Hlavní navigace

Do EP postoupil i Edvard Kožušník, dotáhne poplatkovou kampaň do konce?

8. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 6. 2009

Novým poslancem Evropského parlamentu se zanedlouho stane i ředitel sekretariátu předsedy Senátu PČR Edvard Kožušník. Ten svou předvolební kampaň zaměřil na zrušení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Díky tomu získal 11 567 preferen­čních hlasů a do EP postoupil ze sedmého místa na kandidátce ODS. Vyplývá to z oficiálních výsledků na webu Volby.cz.

cif - debata 2

Teď zůstává otázkou, zda Kožušník dotáhne svou protipoplatkovou iniciativu do konce. Kromě samotného zrušení koncesionářských poplatků by totiž mohl zahájit diskuzi i o alternativách financování veřejnoprávních médií a rizicích těchto alternativ. Zástupci České televize i Českého rozhlasu se totiž ke změně financí stavějí skepticky a není tedy vůbec jasné, zda je politická vůle a podpora, aby podobný návrh uspěl. Ředitelé obou médií přitom poukazují právě na fakt, že koncesionářské poplatky jsou v současné podobě alespoň určitou zárukou nezávislosti médií veřejné služby protože jim garantují určitou míru financování. Pokud by ČT a ČRo měly k dispozici peníze přímo ze státního rozpočtu, mohly by být více závislé na politické vůli vládních stran.

Víkendové volby do Evropského parlamentu přinesly úspěch jen parlamentním stranám. Do EP se nedostala ani strana euroskeptiků Libertas.cz na čele s Vlastimilem Tlustým a Vladimírem Železným a před branami těsně skončila i dosavadní europoslankyně Jana Bobošíková, která se může nyní plně soustředit na svou kandidaturu na post generální ředitelky České televize.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).