Hlavní navigace

Dojmy z televize v kapse

9. 11. 2006
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Autor: 115393
Televize v mobilu, který se ještě vejde do větší kapsy, nabízí vcelku slušný a stabilní obraz. Běžná infografika je ale na hranici čitelnosti. Elektronický programový průvodce (EPG) nabízí jen názvy pořadů, a doprovodné služby jsou místy příliš vtíravé. Kuriozitou je mnohasekundové zpoždění oproti analogovému vysílání.

O tom, že český T-Mobile, spolu s Radiokomuni­kacemi, nedávno spustil další testovací provoz televizního vysílání pro mobily, na bázi DVB-H a pod heslem „Televize v kapse“, jste se mohli dočíst i zde na Digizone.cz. Zmíněný článek také popsal všechny souvislosti, které nynější testování má, a to včetně souvislostí legislativních. Do jedné věty to lze shrnout asi tak, že po technické stránce je služba připravena, ale jejímu řádnému spuštění brání legislativní překážky, které je nutné odstranit.

Zde, v tomto článku, bych se proto rád soustředil na své dojmy ze samotného testování „televize v kapse“. Tak jako řada dalších novinářů, měl jsem i já možnost si týden pohrát s touto zajímavou novinkou a vyzkoušet si ji v praxi. A pokud chcete rovnou slyšet mé celkové hodnocení, pak by vypadalo asi takto:

  • poopravil jsem si názor, že se na „tak malou televizi“ nedá moc koukat. Dá, obraz je docela slušný, jeho kvalita je vcelku stabilní, a zvuk bezproblémový.
  • stále si ale nejsem jist, zda bych si takovouto službu pořídil a skutečně využíval. Zatím pro to stále nemám významnější motivaci.

A co mne na celém testování nejvíce překvapilo? Asi obrovské zpoždění (časový posun) oproti „analogovému originálu“. Třeba u programu ČT24 jsem orientačně naměřil, že obraz v mobilu je oproti klasickému analogovému příjmu zpožděn o plných 9 sekund!

To už je opravdu hodně, a nutí to k revizi známého vtipu o tom, kdo a jak jásá pří vstřelení gólu (ve fotbale, hokeji atd.), podle toho jak se dívá na televizní přenos. Až dosud nejprve jásali diváci analogového vysílání, po nich příjemci digitálního vysílání, a následně diváci IPTV (v závislosti na narůstajícím, zpoždění). Teď bude třeba doplnit: „pak dlouho nic, pak bouchá šampaňské, a teprve pak se začínají radovat také diváci s televizí v mobilu“.

Docela dlouho pak trvá i přepínání mezi jednotlivými programy. Zde jsem naměřil cca 4 až 6 sekund, což zhruba odpovídá dobám, dosahovaným i u IPTV.

Na jakém mobilu?

Zpět ale k samotnému testování. Na něm je asi třeba rozlišit, co a jak je dočasné a specifické pro nynější fázi testování, a co je obecné a bude nejspíše platit i pro řádnou komerční službu. Tak třeba mobil, se kterým testování probíhalo, je prototypem od Motoroly (verze A680i), s dotykovou obrazovkou a minimem dalších ovládacích prvků (tlačítek). Fungoval bez problémů, ale zcela jistě nebude jediným mobilem, který se pro službu bude používat. A vlastně to asi nebude ani on, když jde jen o prototyp. Již na tiskovce, kde T-Mobily službu předváděl, byly k vidění i jiné mobily s podporou DVB-H.

TV v kapse

Takže si usnadním práci a samotný prototyp mobilu do recenze nezahrnu. Jen upřesním, že rozměry jeho displeje jsou cca 5×4 cm, a má rozlišení CIF, tj. 352×288 pixelů. To odpovídá velikosti (průměru) pixelu cca 0,142 mm, zatímco běžné počítačové displeje mají velikost pixelu od 0,25 do 0,3 mm. To znamená, že při stejném počtu pixelů vychází jeden a tentýž obrázek na displeji mobilu menší, než na displeji počítače. Na plochu je obrázek na mobilu (velmi zhruba) čtvrtinový, na rozměry poloviční.

