Hlavní navigace

Doména .cz včera, dnes a zítra (podruhé)

23. 12. 1998
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Před týdnem jsme zveřejnili zajímavý článek Hynka Meda, který se věnoval situaci kolem správy domény .cz a jejím největším problémům. Netrvalo dlouho a dorazila odpověď Dana Lukeše, který již v minulosti na Lupě o doméně .cz psal. Na Hynkovy otázky nabízí některé odpovědi.

Hynkův článek položil mnoho otázek, ale málo odpovědí.

Vezmu to od konce – od výše poplatků. Hynek se odvolává na můj článek z dubna v kontextu, že poplatky jsou příliš vysoké. Tehdy jsem si to na základě informací, které jsem měl k dispozici skutečně myslel. Dneska si dovolím s Hynkem a částečně tedy i sám se sebou polemizovat. Tím, že je vyhlášeno řízení s přísnými pravidly už totiž víme, co takový registrátor potřebuje. Nechme tedy pocity a použijme počty. Čestně je potřeba přiznat, že tenhle výpočet mohl být proveden již tehdy a původní článek v tomto ohledu nebyl příliš kvalitně zpracován.

Registrátor potřebuje hot-line 24hodx7dní, to se s odřenýma ušima dá zvládnout se 4 lidmi (reálně jich ale potřebuje spíše 5), potřebuje účetní, systémáka (který bude dělat také skripty). Ještě nemám ani šéfa a už to je 7 lidí, což při průměrném platu 20.000 (na kterém jim není nic moc co závidět) znamená 3,4 mil. mzdových nákladů ročně. Slušné připojení je přijde nejméně na 10 mil. ročně. Potřebuje klimatizovanou střeženou místnost a další jinou místnost, ve které bude podpora, účetní a tak vůbec. Vzhledem k té klimatizaci, potřebě ostrahy předpokládejme, že roční nájem těchto místností je 1,2 mil. Tohle sice nejsou zdaleka všechny náklady, jsou i další, ale řekněme, že některé si netroufám ani odhadnout (opravdu nevím, za kolik se dá sehnat 5 sekundarních DNS pro top level doménu v zahraničí), jiné jsou vzhledem k těmto částkám zcela zanedbatelné (třeba amortizace potřebných počítačů, energie).

I tak jsme v součtu na necelých 15 mil. ročních nákladů. Je-li v současné době 20.000 domén, vychází to, že roční poplatek musí byt nejméně 730 Kč. A to nejsou výdaje všechny, nemáme započítaný žádný, ale vůbec žádný zisk, zapomněl jsem na daně i na to, že nějakou částku třeba odvádět mandatáři – CZ NICu. Očekával bych také, že se zavedením poplatku dojde k poklesu počtu domén. Nerad bych se sázel, ale tipuji o pětinu (pak by jen tak tak stačil poplatek 910 Kč).

Můžeme sice polemizovat o tom, jak silnou linku vlastně přesně registrátor potřebuje, slabší a lacinější linka by možná na splnění požadavků stačila – na druhou stranu, dokonce i se silnou linkou je vhodné mít linku záložní (ta již nemusí nutně vést do zahraničí přímo), rozumné by také bylo, kdyby primární DNS měl rychlé a spolehlivé napojení do NIXu – to všechno jsou další náklady, které v mém výše uvedeném hrubém výpočtu nejsou obsazeny. Ve světle těchto čísel si už vůbec nejsem jist vlastním tvrzením, že 800Kč/rok je mnoho. Dokonce nevím, zda je poplatek dostatečný.

V prostřední části článku pak Hynek vyjadřuje své nepochopení nad smyslem výběrového řízení. Já si na rozdíl od něj vítězem nejsem tak zcela jist. Ačkoliv podmínky vypadají poměrně tvrdě, za nejtvrdší na nich považuji termín uzávěrky řízení vzhledem k jeho vyhlášení – a to, že celé řízení vlastně probíhá ve vánočním čase. Jinak, linku do zahraničí, konfiguraci BINDu, nákup a připojení silnějšího stroje by měl zvládnout každý, kdo měl někdy s „velkým Internetem“ něco do činění. A scripty by mu měl být schopen rozumně zaplacený programátor napsat za pár týdnů – jistě, pak se budou vylepšovat, mluvím o funkčnosti. Zkušenosti jsou samozřejmě cenné, ale nikoliv nenahraditelné. Mám tedy pocit, že o pozici registrátora by mohl být zájem. Je samozřejmé, že nikdo jiný než pan Orság nebude moci v referencích uvést, že podobnou činnost již vykonával, ta výhoda je tam zřejmá – ale neodvážil bych se říci, že výsledek řízení je jasný. A pak je tu ještě druhý pohled – i když to je spíš na okraj – pokud mám pravdu se shora uvedenými údaji, zdá se, že podnik nebude až tak výdělečný, jak se na první pohled zdá. Je tedy nejasné, zda se do něj vůbec pan Orság pohrne, mohlo by se tedy stát, že „jasný vítěz“ řízení se jej třeba ani nezúčastní. To je ale samozřejmě jen spekulace.

Začátek článku je z mého pohledu nejméně zajímavý, rozhodně méně, než výše probrané dvě další části – nicméně nedá mi, abych se jim trochu nevěnoval a současného správce .cz se nezastal (jakkoli by to jistě, kdyby chtěl, zvládl sám). Samozřejmě, že by mohlo existovat WWW interface (i když já osobně mám raději e-mailové) – nechtěli bychom toho však za stavu, kdy provoz domén všem Internetistům této republiky sponzoruje buhví kdo, příliš? Klíčová je otazka, zda je interface funkční – a to je. WWW interface – to už je jen pohodlí – a pro ty, co sice chtějí domény, ale nerozumí Internetu ani tak, aby byli schopni vyplnit textový formulář a poslat poštou (a takových je až nečekaně mnoho). A pohodlí je vždy zaplaceno, a když není – tak není. A prodlení při registraci? No, robot samozřejmě prověří náležitosti registrace i technickou připravenost domény. To, na co se čeká je zřejmě člověk. Ten, který poté, co jsou všechny ostatní kontroly provedeny, musí pohlédnout a říci, ano, tato doména se opravdu smí zavést.

Hynek vyhlásil tipovací soutěž o první faktuře CZ-NICu (resp. nového registrátora), hlásím se tedy s prvním tipem. Pokud se řízení bude účastnit pan Orság, bude mít první faktura splatnost v březnu. Pokud se ho účastnit nebude a výběrové řízení dopadne úspěšně, pak bude první faktura splatná v květnu.

Dan Lukeš


Na výběrové řízení, ze kterého má vzejít nový registrátor domén pod .cz, existuje řada protichůdných názorů. Musím se přiznat, že osobně nesdílím názor Dana Lukeše (a řady dalších), že výše poplatků, které dostane na svůj provoz registrátor, je odpovídající či dokonce nedostatečná. Nebudu zastírat, že si myslím pravý opak - a v nějakém dalším článku se pokusím objasnit, proč tak činím.
Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

* Doména .cz včera, dnes a zítra
* Komu patří domény v .cz?
* CZ-NIC hledá provozovatele domény .cz. Zn: Jistý příjem zajištěn.
* Kolik na světě domén…
* Proč je kupčení s doménami nemravné
* Kdo co fakturuje za domény
* Co si myslí správci domény o zasedání představenstva CZ-NICu
* Bude CZ-NIC obracet peníze vidlemi?
* Dokument – kompletní stanovy CZ.NICu
* Správa domény .cz je stále ožehavé téma
* Domény se stávají doménou největších!?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).