Hlavní navigace

"Dominantní hráč" stanovil kvůli ČT dvojí ceny, uvádí národní koordinátor

Zatím nejasný výsledek obchodní soutěže na technického operátora veřejnoprávního multiplexu České televize (ČT) nastavil na trhu dvojí ceny. Liší se o více než 20 procent a pro jejich plátce to znamená finanční rozdíl v řádech milionů korun ročně. S takový zjištěním přišel na svém blogu národní koordinátor české digitalizace Zdeněk Duspiva.

Podle Duspivy je nyní v rámci vyjednávání některých dominantních hráčů patrná snaha využít své prakticky neomezené tržní pozice, kdy konkurence zatím nemá na trh přístup vůbec nebo jen značně omezený a technicky téměř neproveditelný. Národní koordinátor píše o všemi velmi očekávaném vítězství v soutěži o výstavbu a provoz vysílačů multiplexu ČT. Při zmínce o dvojích cenách pro další komerční subjekty jednoho dominantního hráče se Zdeněk Duspiva odvolává na více zdrojů. Žádný ale nejmenuje.

Myslím, že je opravdu mnoho dobrých důvodů rozšířit český trh v dotčené oblasti na skutečně konkurenční podmínky, i když boj za zachování dosavadních ‚neohrožených‘ zisků je a bude velmi tvrdý, konstatuje národní koordinátor a dodává: Je zřejmé, že kulminuje vlna mimořádného odporu proti dalšímu praktickému pokroku v digitalizaci a hledání jedněch z posledních možností jak proces zastavit nebo alespoň zkomplikovat. Navíc s rizikem razantnějšího nástupu jiných opravdu zkušených hráčů i se zahraničními zkušenostmi v médiích a také rozvoj dalších technologických platforem.

Našli jste v článku chybu?