Hlavní navigace

Do polské digitalizace se vložil premiér. Komerční televize zuří

10. 10. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Přímo v kanceláři polského premiéra Jaroslava Kaczynského podepsali ředitelé veřejnoprávní televize TVP, veřejnoprávního Polského rozhlasu a mobilního operátora Polkomtel dohodu o vytvoření společné sítě pro provozování zemského digitálního vysílání ve formátech DVB-T i DVB-H pro mobilní telefony. Součástí smlouvy je i prodej milionu set-top-boxů schopných přijímat toto vysílání. Komerčním televizím se takový postup nelíbí.

Digitalizace za koncesionářské poplatky

Dohoda, kterou podepsala polská veřejnoprávní média s mobilním operátorem Polkomtel, nápadně připomíná projekt veřejnoprávního multiplexu České televize. Má ale několik zásadních rozdílů: Polkomtel nebude pouze operátorem společné digitální sítě Polské televize a Polského rozhlasu, má také zajistit distribuci set-top-boxů pro příjem zemského digitálního vysílání do všech domácností, které jsou plátcem koncesionářského poplatku, a zajistit také rozšíření interaktivních služeb prostřednictvím broadbandu a mobilní digitální televize. To vše za podpory z koncesionářských poplatků, státního rozpočtu a fondů Evropské unie.

Kaczynski Urbanski

Polský prezident Lech Kaczynski s generálním ředitelem Polské televize a bývalým ředitelem svojí kanceláře Andrzejem Urbańskim (Foto: Gazeta.pl)

Každý Polák dostane za malý poplatek takovou malou skříňku, citoval polského premiéra Jaroslava Kaczynského po podpisu smlouvy deník Gazeta Wyborcza. A proč se podepisovalo v premiérově kanceláři? Je to iniciativa svázaná s veřejnoprávními médii, tou částí trhu, která je kontrolovaná státem a která by měla být podle našeho názoru kontrolovaná státem i do budoucna – v zájmu veřejnosti, vysvětlil Kaczynski novinám Gazeta Prawna. Pravdou ovšem je, že loni jmenovaný generální ředitel Polské televize (TVP) Andrej Urbański je blízkým spolupracovníkem jak premiéra, tak jeho bratra, prezidenta Lecha Kaczynského. Dokonce vedl Kancelář prezidenta republiky.

Diváci dostanou set-top-boxy MPEG-4

Smlouva počítá s tím, že obě média a Polkomtel, který v Polsku provozuje mobilní síť GSM „Plus“, zpočátku investují ze svého 200 až 250 milionů euro (5,5 až 6,9 miliardy korun) na pořízení několika set tisíc set-top-boxů schopných přijímat zemské digitální vysílání v kompresním standardu MPEG-4. Ten už dříve polské Ministerstvo dopravy schválilo jako formát, v němž země přejde na vysílání v DVB-T. Má jít o kombinované přijímače schopné využívat interaktivní služby prostřednictvím zpětného kanálu přes pevné broadbandové připojení a nelze ani vyloučit, že budou moci přijímat i satelitní vysílání, neboť Polská televize chystá společně s firmou Astra vlastní satelitní platformu.

Nejzajímavější, ale zároveň nejnebezpečnější pro komerční digitální platformy je fakt, že veřejnoprávní média společně s Polkomtelem chtějí pokrýt náklady na pořízení takových přijímačů z pravidelných měsíčních poplatků od koncesionářů, varuje týdeník Puls Biznesu. Komerčním televizím Polsat a TVN se také nelíbí, že společný plán veřejnoprávní televize, rozhlasu a mobilního operátora Polkomtel dopředu neznali zástupci polského telekomunikačního úřadu ani Rady pro rozhlas a televizi. Polská televize sice už dříve vycouvala ze společného projektu všech polských celoplošně šířených analogových televizí na přechod k zemskému digitálnímu vysílání, nynější projekt ale podle nich může vážně ohrozit celý proces digitalizace.

Termín? Do olympiády v Pekingu

Překvapení je o to větší, že první stovky tisíc domácností by měly „veřejnoprávní“ set-top-boxy dostat do začátku Letních olympijských her v Pekingu, v srpnu příštího roku. To znamená, že v tu dobu chce Polská televize s Polským rozhlasem pokrývat zemským digitálním signálem alespoň největší polská města. Zatím není jasné, jakým způsobem bude vzniklé konsorcium vybírat, komu přidělí set-top-box, podle Pulsu Biznesu by na něj ale měl mít nárok každý plátce koncesionářského poplatku. Týdeník se ale obává, aby přijímače rozdávané koncesionářům byly schopné přijímat i vysílání komerčních televizí. Pak by totiž celý projekt mohl zkrachovat, neboť Polsat a TVN jsou v Polsku velmi populární.

