Hlavní navigace

Do Česka dorazily po dvou letech opět rozhlasové signály ze severu Evropy

Lukáš Polák

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Inverzní počasí je jedním ze způsobů, který přináší do televizního i rozhlasového éteru leckdy kuriózní úlovky. V minulosti byly potvrzeny odrazy signálu například i od letadel.

Doba čtení: 2 minuty

Silná inverze ovlivnila již včera večer šíření převážně rozhlasových vln nad Českou republikou. Po dvou letech tak mohli lovci vzdálených signálů narazit na stovky kilometrů vzdálené stanice ze severu Evropu. V Praze se tak podařilo například zachytit i rozhlasové okruhy z Dánska, a to včetně dat RDS, kdy se vám na displeji přijímače zobrazí nejen název stanice, ale k dispozici máte i další doprovodná data, jako je například Radiotext, přehled alternativních kmitočtů a podobně. Opakovala se tak podobná situace jako loni, kdy se ovšem éter „otevřel“ směrem na jih a západ Evropy (Německo, Švýcarsko atd.).

Ukázka rozhlasového příjmu z Dánska realizovaného v Praze
Autor: repro foto Sony XDR-F1 HD

Ukázka rozhlasového příjmu z Dánska realizovaného v Praze

Z ARCHIVU: Příjem VKV rozhlasu z extrémních dálek – Dánska a Švédska

Ani pro letošní den není předpověď pro zájemce o dálkový příjem rozhodně pesimistická. Podmínky se přesunuly ale hlavně na východ, o čemž svědčí i zpráva na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše se středem nad Karpaty. Po její zadní straně bude do střední Evropy ve vyšších vrstvách atmosféry proudit teplý vzduch od jihozápadu, uvedl ČHMÚ. V době od 10. hodiny dopolední do 22.00 mohou obyvatelé Česka počítat s nízkou oblačnost a mlhami, místy se objeví také mrholení.

Kuriózním způsobem dálkového příjmu je například odraz VKV signálu od letadla.

ČTĚTE TAKÉ: Do Česka se opět vrátilo inverzní počasí, diváci to poznají na kvalitě signálu

Mezi kuriózními úlovky, které si našly cestu například do Prahy, nechyběly například dánská stanice DR P4 z vysílače Rangstrup/Gammel Tøndervej, jež byla od místa příjmu vzdálená 671 kilometrů, nebo ze stejného vysílače sesterský veřejnoprávní okruh R.24/7. Běžně hrály stanice například také ze severního Německa a oblastí Niedersachsen (Dolní Sasko). Není také vyloučeno, že se dosah vysílačů vzdálených stovky kilometrů může odrazit i na jiných pásmech, která jsou určena například pro šíření digitální televize (DVB-T/T2) nebo rozhlasu (DAB). Ani tady by tedy neměli být běžní posluchači a diváci překvapeni případným rušením.

Našli jste v článku chybu?