Hlavní navigace

Dostane ještě digitální rozhlas šanci, nebo o něj nebude zájem?

23. 10. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Analogové vysílání televize Nova na 12. kanálu už bylo před několika týdny ukončeno, nyní teoreticky nebrání nic tomu, aby se u nás začal digitálně vysílat také rozhlas. Má ještě šanci? Možná ano. Český telekomunikační úřad vypsal výběrová řízení na operátory zemských sítí ve 13 krajích České republiky a v Praze. A tendr už má první zájemce - příbramskou společnost Teleko, která již s digitálním rozhlasem koketuje několik let, a také jednoho velmi překvapivého zájemce - operátora Telefónica O2. Stanovisko Českých Radiokomunikací zatím není známo.

Digitální rozhlas dostává další šanci

Výběrová řízení na operátory zemských sítí pro digitální rozhlas ve 13 krajích České republiky a v Praze vypsal Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Do tendrů o frekvence v takzvaném L pásmu se mohou zájemci hlásit do 3. prosince, do 16. listopadu pak ČTÚ přijímá dotazy k těmto výběrovým řízením. Vítěze, o nichž rozhodne především nabízená cena za frekvence, chce úřad vybrat ještě do konce tohoto roku. Ze zadávací dokumentace, kterou ČTÚ zveřejnil na svých internetových stránkách, vyplývá, že držitel oprávnění pro provozování jakékoli krajské sítě pro zemský digitální rozhlas se nebude moci ucházet o možnost provozovat rozhlasový multiplex v Praze. Výběrová řízení proběhnou formou dražby, přičemž vyvolávací cenu ČTÚ stanovil u každého kraje na 1000 korun za každých celých 10 tisíc obyvatel v dosahu plánované krajské digitální rozhlasové sítě. Vítězné společnosti mají zajistit efektivní využívání svěřených kmitočtů, což podle ČTÚ znamená, že signálem digitálního rozhlasového vysílání pokryjí alespoň polovinu obyvatel daného kraje.

DAB Klínovec - obsah multiplexu

Dočkáme se digitálního rozhlasu v dohledné době? (Foto: Martin Patera)

Jan Potůček: ČTÚ vypsal tendry na operátory krajských sítí pro digitální rozhlas
Jan Potůček: Telefónica O2: Uvažujeme o účasti v tendru na sítě pro digitální rozhlas
Jan Potůček: Do tendru o sítě pro digitální rozhlas se přihlásíme, říká šéf firmy Teleko

Česká republika bude mít pátou satelitní službu

Telekomunikační operátor T-Mobile oficiálně potvrdil, že se od 1. listopadu pouští také do nabídky satelitní placené televize. Služba T-Mobile televize bude dostupná na pozici 23,5 stupně východně, technickou podporu pro firmu zajistí konkurenční Skylink. T-Mobile poskytne zájemcům dvě základní nabídky – Start s osmnácti programy (pouze za aktivaci karty) a Standard – omezenou nabídku plus 25 dalších programů za 449 Kč (podmínkou je uzavření smlouvy na dva roky). T-Mobile televize bude nabízet také tematické balíčky Film a Zábava CS. V prvním nadstavbovém produktu najdou zájemci programy HBO, HBO HD, Cinemax, produkt CS TV nabídne kanály Doku CS, Kino CS a Muzika CS za 99 Kč měsíčně. Balíček sedmi HDTV stanic, označovanou jako „HD“, bude možné získat ke službě Standard za 299 Kč, ke Startu pak za 349 Kč. Služba bude fungovat na stejných technických parametrech jako konkurenční nabídka od Skylinku. T-Mobile bude fungovat na bázi virtuálního operátora.

T-Mobile televize - reklama Chuck Norris

Reklamní tváří T-Mobile televize se stal herec Chuck Norris. (Foto: T-Mobile)

Jan Potůček: Satelitní T-Mobile televize přeprodává Skylink, kartu má ale levnější
Lukáš Polák: Pátá satelitní služba v Česku od T-Mobile startuje za pár dní. Známe podrobnosti
Jan Potůček: T-Mobile definitivně vzdal plán na mobilní digitální televizi DVB-H

