Hlavní navigace

Dosavadní spory posunou start digitálních televizí aspoň o půl roku

3. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 11. 2006

Minimálně o půl roku se posune start šesti nových digitálních televizí, které letos v dubnu získaly licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a posléze o ni přišly rozhodnutím Městského soudu v Praze. Na Českokrumlovské mediální konferenci se na tom shodli zástupci Asociace digitálních televizí (ADT). Pokud dojde ke generální dohodě mezi současnými komerčními televizemi a novými hráči na trhu, objeví se nové programy v éteru během příštího roku, cituje členy ADT agentura ČTK.

Původně měla šestice digitálních televizí zahájit vysílání do 10. května 2007. Tuto lhůtu ale narušily žaloby proti výsledku licenčního řízení a následní zrušení udělených digitálních licencí. Po jejich opětovném udělení by tedy zákonná lhůta 360 dnů pro zahájení vysílání začala všem provozovatelům běžet znovu od začátku. Věřím, že by se vysílání dalo rozjet, kdyby dohoda nastala, řádově během několika měsíců na podzim 2007, řekl ČTK generální ředitel hudební televize Óčko a předseda ADT Jiří Balvín.

KL22 hlasovani

Pokud všichni zúčastnění sleví, tak chci zůstat optimistou. Tak půl, tři čtvrtě roku po rozdání licencí, asi na jaře příštího roku, začneme na podzim či na konci příštího roku, dodal generální ředitel televize Barrandov Petr Chajda. Podle majitele regionální sítě RTA a serveru Česká média Jaroslava Berky to ale bude mnohem později. Teoreticky by se mohlo rozhodovat v polovině příštího roku a rok nato vysílat, míní šéf RTA. Většina studií sdružených v této regionální síti ale vysílá už dnes prostřednictvím analogových kmitočtů, které sdílí společně s televizí Prima.

V éteru je rovněž i hudební televize Óčko, která vlastní také licenci pro satelitní a kabelové vysílání a je součástí experimentálního pozemního digitálního multiplexu B v Praze. Termín zahájení vysílání v sítích DVB-T je tedy důležitější pro zbylé čtyři provozovatele: TV Barrandov, Febio TV, TV Pohoda a Z 1.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.