Hlavní navigace

DigiZone.cz pořádá první českou konferenci o 3D televizích. Přijít můžete i vy

15. 4. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 115393
Vůbec první tuzemskou konferenci věnovanou televizím nové generace, které umožní sledovat 3D obraz, pořádá příští čtvrtek 22. dubna 2010 server DigiZone.cz. V pořadí již osmý kulatý stůl DigiZone.cz se zaměří na výrobce televizorů, ale i dodavatele obsahu a operátory vysílacích sítí. Diskutovat přijdou zástupci světových značek Samsung, LG a Panasonic, a přímo na místě bude možné vyzkoušet dva konkurenční modely 3D televizorů – jeden z řady LED TV, druhý plazmový. O čem konkrétně se bude na této akci mluvit?

3D televizory jsou tady. Bude na nich co sledovat?

Kulatý stůl DigiZone.cz „Televizory nové generace: od HDTV přes internet k 3D“ proběhne ve čtvrtek 22. dubna 2010 v pražském hotelu Jalta na Václavském náměstí – týden poté, co se v několika tuzemských sítích obchodů elektro objevily první 3D televizory pro české zákazníky. Na konferenci budeme řešit, co na nich budou moci novopečení majitelé sledovat: zda pouze filmy z Blu-ray disků, nebo i klasické televizní stanice, které a jak. Na úplný úvod se ale seznámíme s prezentací předsedkyně představenstva společnosti Mediaresearch Terezy Šimečkové o vybavenosti českých domácností různými typy televizorů. Dozvíme se, jak rozšířené jsou mezi českými diváky plazmové a LCD televizory, kolik procent Čechů má televizor schopný reprodukovat vysílání v HD kvalitě.

Na trhu se objevují stále modernější televizory se spoustou funkcí, kterým obyčejný divák často nerozumí a ani je nevyužije. Dělají si výrobci televizorů nějaké průzkumy, o jaké funkce vlastně mají jejich zákazníci zájem? Zeptáme se zástupců společnosti Samsung Ondřeje Lukáče, Panasonic Lukáše Holuba a LG Electronics Romana Klačka, ale také spolupracovníka serveru DigiZone.cz, recenzenta televizorů Bohumila Herwiga. Pokusíme se zjistit, nakolik si tyto společnosti zjišťují, zda funkce, které vyvíjejí pro nové typy televizorů, vůbec bude možné v tuzemsku využít a zda nejsou závislé na poskytovatelích obsahu, kteří dosud pro tyto funkce speciální obsah nevyrábějí. Vyplatí se výrobcům uvádět na trh supermoderní televizory, které si koupí jej zlomek diváků?

KS březen 2009 - Vozárová, Dvořák, Singer, Pop

Kulatých stolů DigiZone.cz se zúčastňují zajímaví lidé. V březnu 2009 se v jednom diskusním panelu sešli generální ředitel televize Nova Petr Dvořák, generální ředitel televize Prima Marek Singer, generální ředitelka televize Barrandov Janka Vozárová a technický ředitel České televize Rudolf Pop. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Kulatý stůl DigiZone.cz 200

Zúčastněte se první konference o 3D televizi v Česku

Chcete se zúčastnit vůbec první konference na téma 3D televizorů a stereoskopického televizního vysílání v České republice? Server DigiZone.cz pořádá ve čtvrtek 22. dubna 2010 v hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze odborný kulatý stůl se zástupci světových výrobců televizorů, televizních stanic, operátorů vysílacích sítí i státních regulačních orgánů. Na místě si můžete vyzkoušet dva typy 3D televizorů, určených pro český trh. Podívejte se na program konference a registrujte se jako účastník prostřednictvím online formuláře.

Pohled z druhé strany: kdy české televize nabídnou 3D vysílání?