Slovenská Trojka v lednu skončí

Sportovní program Slovenské televize, Trojka, ukončí svoje vysílání k 1. lednu 2011. Rozhodlo o tom vedení STV, které doposud veškeré informace o chystaném konci programu STV 3 odmítalo. Od 1. ledna 2011 dochází ke zrušení vysílání na třetím vysílacím okruhu, píše podle serveru Mediálne.sk management STV v návrhu plánu na příští rok, kterým se bude na nejbližším jednání zabývat Rada STV. Ekonomické důvody vedou management STV ke krutému rozhodnutí zastavit vysílání sportovní Trojky. Z ekonomického hlediska je to pochopitelný krok a plně respektujeme fakt, že momentálně neexistuje jiné východisko, cituje web vedení televize. Mediálne.sk přitom o plánovaném konci Trojky informovalo již v září, tehdy měl být termínem ukončení vysílání 1. listopad. Vedení STV tehdy tuto informaci popřelo. Generální ředitel STV Štefan Nižňanský například tvrdil, že zrušením Trojky by televize nic neušetřila, protože tak jako tak podepsala smlouvu se společností Towercom na provozování veřejnoprávního multiplexu, v němž jsou minimálně čtyři programové pozice.

www.eurovisionsports.tv - Trojka HD

Slovenská Trojka už to má spočítané, definitivně.

Jan Potůček: Potvrzeno: Slovenská Trojka, sportovní kanál STV, v lednu skončí

Stručně

Satelitní platforma Skylink šíří na území České republiky programy slovenských stanic bez registrace. Z posledního zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vyplynulo, že některé programy si společnost TradeTec, zástupce Skylinku v tuzemsku, zkrátka zapomněla registrovat. Server DigiZone.cz zjišťoval podrobnosti právě u licenčního a kontrolního orgánu v Česku.

Lukáš Polák: Satelitní Skylink šíří v Česku slovenské programy bez registrace

Česko-slovenská verze lifestylového a hudebního kanálu MTV vstoupí do svého druhého roku života s několika novinkami. Stanice z rodiny Nova, která odstartovala 29. listopadu loňského roku, nadále zůstane věrná různým americkým reality show a seriálům pro mladého diváka, ale objeví se zde také lokální obsah. Tuzemské Óčko oproti tomu bude škrtat. Z vysílání vyřadí několik pořadů určených minoritním stylům.

Lukáš Polák: MTV se od listopadu přiblíží více tuzemskému divákovi
Lukáš Polák: Óčko končí se čtyřmi pořady pro minority. Startuje naopak výuku pokeru

Projekt Film Europe TV slovenského podnikatele Ivana Hronce získal licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vyplývá to z jejího posledního zápisu ze zasedání. Vlastníkem licence je společnost Film Europe. Program má být šířen prostřednictvím družice. Licence byla udělena na dobu dvanácti let. S vysíláním se prozatím počítá v České republice a na Slovensku. Později bude kanál expandovat.

Lukáš Polák: Nový projekt Ivana Hronce s názvem Film Europe získal licenci

Irdeto modul 500

Moduly Neotion pro Skylink si nepleťte s těmi klasickými Irdeto.

Na přelomu října a listopadu by měla společnostem TradeTec a Towercom, zástupci satelitní služby Skylink, dorazit první várka CI modulů, které budou připraveny pro práci s novými dekódovacími kartami. Skylink objednal moduly od společnosti Neotion. Má dorazit prvních přibližně tisíc kusů. V případě většího zájmu není problém objednat další, uvedl pro server DigiZone.cz výkonný ředitel TradeTecu Jaromír Glisník.

Lukáš Polák: Moduly Irdeto pro satelitní službu Skylink budou koncem října

První analogové televizní vysílače malého výkonu vypne příští týden Slovensko. Kvůli rozšiřování základní sítě DVB-T vysílačů bude provozovatel Towercom vypínat analogové vysílání. V průběhu října až prosince některé vypne úplně, v několika případech zachová pouze program STV 1. Jsou i vysílače, na kterých bude analog plně zachován, informoval server Živé.sk.

Jan Potůček: Slovensko začíná vypínat analogovou televizi, první bude Veľký Krtíš

ICTZ23

Castingy na soutěžící v dalším ročníku federální verze pěvecké soutěže Česko Slovensko má SuperStar vyhlásily televize Nova a její slovenská sestra Markíza. Na webu Novy se objevil přihlašovací formulář, podle něhož by první casting měl proběhnout už za měsíc v Brně. Celkem se počítá se čtyřmi castingy v Praze, Brně, Bratislavě a Košicích.

Stanislav Prade: Nova a Markíza vyhlásily castingy na další Česko Slovenskou SuperStar

Podaří se ČTÚ vydražit sítě pro digitální rozhlas za výrazně vyšší než vyvolávací cenu?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.