Hlavní navigace

Diváci přejdou kvůli digitalizaci od TV k internetu, míní manažer Stream.cz

9. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
9. 1. 2008

Přechod na zemské digitální vysílání (DVB-T) a budoucí rychlejší výměna vysílacích standardů způsobí, že diváci se raději začnou dívat na televizi přes internet. A to jen na pořady, které si sami vyberou. Myslí si to Patrik Zandl, produktový manažer videoportálu Stream.cz, který na svém blogu napsal vizionářský komentář Digitální televize poškodí samotnou podstatu televize.

KL22 hlasovani

Zatím jsme od televize očekávali, že ji zapnete a ona běží, něco na ní hraje. Třicet let stará dědova Tesla stejně jako vaše fungl nová plasma, začíná Patrik Zandl, aby došel k tomu, že s nástupem DVB-T to „dědova Tesla“ už nebude mít tak jednoduché. I současné přídavné digitální přijímače totiž divákům vystačí jen na léta, nikoli na desetiletí. Dnešní set-top-boxy zvládají MPEG-2, což je takový obecný standard v TV světě. Jenže někde už se tlačí MPEG-4 (například české O2 o něm rádo mluví) a v takovém případě můžete starý set-top-box vyhodit, uvádí produktový manažer Stream.cz.

Ve své úvaze nakonec dospěje k závěru, že mladí lidé se na pořady televizního charakteru nakonec naučí dívat už jen přes internet. Nejdříve ale projdou fází, ve které budou pouze programovat svoje DVD rekordéry a na nahrávky se podívají ve svém volném čase. Filmů je pramálo a za megafilm označí televize bez ostychu věc starou pět i více let, což k průměrnému stáří ostatních filmů pravda koresponduje. Mladší generace tedy začínají televizi chápat jako asynchronní přepravní kanál, což reflektují tak, že jednou týdně se sejdou u televizního programu a dálkového ovladače, naprogramují si těch pár filmů, které by mohly stát za to na DVD rekordér a pak si filmy o příštím víkendu ‚zkonzumují‘, píše Patrik Zandl.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.