Hlavní navigace

Programovací jazyk pojmenovaný po Karlu Čapkovi ožívá na tabletech

Redakce

Jeden z prvních jazyků pro programátorské začátečníky se dočkal nové implementace. Nyní je k dispozici i jako aplikace pro tablety s Androidem a iOS.

Jeden z prvních jazyků pro programátorské začátečníky se dočkal nové implementace. Od roku 1981, kdy byl na Stanfordově univerzitě vytvořen Richardem E. Pattisem, slouží Karel pro základní výuku programování. 

Snad i díky volbě jména Karel (které bylo zvoleno jako pocta Karlu Čapkovi, tvůrci slova robot) se jazyk v osmdesátých letech dočkal české lokalizace, a tak řada nás, pamětníků, u něj vzpomíná na své začátky. V kroužcích, na 8-bitových mašinkách, jsme Karla, po domácí přípravě na čtverečkovaných papírech, učili novým kouskům.

Karel tedy znovu žije. Vstoupil do, pro něj nového prostředí sociálních sítí a neuvěřitelně výkonných tabletů (verze pro iOS Android), aby oslovil nové generace začínajících programátorů a programátorek. Sdílejme města i zajímavé úkoly. Naučme ho novým vtipným kouskům.Bydlí na adrese http://www.karel1981.cz a doufá v nerdskou návštěvu.

Našli jste v článku chybu?
2. 10. 2013 6:23
Petr A. (neregistrovaný)

Ta posledni veta by se radeji nemela vytrhovat z kontextu. :)

3. 10. 2013 0:52
lol (neregistrovaný)

kdepak, my meli ty starsi topny telesa oznacene IQ150 ackoliv doma mela pulka lidi atari 800 XL/XE nebo C=64

kamarad si nekdy v roce 92-93 za pakatel poridil prave tento stroj k pc. mel ho pod stolem a pouzival ho misto termo podllozky pod nohy. vyzkousel sem a musim rict, ze ty "ikvecka" mely fakt neco do sebe :)))