Hlavní navigace

Digitální televize nechtějí peoplemetry, uškodily by jim

15. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
15. 2. 2007

Nové televizní stanice, které od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostaly licenci pro DVB-T, nechtějí vstoupit do elektronického měření sledovanosti. Peoplemetry by jim za současné situace malého digitálního pokrytí a souběžného analogového vysílání přinesly víc škody než užitku, míní jejich zástupci. Minimálně v začátku bude naše sledovanost na úrovni statistické chyby, řekl dnes na semináři společnosti Media Strategy ředitel televize Barrandov Petr Chajda.

Kdybychom vstoupili do peoplemetrů, myslím si, že bychom pohořeli a bylo by to pro nás kontraproduktivní, dodal Chajda. Podobný názor měl i ředitel Febio TV Richard Rybníček. Digitální televize se ale elektronickému měření brání jen první roky po startu. Za ideálního stavu – při vypnutém analogu a 70procentním pokrytí – pro nás mají peoplemetry smysl, řekl Rybníček.

Ředitelé digitálních televizí chtěli vědět, zda by odlišné měření sledovanosti akceptovali zástupci zadavatelů reklamy. Ti uvedli, že musejí respektovat vůli svých klientů. Někteří inzerenti budou podle nich vyžadovat údaje z peoplemetrů vždy, jiní se nebrání alternativním metodám. Existuje také možnost, že by Asociace digitálních televizí vystupovala v měření sledovanosti jako celek. To by nákupčím reklamy usnadnilo práci, protože právě výsledky z peoplemetrů jsou považované za nejreprezenta­tivnější a nejsnáze se čtou.

MM socky3

Nejdříve bude každopádně nutné, aby nové digitální televize začaly vysílat. Licenci z loňského dubna jim totiž ještě v září stihl zrušit Městský soud v Praze a nyní už přes půl roku hledají cestu, jak se znovu dostat do hry. Pokud se bavíme o zahájení vysílání nových stanic, bavíme se o roce 2008, ne dřív, konstatoval Petr Chajda. Ten se spoléhá, že Parlament přijme zcela nový zákon, který by kompletně vytyčil další průběh české digitalizace.

Více se dočtete v zítřejším článku na DigiZone.cz.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.