Hlavní navigace

Dotazy čtenářů DigiZone.cz: O konkrétních modelech satelitních set-top-boxů i budoucnosti rozhlasu

13. 2. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Dnešní dotazy čtenářů našeho serveru jsou tak trochu zvláštní, protože lidé se již ptali na konkrétní modely některých set-top-boxů. Řeč byla např. o Comagu, Technisatu, Mascomu nebo Invertu. Zvláště výživná byla tentokrát e-mailová diskuse s panem Švecem, který už dokonce řeší, jak dostat nahrávku ze set-top-boxu do svého PC. A kdo ví, ale možná bude inspirací i pro přípravu dalšího článku o zpracování videa. Zodpovíme i dotaz jedné zvědavé čtenářky ohledně budoucnosti tranzistorových přijímačů a možná se necháme inspirovat jedním z našich čtenářů.

Terestrická televize

P. Mirek: Bydlím v Havířově v panelovém domě, kde již upravili společnou anténu (STA) pro příjem digitální televize. Půjčil jsem si set-top-box Tonbury Cupid TA a nevím si rady, proč všechny programy ČT „kostkovatí“ a ostatní programy jsou v perfektní kvalitě. Ostrava vysílá ČTéčka při tom větším výkonem než ostatní multiplexy. V čem by mohla být chyba? Set-top-box ukazuje sílu/kvalitu – 97 %/80 %. Chtěl bych si pořídit STB, ale teď se obávám, abych nedopadl stejně jako s tím půjčeným.

Lukáš Polák: Problémů může být několik – např. vadný set-top-box nebo špatně provedená rekonstrukce STA na daném kanále. Takhle na dálku se radí obtížně. Zkuste si zapůjčit např. od souseda jiný přijímač, popř. se zeptat ostatních, zdali mají problém stejný. V případě, že ano, se obraťte na firmu, která vám rekonstrukci prováděla.

Satelitní televize

Vladimír Švec (1): Se zájmem jsem si přečetl váš článek ohledně set-top-boxu Comag SL100HD. Již delší dobu o tomto STB uvažuji. Ale na stránce http://www.ha­enlein-software.com/ jsem zjistil, že nahrává pro mě v divném formátu dvr (místo třeba ts). Některé vlastnosti, které považujete za špatné, mně vůbec nevadí. Zajímá mne, zda výstupní obraz je skutečně přes HDMI výborný, a asi by měl být, vždyť digitální signál se dá těžko zkreslit.

Lukáš Polák: Ano, opravdu je obraz parádní.

Vladimír Švec (2): Poslední dotaz je ten, a velmi důležitý, zda obraz někdy nekostičkuje při příjmu Nova HD, nebo Eurosportu HD, přičemž jiné volné programy HDTV hrály dobře. To se mi stávalo při příjmu na Mascom 2300 a který jsem z tohoto důvodu vrátil, protože jiné zapůjčené (Optibox, Head, Sab Ultimate), STB u mne fungovaly perfektně na moji 80cm anténu. Kostičkování jednou za 30 minut toleruji.

Lukáš Polák: S tímto problémem jsem se nesetkal.

Vladimír Švec (3): Jestli vás to bude zajímat, SAB Ultimate Super Plus nahrává na eSATA, ale zřejmě na neformátovaném disku (na zřejmě pouze low level formát) v RAW. Disk v NTFS fungoval bez formátování. Podle www.haenlein-software.com/ má údajně nahrávat taky v ts (Přesněji Octagon SF918 – SAB je tzv. Baugleich). Kdybyste náhodou vědět, jak dostat soubory z RAW, tak mi to prosím sdělte.

Lukáš Polák: Zkuste program Mediacoder.

Astra družice

p. Drozd: Vážený pane Poláku, omlouvám se, že vás obtěžuji. Jsem mnohaletý uživatel satelitního příjmu (od vypuštění první Astry) a měl jsem již v provozu několik přijímačů (první jsem si i s parabolou vyrobil sám). Nyní jsem se rozhodl pořídit přijímač s HDTV. Na internetu jsem mnoho solidních informací nenašel. Vybral jsem si dva kandidáty s PVR USB ready – TECHNISAT DIGIT HD8-S a INVERTO IDL 5550S CI SCENA 5. Jelikož jste uznávaný recenzent satelitní techniky, prosím vás o radu. Který z těchto je lepší, nebo jsou rovnocenné? Mojí hlavní prioritou je kvalita obrazu hlavně na SDTV příjmu (SkyLink) – HDTV v češtině je zatím jen taková třešnička na dortu. Zajímal by mně výstup HDMI i RGB na scartu. Nevím, kdo by mi lépe poradil než Vy.

Lukáš Polák: Velmi vám děkuji za slova chvály, která mi přijdou až zbytečně přehnaná, nicméně potěší. Bohužel vás musím zklamat. Přijímačů je tak velké množství, že se mě ani jeden z vámi jmenovaných nedostal do rukou. Nemůžu vám tedy poradit s těmito set-top-boxy. HDTV vám sice v tuto chvíli může připadat jako třešnička na dortu, nicméně se pomalu, ale jistě vkrádá do našich domácností, takže je s ním zapotřebí počítat. Raději si tedy pořiďte přijímač, který umožňuje takový signál zpracovat již nyní. Nevím, kolik jste ochoten do tohoto zařízení investovat – výběr je skutečně široký. I na DigiZone.cz jsme recenzovali několik HDTV přijímačů, tak se stačí podívat sem.