Na druhou stranu, oproti České republice nebo Slovensku má polská veřejnoprávní televize přeci jenom silnější postavení. První dva programy TVP 1 a TVP 2 se dělí o padesátiprocentní podíl na trhu, televize nedávno přetransformovala svůj třetí regionální okruh na zpravodajskou televizi TVP Info a přes kabel, satelit a IPTV vysílají tematické kanály TVP Kultura, TVP Historia a TVP Sport. Dohromady tedy ovládají nadpoloviční podíl na celém televizním trhu. Komerčním televizím ale vadí ještě jedna věc: způsob, jakým si veřejnoprávní televize vybrala operátora multiplexu, nahrává spekulacím, že Polkomtel potřeboval dohodu s TVP, aby měl koho šířit prostřednictvím mobilních telefonů. Ostatní dva polští mobilní operátoři, Era a Orange, totiž už uzavřeli smlouvu s Polsatem a TVN.

Programy veřejnoprávní Polské televize
TVP 1 perex
TVP 2 perex
TVP Info perex
TVP Kultura perex
TVP Sport perex
TVP Polonia perex
TVP Historia perex

Budovat multiplex na síti GSM je drahé

Komerční televize také upozorňují, že nápad vybudovat síť pro veřejnoprávní multiplex na vysílačích GSM je ekonomicky značně nevýhodné. Je to naprosto absurdní. Kdyby se měla vybudovat síť za pomoci současné infrastruktury Emitelu (společnost podobná českým Radiokomunikacím, pozn. red.), stačilo by na to 150 vysílačů. Pokud se to udělá na jakékoli síti GSM, bude potřeba nejméně 500 vysílačů, prohlásil Wieslaw Walendziak, ředitel Polského televizního operátora (POT), sdružení komerčních televizí Polsat, TVN a TV4 pro společný přechod na zemské digitální vysílání. Členem POT měla být původně i veřejnoprávní Polská televize, ta se ale loni rozhodla zvolit vlastní postup.

Walendziak upozorňuje, že zprovoznění každého vysílače DVB-T přijde na 30 až 40 tisíc euro (0,8 až 1,1 milionu korun). Hustější síť vysílačů se tedy veřejnoprávním médiím zbytečně prodraží. POT také nevylučuje, že se obrátí se stížností k Evropské komisi, protože postup veřejnoprávní televize a rozhlasu a zejména státu považuje za diskriminační. Zmiňuje přitom příklady Německa, Itálie a Belgie, kde už komise zrušila státní podporu digitálním projektům, které nebyly technologicky neutrální a zvýhodňovaly některé hráče na trhu. To je ale v přímém rozporu s očekáváním polské vlády, která počítá s tím, že na projekt veřejnoprávního multiplexu provozovaného Polkomtelem získá z evropských fondů dotace ve výši dvou miliard euro.

Zvrat nastane s prvním milionem set-top-boxů

Projekt se má ve velkém rozjet až ve chvíli, kdy konsorcium rozdá milion set-top-boxů pro příjem veřejnoprávního multiplexu. Podle optimistických předpovědí by se tak mělo stát už ke konci roku 2008. Neoficiálně se hovoří o tom, že Polkomtel rozdá celkem tři miliony set-top-boxů. Zatím však není jasné, kdo by měl tyto přijímače dodat a o jaký typ vlastně půjde. Ale s tím by neměl být problém, protože při tak velkém počtu půjde o strategického dodavatele, který určitě nabídne dobrou cenu, míní týdeník Puls Biznesu. Podle aktualizované strategie přechodu na zemské digitální vysílání od Ministerstva dopravy by Polsko mělo vypnout analogové vysílání do roku 2012.

Zajímavé je, že návrh ministerstva z letošního srpna nepočítá v první fázi přechodu na DVB-T se samostatným multiplexem pro média veřejné služby. Podobně jako na Slovensku navrhuje vybudovat první celoplošný multiplex, který by obsahoval sedm televizních programů šířených nyní analogově. Teprve po vypnutí analogu by vznikly další digitální sítě a televize by mohly první multiplex opustit. Takový postup by nikoho nediskriminoval ani nezvýhodňoval. Samo ministerstvo ale v polovině září zveřejnilo prostřednictvím internetových stránek novou verzi strategie, která už počítá s veřejnoprávním multiplexem a kterou dopředu nekonzultovalo s privátními vysílateli.

ICTZ23

Budoucnost v kombinaci DVB-T a DVB-S?

Generální ředitel veřejnoprávní Polské televize Andrzej Urbański říká, že TVP neuvažuje o digitalizaci pouze v souvislosti s DVB-T, ale také na satelitu. Televize si už loni objednala od společnosti Astra další satelitní transpondér a chystají společný projekt nové satelitní platformy. V té by se kromě současných sedmi veřejnoprávních programů (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport a TVP Polonia) měl objevit i chystaný zábavný kanál TVP Rozrywka či kritizovaný TVP Film. Bude to digitální satelitní televize, ale jestli bude vláda trvat na strategii přechodu na DVB-T, vybudujeme televizi zemsky-satelitní, prohlásil Urbański pro Puls Biznesu.

Polská televize v současné době provozuje čtyři experimenty DVB-T, všechny v kompresním standardu MPEG-2. Na třech místech vysílá programy TVP 1, TVP 2 a TVP Info, na jednom ještě TVP Sport (toto vysílání ze Slezska mohou na kanálu 39 přijímat i diváci zemské digitální televize na Ostravsku).

Uvítali byste podobný postup v případě České televize?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.