Hlavní navigace

DOKUMENT: Prezentace ČTÚ o výsledcích měření pokrytí televizí

18. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

18. 8. 2008

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes zveřejnil průběžné výsledky měření pokrytí zemským analogovým televizním signálem u všech čtyř celoplošných analogových televizních programů. Z výsledků vyplývá, že nejhorší pokrytí má televize Prima a veřejnoprávní program ČT 2. Naopak zdaleka nejlépe je na tom ČT 1 s televizí Nova. Všechny čtyři celoplošné analogové televize přijímá 53 procent obcí a 72 procent obyvatel České republiky.

DOKUMENT: Informace ČTÚ k realizaci procesu přechodu na digitální vysílání (PPT, 5,8MB)

Televize Prima je podle tohoto průzkumu pozemní cestou v analogové podobě dostupná 73 procentům obyvatel České republiky. Generální ředitel Primy Marek Singer ale toto číslo zpochybňuje a mluví až o 85 procentech obyvatel ČR. Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák dnes na setkání s novináři vysvětlil, že metoda, kterou ČTÚ pro výpočet pokrytí používá, nezahrnuje diváky, kteří určitý program přijímají pozemní cestou dálkově.

MIF analytika

Chápu, že pro televizi Prima je to nemilé zjištění, ale tak to prostě je, řekl Dvořák s tím, že pokud by se počítal i dálkový zemský analogový příjem Primy, stouplo by její pokrytí ještě o osm až deset procent populace. Stejným způsobem, bez započítání dálkového příjmu, budeme měřit i pokrytí zemským digitálním signálem. Jinak bychom museli počítat i s tím, že Bukovou horu je možné naladit i na Vlašimsku a ve východních Čechách, vysvětlil Dvořák.

Podrobné výsledky měření pokrytí analogovým i digitálním zemským televizním vysíláním jednotlivých televizí má ČTÚ podle Technického plánu přechodu (TPP) provádět a zveřejňovat dvakrát ročně, vždy k 15. březnu a 15. září. K prvním podrobnějším výsledkům hodlá ČTÚ uspořádat 25. a 26. září workshop v pražském Kongresovém centru. Na této akci chce úřad rovněž diskutovat otázku využití digitální dividendy, tedy kmitočtů uvolněných po ukončení analogového televizního vysílání.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.