Hlavní navigace

Doména zadarmo už není sen

28. 1. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Před časem rozvířily nikoliv stojaté vody českého Internetu aktivity firmy CEIT z Barrington Corporate Holdingu, která za velmi podezřelých okolností nabízela miliony z údajného grantu americké vlády - pokud jste jí ovšem předem zaplatili DPH. Nyní je tu s další aktivitou - doména zdarma.

Na můj starý emailový účet na serveru post.cz mi před pár dny přišla zpráva od jisté firmy barrington.cz, že na registraci mojí domény se pracuje. Nevěnoval jsem emailu pozornost a smazal jej. Po dvou dnech přišla ale další zpráva a tentokrá již obsahovala i přístupové jméno a heslo k doméně www.kaja.cz. Trošku mě to zarazilo, žádnou doménu jsem si neobjednával a najednou ji mám zcela zdarma a i s přístupovými právy? V tom bude nějaký háček. Zkusil jsem FTP přístup i WEB a obojí k mému velkému úžasu fungovalo.

Zanedlouho mi dorazil další email a tentokrát mi sděloval, že mám na určené adrese upravit nastavení serveru. Našel jsem jsem odporně barevný web, ale na něm velice zajímavé informace. Na adrese www.barrington.cz je dotazník, který vás instruuje ve čtyřech bodech:

  1. Na vašich stránkách nesmí být erotické materiály (tím se web hosting provideři brání proti velké návštěvnosti serverů);
  2. na každou vaši stránku musíte umístit proužek služby Linx s jimi zadaným kódem;
  3. na každou vaši stránku musíte umístit příslušný HTML kód (banner na doménu zdarma);
  4. provedete registraci u vyhledávacích serverů pomocí programu (link na stažení programu).

Následovala výzva „POKUD JSTE SI JISTI, ŽE VŠECHNY VÝŠE UVEDENÉ PODMÍNKY SPLŇUJETE POKRAČUJTE DÁLE“

Jelikož jsem už doménu vlastnil, stáhnul jsem si v bodě čtyři zmiňovaný program (i s registačním číslem :o)), zaregistroval server u všech světových serverů, stvořil úvodní stránku, umístil na ni kódy a bez problémů ji přenesl na server. Jak stránka vypadá, o tom se můžete přesvědčit sami – http://www.ka­ja.cz.

Kdo za touto službou stojí? Je to zřejmě stále firma CEIT, jejíž jméno bylo před časem skloňováno ve všech pádech, ale rozhodně v nikoliv pochvalných souvislostech; to staví i tuto nabídku do nejasného světla. Ve výpisu domény jsou navíc nyní uvedeny firmy PES.CZ a SPIDER.CZ. Firmě CEIT-Barrington asi před půl rokem nabízela doménu zdarma, nikdo se jí však nedočkal. Po čase následovala zpráva od firmy Globe, která sdělovala, že firma CEIT si u Globe objednala registraci domén, ale nikdy je nezaplatila. Firma CEIT odůvodňovala to, že doména je zdarma, tím, že získala grant od americké vlády. V podobném duchu se vyjadřuje i současný banner, který si podle podmínek registrace musíte umístit na svoje stránky.

Po zveřejnění tohoto článku se asi řada z vás vrhne na objednávkový formulář a doménu zdarma si objedná. Ale pozor, věc má jeden háček! Za registraci domény se v ČR zatím nic neplatí, registrujete-li doménu, zaplatíte většinou firmě, která pro vás doménu zřizuje manipulační poplatek a následně platíte měsíční poplatky za pronájem serveru a vedení DNS. V brzké době se ale počítá se zavedením ročního poplatku za každou doménu ve výši cca 800 Kč (za první rok 1600). Pokud dává nyní firma CEIT registraci domény zdarma, během několika měsíců bude muset za každou doménu zaplatit 1600 Kč. Na můj dotaz, kdo zaplatí tento paušál mi bylo obratem sděleno, že roční poplatek platí ten, kdo je uveden jako fakturační kontakt v RIPE. V případě domény www.kaja.cz je to firma Barrington.

Není-li doména zaregistována na vaše jméno, nastává ale jiný problém. Budete-li chtít změnit server, převést doménu jinam atd. musíte změnit tyto údaje i u CZ-NIC; to ovšem může jen oprávněná osoba, vedená jako admin-c, což je u všech těchto domén „zdarma“ zástupce firmy CEIT. Byl jsem však ujištěn, že převod není problém – dá se však na to spolehnout?

KL22 hlasovani

Pokud by firma splnila vše, co jsem výše nastínil, můžeme očekávat, že na českém Internetu bude mít brzy vlastní doménu naprosto každý (což vlasně není vůbec na škodu). Barrington také díky promyšlenému vkládání bannerů služby Mr.Linx na všechny pronajaté stránky získá velký reklamní potenciál, což bude jistě zajímavé sledovat v budoucnosti. Jestli se tímto způsobem nová služba „Doména zdarma“ zaplatí, si nejsem jist. Již dnes ale můžeme říci, že firma CEIT spustila na českém Internetu zatím nevídanou službu a dá se očekávat velice zajímavá a ostrá diskuse.

Karel Rujzl
Autor je šéfredaktorem serveru HATE!