Hlavní navigace

Do pražského multiplexu B se možná vrátí slovenská TA3

14. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
14. 1. 2008

Slovenská zpravodajská televize TA3 by se mohla od února vrátit do zemského digitálního multiplexu B v Praze. Provozovatel sítě, společnost Czech Digital Goup (CDG), podle serveru Parabola.cz požádal Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o souhlas s převzatým vysíláním televizních programů TV Noe, Public TV, Óčko, TA3 a Rádia Proglas.

Multiplexu B končí posledního ledna prodloužená licence pro obsah experimentálního zemského digitálního vysílání. Pokud by mu do té doby RRTV neudělila další oprávnění, mohl by nadále šířit už jen televizi Prima, která může na základě stávající licence vysílat pozemní cestou jak analogově, tak digitálně. Všechny ostatní programy vysílají v multiplexu B na základě experimentální licence.

Řádné vysílání v multiplexu B chce spustit také hudební kanál Óčko, podle předsedy představenstva CDG Leoše Pohla však tato televize dosud nepožádala vysílací radu o udělení kompenzační licence, a proto CDG žádá o možnost šířit ji jako převzaté vysílání z kabelu a satelitu. Radní by se měli požadavkem operátora zabývat na svém nejbližším zasedání příští týden.

BRANDstorming tip2

Slovenská TA3 by podle Paraboly.cz mohla vysílat v multiplexu B do doby, než odstartuje připravovaná česká zpravodajská televize Z 1. Ta plánuje zahájit vysílání mezi dubnem a červnem letošního roku. TA3 vysílala v multiplexu B do ledna minulého roku.

Vysílání převzatých programů nově i v DVB-T umožňuje od 1. ledna letošního roku platící tzv. digitální novela. Tímto způsobem se do zemských digitálních sítí může dostal teoreticky libovolný program, který už má licenci pro vysílání v jiných televizních platformách – tedy např. i stanice jako Nova Cinema nebo HBO. Převzaté programy mohou v DVB-T vysílat ale jen přechodně. Jakmile uzavře s operátorem příslušné zemské digitální sítě smlouvu některá ze stanic s řádnou zemskou licencí, mají převzaté programy 90 dní na vyklizení se z datového toku. Jinak RRTV jejich registraci zruší a jejich šíření se tímto stane protiprávní.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).