Hlavní navigace

Dostalo se vaše heslo do rukou hackerům? Podívejte se

Daniel Dočekal

„Have i been pwned?“ se může hodit, pokud si nejste jisti, zda se vaše heslo z nedávno hacknutých služeb nedostalo do nepovolaných rukou. V databázi Adobe bylo ostatně přes 150 milionů uživatelů.

Doba čtení: 1 minuta

Nedávná vlna úniků uživatelských dat je dobrým důvodem ke změně hesel (ideálně za použití nějakého chytrého softwaru, které usnadní nastavit velmi různorodá hesla všude, kam se zapisujete). A také k položení si otázky, zda zrovna vaše heslo nepadlo do rukou hackerům.

K tomu zjištění může posloužit služba Have I been pwned? — stačí zadat e‑mail, který jste uvedli při přihlášení, a dozvíte se, ve které z ukradených databází uživatelů se nacházel.

Na výběr je (prozatím) Adobe (150 milionů účtů), Stratfor (860 tisíc), Gawker (530 tisíc), Yahoo! (450 tisíc) a Sony (37 tisíc). Je však velmi pravděpodobné, že Troy Hunt bude další zdroje doplňovat, jak se mu podaří dostat se k ukradeným záznamům.

Interka19

Pamatujte na to, že do Have i been pwned? zadáváte pouze e-mail a ten je vzápětí buď nalezen, nebo nenalezen v některé z uniklých databází. Kontrola podle e‑mailu sice neznamená nutně to, že někdo vaše heslo získal, ale je to dost možné — zejména nebylo‑li složité nebo jedinečné, ježto uniklé databáze nebyly zabezpečeny nejlépe.

Tip: Pokud snad nevíte o vhodném softwaru na pomoc s hesly, můžete zkusit například LastPass1Password nebo KeePass

Našli jste v článku chybu?