Na kulatém stolu DigiZone.cz ale nebudou chybět ani zástupci českých televizí, kterých se budeme moci zeptat, v jakém časovém horizontu by mohli nabídnout vlastní vysílání nebo alespoň část obsahu v 3D verzi. Diskutovat na toto téma budou techničtí ředitelé České televize Rudolf Pop a televize Prima Patrik Slavík. Externí televizní producenty bude zastupovat Martin Kotík ze společnosti Rolling Pictures. I v tomto diskusním panelu zazní několik otázek přímo „na tělo“: Jak se české televizní stanice vyrovnávají s technologickým pokrokem výrobců televizorů? Nezaostávají za jejich vývojem, dokáží nabídnout dostatek obsahu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a jsou připraveny na trojrozměrné vysílání?

Jak české televize vnímají nový trend sledování internetových videoportálů přes televizní obrazovku? Necítí se jím být ohroženy? A abychom nemluvili pouze s výrobci televizorů a zástupci televizních stanic, ke slovu se dostanou i představitelé operátorů vysílacích sítí a státních regulačních orgánů. Na téma zavádění zemské digitální televize v systému DVB-T2 a pozemní vysílání HDTV promluví ředitel úseku transformace Českých Radiokomunikací Kamil Levinský, o satelitním vysílání v HD kvalitě a v 3D výkonný ředitel největší české satelitní služby Skylink Jaromír Glisník. Regulátora vysílacích sítí, tedy Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zastoupí ředitel odboru správy kmitočtového spektra Jiří Duchač.

KS říjen 2009 - Glisník

Tradičním partnerem kulatých stolů DigiZone.cz bývá satelitní služba Skylink. Na snímku její výkonný ředitel Jaromír Glisník na minulé konferenci v říjnu 2009. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Skončí vývoj u HDTV a 3D, nebo nás čeká něco dalšího?

V třetím diskusním panelu se vrátíme k výrobcům televizorů, ale také k jejich prodejcům. Kromě zástupců společností Samsung, Panasonic a LG Electronics a nezávislého publicisty Bohumila Herwiga v něm totiž vystoupí prodejce televizní techniky z regionu, konkrétně z Domažlic, spolupracovník serveru DigiZone.cz David Rácz. Hlavním tématem poslední hodiny kulatého stolu bude otázka, jak často si budeme muset v budoucnu kupovat nové televizory, abychom mohli sledovat nejnovější typy obsahu a druhy televizního vysílání? Drsněji by se tento blok dal nazvat „budeme si televizory měnit tak často jako ponožky?“.

Dříve vydržel stejný televizor v domácnosti desítky let, dnes se životnost nových typů televizních přijímačů počítá na jednotlivé roky. Je to záměr výrobců, kteří chtějí vydělávat na prodejích novějších a novějších řad televizních přijímačů? A jak často budou diváci ochotni měnit své televizory kvůli stále novějším vysílacím normám a doplňkovým službám, které jim jejich starý televizor nebude umět zprostředkovat? David Rácz nás seznámí s reálnými požadavky diváků v regionu: jaký je zájem o set-top-boxy, a jaký o nové typy televizorů, které umožňují sledovat vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. Oklikou se tedy vrátíme k úplnému začátku konference na navážeme na úvodní prezentaci Terezy Šimečkové.

KL24

KS květen 2006 - celkový pohled

Květen 2006, konferenční centrum pod žižkovským vysílačem v Praze. Tak vypadal úplně první kulatý stůl DigiZone.cz, jehož se zúčastnila i tehdejší ministryně informatiky Dana Bérová. (Foto: Tomáš Tesař)

Ptát se budete moci i vy

Pokud se osmého kulatého stolu DigiZone.cz zúčastníte, budete se moci všech diskutujících zeptat na otázku i vy. Každý diskusní blok bude trvat hodinu, a z toho posledních deset minut bude věnováno otázkám od účastníků konference. Během přestávek mezi jednotlivými diskusními panely si pak budete moci na vlastní oči vyzkoušet 3D televizory od společností Samsung (LED TV) a Panasonic (plazma).

Líbí se vám program VIII. kulatého stolu DigiZone.cz?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).