Hlavní navigace

DOKUMENT: Prezentace ČTÚ o výsledcích měření pokrytí televizí

18. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
18. 8. 2008

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes zveřejnil průběžné výsledky měření pokrytí zemským analogovým televizním signálem u všech čtyř celoplošných analogových televizních programů. Z výsledků vyplývá, že nejhorší pokrytí má televize Prima a veřejnoprávní program ČT 2. Naopak zdaleka nejlépe je na tom ČT 1 s televizí Nova. Všechny čtyři celoplošné analogové televize přijímá 53 procent obcí a 72 procent obyvatel České republiky.

DOKUMENT: Informace ČTÚ k realizaci procesu přechodu na digitální vysílání (PPT, 5,8MB)

Televize Prima je podle tohoto průzkumu pozemní cestou v analogové podobě dostupná 73 procentům obyvatel České republiky. Generální ředitel Primy Marek Singer ale toto číslo zpochybňuje a mluví až o 85 procentech obyvatel ČR. Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák dnes na setkání s novináři vysvětlil, že metoda, kterou ČTÚ pro výpočet pokrytí používá, nezahrnuje diváky, kteří určitý program přijímají pozemní cestou dálkově.

MM_SS3

Chápu, že pro televizi Prima je to nemilé zjištění, ale tak to prostě je, řekl Dvořák s tím, že pokud by se počítal i dálkový zemský analogový příjem Primy, stouplo by její pokrytí ještě o osm až deset procent populace. Stejným způsobem, bez započítání dálkového příjmu, budeme měřit i pokrytí zemským digitálním signálem. Jinak bychom museli počítat i s tím, že Bukovou horu je možné naladit i na Vlašimsku a ve východních Čechách, vysvětlil Dvořák.

Podrobné výsledky měření pokrytí analogovým i digitálním zemským televizním vysíláním jednotlivých televizí má ČTÚ podle Technického plánu přechodu (TPP) provádět a zveřejňovat dvakrát ročně, vždy k 15. březnu a 15. září. K prvním podrobnějším výsledkům hodlá ČTÚ uspořádat 25. a 26. září workshop v pražském Kongresovém centru. Na této akci chce úřad rovněž diskutovat otázku využití digitální dividendy, tedy kmitočtů uvolněných po ukončení analogového televizního vysílání.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.