Hlavní navigace

DigiZone.cz aktualizoval informace o multiplexu 4, i umístění a výkony vysílačů

26. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

SEZNAM UVNITŘ Český telekomunikační úřad uvolnil informace o vysílačích, z nichž multiplex 4 v pondělí zahájil vysílání

Základní technické informace o nově spuštěných vysílačích televizního multiplexu 4, včetně jejich souřadnic, vysílacích kanálů, výkonů a použité polarizace, jsou nově dostupné na stránce DigiZone.cz s přehledem map pokrytí této vysílací sítě. V pondělí navečer se data o těchto vysílačích objevila ve vyhledávací databázi Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Samotný operátor sítě, společnost Digital Broadcasting, ale i ČTÚ odmítli tyto informace na žádost serveru DigiZone.cz poskytnout dříve.

TABULKA: Seznam spuštěných vysílačů multiplexu 4 s technickými detaily

Ze zveřejněných informací je patrné, že multiplex 4 využívá převážně stožárů společnosti Telefónica, tedy původního operátora této televizní sítě. Nejvýkonnějším a zároveň nejvýše umístěným vysílačem je Kleť, odkud multiplex 4 vysílá z veřejné rozhledny (vysílač Českých Radiokomunikací je umístěn o kus dál a výrazně výš). Stejně jako České Radiokomunikace, i Digital Broadcasting odtud vysílá výkonem 100 kW. Výkony ostatních vysílačů se pohybují od 0,8 do 10 kW. Nejnižší výkon 0,8 kW má ostravský vysílač v ulici 1. máje.

Cloud23

K TÉMATU: Startuje „nový“ multiplex 4. Kde ho naladíte a co nabídne?

Pro střední Čechy ČTÚ registruje u multiplexu 4 dva různé vysílací kanály pro jedno stanoviště (Velké Popovice – Bartošky). U kanálu 64, na němž nyní tato síť vysílá v Praze, uvádí výkon 40 kW, u kanálu 44 pouze 20 kW. DigiZone.cz do svého přehledu zanesl pouze vysílací kanál 44, protože podle dřívějších slibů majitele Digital Broadcasting Radima Pařízka má mít multiplex 4 rozdílný vysílací kanál pro Prahu a střední Čechy. V Praze má tato síť letos vyměnit vysílací kanál 62 za kanál 42.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).