Pamatujte na to, až se budete dívat na následující obrázky, nasnímané z displeje testovaného mobilu (jako fotografie, nikoli jako screenshoty). Co do počtu počtu pixelů jsou náhledy upraveny na formát CIF (352 pixelů na širší straně), ale kvůli jiné velikosti pixelu na svém monitoru tyto obrázky vidíte výrazně větší, než jaké jsou v originále. Úroveň detailnosti (vykreslení detailů), daná velikostí rastru, je ale v obou případech stejná (samozřejmě až na zkreslení, dané způsobem snímání).

TV v kapse

Kvalita obrazu

Jedním z důsledků toho, že displeje mobilů mají menší rozměry pixelů, resp. větší hustotu pixelů na jednotku plochy, je i možnost ostřejšího obrazu. Jak už jsem naznačil v úvodu, subjektivně mi televizní obraz na mobilu přišel dostatečně ostrý a prokreslený. Pokud obraz neobsahoval žádnou infografiku, pak ani nebylo poznat, že oproti standardnímu televiznímu rozlišení v normě PAL (720×576 pixelů) je vlastně také zmenšený (v každém rozměru na polovinu), a přichází tak o značnou část svých detailů.

Ovšem právě na infografice, tedy na různých nápisech, bylo zmenšení rastru pochopitelně již hodně znát. Ukazují to ostatně i následující obrázky, na kterých je televizní obraz zvětšen na maximum (na celý displej tj. na CIF, 352×288 pixelů, s otočením o 90 stupňů oproti předchozímu obrázku).

TV v kapse
TV v kapse

Můj subjektivní dojem ze sledování displeje na mobilu je ten, že třeba čtení běžících titulků na ČT24 (první dva obrázky) je možné, ale je na hranici únosnosti. Podobně třeba s titulky u cizojazyčných pořadů, které ukazuje následující příklad z programu National Geographic (stále nezapomínejme na to, že vidíte obrázky o dost větší).

TV v kapse

Na druhou stranu třeba teleshoppingová stanice Top TV má již nyní infografiku, která vychází i na malém displeji mobilu relativně dobře čitelná.

TV v kapse

Pokud se ale obrázek vrátí z „celoobrazovkového“ režimu zobrazení (CIF, 352×288 pixelů) do takového, kdy je obklopen dalšími nabídkami a informacemi (viz následující obrázek), pak jeho velikost (co do počtu pixelů) dále klesá, na 288×236 pixelů, a s ní klesá i míra jeho detailnosti. Ukazuje to ostatně i následující obrázek s titulky, které už i při zvětšeném zobrazení přestávají být čitelné. Ale občas se přeci jen ještě dá něco vyluštit.

TV v kapse

Je velikost obrazu definitivní?

Zajímavou otázkou určitě je, zda velikost obrazu v nynějším testu DVB-H je definitivní. Pokud jde o rozlišení, budou vždy existovat jen mobily s displejem ve formátu CIF, tj, s rozlišením 352×288 pixelů? To zcela určitě ne. Již dnes existují první mobily s podporou DVB-H a s ještě větším displeje, ve formátu VGA (640×480 pixelů), a technický pokrok se asi nezastaví ani zde.

Limitující proto bude spíše přenosová kapacita, která bude k dispozici pro jednotlivé programy v příslušném DVB-H multiplexu. Nynější test používá kódování MPEG4, přesněji H.264/AVC, a díky tomu vystačí s rychlostí 384 kbit/s na jeden TV program. Na tiskovce, kde T-Mobile oznamoval nynější testovací provoz, se hovořilo o tom, že pokud by vznikl jeden společný multiplex pro DVB-H, bylo by možné do něj umístit až 40 různých televizních programů. Při rychlosti 384 kbit/s na každý z nich to dává cca 15 Mbit/s, což by se do „standardního“ multiplexu mělo vejít – ale už zde nezbude žádný prostor pro významnější zvyšování rychlosti pro jednotlivé kanály. Z toho usuzuji, že mobilní operátoři plánují zůstat u nynějšího rozlišení. Jiné řešení ale samozřejmě vyloučeno není.

Stabilita obrazu

Kromě velikosti displeje, použité komprese a rozlišení obrazu je podstatným faktorem i stabilita obrazu a zvuku. Tedy to, jak se obraz a zvuk mění v závislosti na umístění terminálu a jeho pohybu. Zde mohu konstatovat, že mne výsledek příjemně překvapil. Bydlím v místě, které je na mapě nynějšího pokrytí přesně na hranici mezi oblastmi, která ještě nabízí „indoor“ pokrytí nebo již jen „outdoor“ – a i v bytě byl obraz a zvuk bez problémů. Takže mapa pokrytí je spíše pesimističtější než realita, což ostatně naznačují i jiné recenze.