Zdeněk Mošovský: Mám Opticum 4100TSCXE a přijímám jak digitální pozemní televizi, tak i satelitní volně šířené televize, a potřebuji poradit. Pokud si dokoupím dekódovací kartu v systému Conax, bude mi vůbec k něčemu? Mám na mysli, zda mi pak půjde např. HBO atd., nebo je to určeno, jak píšete, hlavně pro Poláky, tudíž polské programy?

Lukáš Polák: Systém Conax, který má na starosti stejnojmenná norská firma sídlící v Oslu, využívá v současné době řada platforem působících ve více než 70 zemích světa. Tento kódovací systém využívá úspěšně, jak jste již napsal, Polsko, konkrétně satelitní platforma „n“. Váš problém je zřejmě v tom, že v manuálu přijímače máte napsáno, že má integrovanou čtečku Conaxu. V případě, že byste si kartu s tímto systémem pořídil, na našem území např. MTV Unlimited, pak by se vám mohla hodit, pokud ale budete využívat kartu např. s kódovacím systémem CryptoWorks (CW), pak máte smůlu. Nemusí být však ještě vše ztraceno. Je možné, že pro váš model Optica najdete na webu neoficiální firmware, který umožní obohatit set-top-box i o podporu systému CW. Je to běžná praxe např. u přijímačů Vantage, které s oficiálním FW také čtečkou CW nedisponují. Pokud byste chtěl přijímat např. HBO, potřebujete mít parabolu natočenou na pozici 23.5 st. vých. a nutností je karta od společností Media Vision (Gital) nebo Skylink (TradeTec).

Golden Interstar S770 Xpeed přední

Rozhlasové vysílání

Daniela Srbová: Chci se vás zeptat, zda se vyvíjí nějaký set-top-box pro příjem rozhlasového vysílání na různé typy domácích tranzistorových rádií, hifi věží, autorádií, rádií s CD přehrávači či s nahráváním na kazety, zda všechny tyto oblíbené domácí služebníky budeme muset šmahem vyhodit a už raději začít šetřit na další přístroj, který nám je nahradí? Nehodlám totiž poslouchat rádio z nemobilního televizoru, který sídlí v jedné místnosti. Jak to bude s příjmem rozhlasu vyřešeno? Jaké jsou nebo budou vhodné radiopřijímače v nabídce prodeje?

Lukáš Polák: Žádný takový přístroj bohužel neexistuje. Set-top-box sice umožňuje kromě televizního vysílání zpracovat také rozhlasové (pokud to je součástí DVB-T), ale to, co chcete vy – univerzální STB na všechno, to je opravdu moc. Technika se stále vyvíjí a i vy budete muset jednou vyhodit svůj starý tranzistorák do popelnice, přesto, že včera byl ještě plně funkční. Pokud nehodláte poslouchat rádio z nemobilního televizoru, můžete si pořídit např. nějaké přenosné LCD nebo mobilní telefon s podporou DVB-T. Dva takové modely u nás nabízí firma LG (recenzovali jsme je i na DigiZone). Věštit, co bude za deset let, to je v oblasti techniky doslova sci-fi, proto na mě v současné době žádné odhady nechtějte.

Cloud23

Tip na článek

Jindřich Čada: Bydlím v Hodoníně a přijímáme stanici TV Markíza na STA, Při analogovém příjmu televize ve formátu 4:3 jsou logo TV Markíza zdeformované do výšky, plus je zdeformovaný i znak o věkové přístupnosti programu, např. v kruhu je číslovka 15. Příjem z vysílače Borský Mikuláš kanál 54. Nahrával jsem si vysílání i vloni, a tam jsem to nezpozoroval – obraz je OK, deformace je jen u loga a věkové přístupnosti. Dále v Hodoníně přijímáme TV Joj na kanále 52 z vysílače Žilina a obraz např. dne 23.12 a 24.12. po celý den kostičkoval (prostě digitální vysílání na analogu). Dělo se to i dne 16.1. dopoledne až do večera. Teletext i zvuk TV vysílání byl OK. Prosím a přimlouvám se u vás v redakci, abyste připravili na toto téma nějaký článek. Nikde na slovenských internetových stránkách jsem se o tom nic nedočetl. Dále bych poprosil vaši redakci o nějaký článek o tom, jak je dopravován signál na vysílače. Jedná se mi o to vypíchnout některé vysílače v Čechách či na Moravě a napsat, jak je dopravován signál z různých televizí např. TV Barrandov na vysílače. Jestli je to přes optické trasy, jak je signál zálohovaný a doprava signálu přes satelit na TV vysílače. Dále mne zajímá, v jakých datových tocích je vysílán analogový signál televizí (vše bych chtěl vyjádřit v datových tocích, jak u digitálního vysílání).

Lukáš Polák: Jde rozhodně o zajímavá témata, která bychom neměli opomenout. Stojí za zvážení a pokusíme se do budoucna něco připravit. Tímto vám děkujeme za inspiraci a váš text ať je motivací pro dotazy ostatním čtenářům.

Uvítali byste článek ke zpracování nahrávek ze set-top-boxů?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).