Hlavní navigace

Dočkáme se další plnformátové televize? Otázkou je spíše, zdali je tu pro ni prostor

24. 5. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Čeští miliardáři chtějí podle ekonomického týdeníku Euro vlastní televizi. Trh by si ale zasloužil spíše stanici tematickou. Ideálním příkladem je Food Channel.

Miliardáři chtějí televizi jako zbraň proti Babišovi

Vlastní televizi zaměřenou převážně na seriály a estrády by podle ekonomického týdeníku Euro mohli spustit čeští miliardáři, konkrétně JAN DIENSTL a PAVEL TYKAČ. Samotná investice do rozjezdu stanice by vyšla na dvě miliardy korun, šlo by o investice do techniky a infrastruktury, další dvě až dvě a půl miliardy by ročně stál samotný program. Podle Eura jde o přibližně stejnou částku, která stojí vysílání televize Nova. Nová stanice by mohla získat až pětinový procent na trhu. Televize by byla odpovědí na poslední aktivity podnikatele a politika ANDREJE BABIŠE.

Všichni jsme si mysleli, že se Andrej (Babiš) zbláznil, když koupil Mafru (mj. vydavatele Lidových novin a deníku MF Dnes a provozovatele hudebních stanic Óčko, pozn. red.). Teď vidíme, že jsme se mýlili, uvedl pro Euro jeden z miliardářů, jehož jméno týdeník nezmiňuje. Mělo by jít o čistě defenzivní investici, která by byla reakcí na Babiše, jež koupil i společnost Londa, která je provozovatelem nejposlouchanější rozhlasové stanice Impuls a pražské RockZone. V následujících měsících má Londa taktéž spustit sesterskou rozhlasovou stanici Impuls AM, která bude dostupná na středních vlnách.

Lukáš Polák: Čeští miliardáři uvažují podle týdeníku Euro o vlastní televizi se seriály a estrádami

Spojení ČT a ČRo opět na pořadu dne?

Stávající poslanci se do budoucna nevyhýbají možnému spojení České televize a Českého rozhlasu, podobně, jako je tomu na Slovensku. Vyplynulo to ze zasedání volebního výboru, kterého se zúčastnila i redakce serveru DigiZone.cz. Měli bychom mít i vyšší cíle. Je možné se bavit i o změnách na mediálním poli, například možnému spojení České televize a Českého rozhlasu, ale určitě to nebudeme řešit ještě letos, konstatovala někdejší předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a stávající první náměstkyně ministra kultury KATEŘINA KALISTOVÁ.

Mediální skupina, která bude připravovat změnu mediálních zákonů, by určitě měla být aktivnější, než jen upravovat některé mediální záležitosti. Pokud to neuděláme poměrně brzo, neuděláme to vůbec, řekl předseda volebního výboru a poslanec MARTIN KOMÁREK a dodal:Měli bychom určitě otevřít i možnost spojení České televize a Českého rozhlasu. Je to ale jen jedna z možností. Poslanec VÍTĚZSLAV JANDÁK ho doplnil: Na Slovensku se to podařilo a problémy, o kterých se hovořilo, už nejsou. Jsou to obrovské finanční úspory. Určitě ale nechci vytvořit státní televizi a rozhlas.

Lukáš Polák: Poslanci opět otevřeli možnost spojení České televize a Českého rozhlasu


Foto: archiv DigiZone.cz

Nápad poslanců oživit myšlenku spojení České televize a Českého rozhlasu by Petra Dvořáka jistě příliš netěšil.

Vladimír Železný a Jaromír Soukup se pracovně rozešli

VLADIMÍR ŽELEZNÝ definitivně opustil personální struktury vydavatelství Empresa Media, pod kterou patří také plnoformátová televize Barrandov. Do funkce ředitele rozvoje prý dokonce vůbec nenastoupil a tuto pozici označil za prázdnou. O odchodu bývalého generálního ředitele stanice informoval server iHNED.cz. V době, kdy se ještě Železný objevoval na obrazovce TV Barrandov, ale nebyl už v pozici jejího šéfa, byl již v titulcích označován právě jako šéf strategického rozvoje. Železný však tvrdí, že do této funkce nebyl nikdy jmenován, a to, co měl majitel stanice splnit, tak nesplnil.

Odchod prvního generálního ředitele televize Nova z Barrandova potvrdil serveru iHNED.cz také sám její majitel, miliardář JAROMÍR SOUKUP. Nakonec jsme se nedohodli. Pan Železný už není zaměstnancem v žádné mojí společnosti, konstatoval Soukup. Bývalý šéf Barrandova sice uvedl, že ještě s majitelem televize jedná, ten už o něm hovoří jako o bývalém zaměstnanci. Vladimír Železný vydržel ve funkci generálního ředitele TV Barrandov pouhých pět měsíců. Nastoupil sem koncem loňského roku, odešel v polovině března. Server DigiZone.cz byl prvním médiem, který na obě události tehdy upozornil.

Lukáš Polák: Vladimír Železný odešel od miliardáře Soukupa, jeho funkce prý byla prázdná

Stručně

Současné sítě pro zemskou digitální televizi ve standardu DVB-T by se neměly vypínat dříve než v roce 2024, kdy vyprší platnost kmitočtových přídělů pro poslední celoplošný multiplex. Na konferenci Digimedia 2014 v Praze na Kavčích horách to řekl vedoucí projektové kanceláře České televize PAVEL HANUŠ.

Jan Potůček: Pavel Hanuš: ČT nedoporučuje vypínat DVB-T dříve než v roce 2024

Telekomunikační operátor České Radiokomunikace začal ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne s testy své připravované Regionální sítě 8 v lokalitě Ústí nad Labem. Stejně jako u ostatních vysílačů tohoto zemského multiplexu, které jsou již aktivní, obsahuje kanál 51 pouze jedinou programovou pozici.

Ústí nad Labem: České Radiokomunikace začaly testovat Regionální síť 8 z další lokality

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v dubnu zjistil, že v jedné z lokalit došlo k rušení televizního signálu mobilní sítí nové generace LTE v kmitočtovém rozsahu, kde se s ním primárně nepočítalo. Vyplývá to z tiskové zprávy regulátora za měsíc duben.

Lukáš Polák: Síť LTE rušila televizní signál na 42. kanálu, zjistil telekomunikační úřad

Německý hudební kanál Classica, který je v České republice a na Slovensku exkluzivně dostupný prostřednictvím satelitní služby Skylink, chystá na 28. května, tedy příští středu, kompletní proměnu svého vizuálu včetně loga.

Lukáš Polák: Hudební kanál Classica dostupný u Skylinku od 28. května kompletně v novém

Nejen Česká televize nebo Nova, ale i Prima spustí aplikaci svého videoarchivu Prima Play pro chytré televizory. Ještě v letošním roce se objeví v televizorech značky Panasonic.

Jan Potůček: Prima Play míří do televizorů Panasonic. Archiv pořadů bude zdarma, s reklamou

ICTZ23

DAB fórum, které vzniklo v České republice před rokem na podporu rozvoje digitálního rozhlasového vysílání, opouští po Českých Radiokomunikacích a společnosti Londa (Impulsa RockZone 105.9), další subjekt.

Lukáš Polák: DAB fórum opustil i majitel Frekvence 1 a Evropy 2, Fleischmannova Lagardère

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.