Také jsem se s testovaným mobilem projel autem po oblastech v dosahu vysílání. Při běžné jízdě jsem nenarazil na žádné znatelné zhoršení příjmu za jízdy, oproti klidovému stavu. Obraz i zvuk byly stále stejně plynulé, jako při „stacionárním“ využití. Vesměs se ale jednalo o oblast, která na mapě pokrytí slibuje „indoor“ pokrytí.

Na kostičkování obrazu jsem při testování narazil jen zcela minimálně. Častější už bylo úplné zamrznutí obrazu i zvuku i na několik sekund, s tím že vše se zase záhy „rozjelo“. Zřejmě šlo o reakci na zhoršené podmínky příjmu. Měl jsem ale subjektivní dojem, že takovýchto „mrznutí“ je více u těch programů, které jsou zpoplatněny samostatně (jako třeba National Geographic). Tipuji na důsledek toho, že tyto programy jsou jinak kódovány než ostatní, a terminál má s jejich dekódováním více práce (a při větším počtu chyb a výpadků se mu nemusí dařit vše správně dekódovat).

Doprovodné služby

Předností DVB-H v podání mobilních operátorů je možnost „obalit“ televizní signál dalším doprovodnými službami. Ty již mohou být individualizovány, resp. „šity na míru“ konkrétnímu příjemci, ke kterému se dostávají přes mobilní síť a nikoli přes sdílený televizní multiplex. Jenže právě v tomto ohledu se nynější testovací režim zase až tak moc nepředvedl. Například elektronický programový průvodce (EPG) nabízí jen názvy pořadů, a jen u některých programů i dobu jejich vysílání (jinde je pouze jakýsi „default“, podle kterého vše začíná ve stejnou dobu). A z ostatních služeb jsou k dispozici jen takové, které v té či oné podobě zvyšují „konzumaci“ placených služeb od mobilního operátora.

Spíše drobností jsou odkazy na domovské WWW stránky příslušných programů na Internetu, přes které se na ně můžete prokliknout (viz textové URL ve spodní části následujícího obrázku) a okamžitě „mobilně“ připojit na příslušné webové stránky.

TV v kapse
TV v kapse

Další možností, která se nabízí „pod“ zpravodajským kanálem ČT24, je objednat si zasílání krátkých aktuálních zpráv z kanálu T-Mobile Info Plus, skrze SMS zprávy. Viz následující obrázky.

TV v kapse

Stačí doslova jen zavadit o příslušný odkaz perem, nebo třeba jen nešikovně prstem, a rázem jste předplatiteli, aniž se vás někdo ptá, zda to opravdu chcete. Takto provedenou službu vnímám spíše jako nalíčenou past na méně opatrného uživatele. Sám jsem do ní také spadl.

TV v kapse

Užitečnější už mi přijde služba, skrze kterou si můžete nechat poslat SMSkou upozornění na konkrétní televizní pořad, který má za chvíli začít. Vybrat si můžete, kolik minut předem vám má přijít SMSka na ten mobil, ze kterého se na televizi díváte, viz obrázky.

ebf 24 - tip duben

TV v kapse
TV v kapse

Stejně tak můžete poslat z prostředí EPG SMSkou upoutávku na konkrétní pořad někomu jinému. Stačí již jen doplnit telefonní číslo, ostatní je předvyplněné.

TV v kapse

Celkové hodnocení

Jak už jsem uvedl v úvodu, mé celkové hodnocení „televizních kvalit“ nové služby v testovacím režimu je vcelku kladné. Až na miniaturní rozměry displeje a ztrátu čitelnosti u infografiky se na takovouto televizi skutečně lze dívat. Třeba pro někoho kdo je právě na cestách, nebo leží v nemocnici apod., to může být opravdu zajímavé. Také jako hračka pro technické fajnšmekry, jako symbol pro snoby či hit pro mládež si to asi najde své zákazníky. Ale sám po tom moc netoužím. Možná proto, že se na televizi v poslední době dívám jen minimálně. Nějak není na co.

Pořídíte si televizi v kapse, až bude běžně dostupná

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).