Hlavní navigace

Celoněmecký digitální rozhlas na kanálu 5C čeká rozšíření na další vysílače

28. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tento krok se bude týkat i vysílače Chemnitz – Geyer, který se nachází nedaleko českých hranic a signál VKV stanic, které šíří, je možné zachytit například i v Praze.

Posluchači digitálního rozhlasu z Německa se dočkají v příštím roce lepšího pokrytí jeho signálem. Bude se to týkat konkrétně multiplexu, který je šířen na kanálu 5C a jež je díky své programové nabídce v podstatě hlavním hnacím motorem této technologie u našich západních sousedů. Nejzajímavějším vysílačem s pohledu posluchačů v Čechách bude Chemnitz – Geyer, který by měl signál šířit 10 kW. Díky svému výkonu a poloze není pochyb o tom, že bude zachytitelný i u nás.

ČTĚTE TAKÉ: Bavorský digitální rozhlas doznal změn. Posluchači v příhraničí musí přelaďovat

Dále jde o tyto vysílače a výkony:

Würzburg (Frankenwarte) – 10 kW
Minden (Jakobsberg) – 4 kW
Wendelstein – 4 kW
Geislingen (Oberböhringen) – 2 kW
Gelnhausen (Schnepfenkopf) – 2 Kw

NEPŘEHLÉDNĚTE: Návrh na předčasné vypnutí VKV vysílání v Sasku byl smeten ze stolu

KL24

Vysílače by měly být aktivovány postupně. První by mohl být v provozu už v prvním čtvrtletí příštího roku, zbylé pak do třetího kvartálu roku 2013. Ruch v oblasti digitálního rozhlasu v Německu je poměrně čilý. Server DigiZone.cz například nedávno informoval o změnách, které se udály v bavorských DAB multiplexech na kanálech 11D a 12D, kdy některé stanice přešly z původní technologie do moderního standardu DAB+. Očekává se zde také start nových digitálních rádií.

Zdroj: Satnews.de, Infosat

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).