Hlavní navigace

Diváci přejdou kvůli digitalizaci od TV k internetu, míní manažer Stream.cz

9. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

9. 1. 2008

Přechod na zemské digitální vysílání (DVB-T) a budoucí rychlejší výměna vysílacích standardů způsobí, že diváci se raději začnou dívat na televizi přes internet. A to jen na pořady, které si sami vyberou. Myslí si to Patrik Zandl, produktový manažer videoportálu Stream.cz, který na svém blogu napsal vizionářský komentář Digitální televize poškodí samotnou podstatu televize.

KL-nominace

Zatím jsme od televize očekávali, že ji zapnete a ona běží, něco na ní hraje. Třicet let stará dědova Tesla stejně jako vaše fungl nová plasma, začíná Patrik Zandl, aby došel k tomu, že s nástupem DVB-T to „dědova Tesla“ už nebude mít tak jednoduché. I současné přídavné digitální přijímače totiž divákům vystačí jen na léta, nikoli na desetiletí. Dnešní set-top-boxy zvládají MPEG-2, což je takový obecný standard v TV světě. Jenže někde už se tlačí MPEG-4 (například české O2 o něm rádo mluví) a v takovém případě můžete starý set-top-box vyhodit, uvádí produktový manažer Stream.cz.

Ve své úvaze nakonec dospěje k závěru, že mladí lidé se na pořady televizního charakteru nakonec naučí dívat už jen přes internet. Nejdříve ale projdou fází, ve které budou pouze programovat svoje DVD rekordéry a na nahrávky se podívají ve svém volném čase. Filmů je pramálo a za megafilm označí televize bez ostychu věc starou pět i více let, což k průměrnému stáří ostatních filmů pravda koresponduje. Mladší generace tedy začínají televizi chápat jako asynchronní přepravní kanál, což reflektují tak, že jednou týdně se sejdou u televizního programu a dálkového ovladače, naprogramují si těch pár filmů, které by mohly stát za to na DVD rekordér a pak si filmy o příštím víkendu ‚zkonzumují‘, píše Patrik Zandl.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.