budějovicích.

K TÉMATU: Městské multiplexy digitálního rozhlasu ovládnou České Radiokomunikace

Kropáček sice konstatoval, že RTI cz se plánu na spuštění digitálního rozhlasu úplně nevzdala, ale netuší, zdali k němu dojde. Jedním z důvodů je to, že rozhlasové stanice, které ve svém multiplexu šíří tato firma, už má ve svém balíku kanálů příbramská společnost Teleko. V multiplexu RTI cz je šířeno pouze pět stanic – Rádio Proglas, SeeJay Radio, ČRo Radiožurnál, ČRo Plzeň a Gama Rádio. S výjimkou regionálního okruhu Českého rozhlasu jsou všechny tyto stanice dostupné právě u středočeské firmy.

UXD

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výběrové řízení na celoplošný digitální rozhlas začne v prvním kvartálu 2014

Určitě nemá vašim čtenářům cenu vysvětlovat, že rozhlasové stanice se do L-bandu příliš nehrnou. Podobné je to i s nabídkou rozhlasových přijímačů, které jsou pro toto pásmo dostupné. Zvažujeme tedy, zdali to má cenu. Pokud se nemýlím, příděl by nám měl vypršet na konci roku a přiznám se, že mi přijde zbytečně do takového vysílání investovat. L-band zkrátka není takový boom, jaký jsme čekali, konstatoval Kropáček. Do budoucna by se chtěl operátor soustředit podobně jako další firmy pohybující se v tomto businessu na III. pásmo.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.