Hlavní navigace

Dotované modemy do každé rodiny

11. 12. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dotované mobily jsou tu dávno. Dotované pagery jsou tu už chvíli. Dotované tiskárny jsou tu vlastně už taky dlouho, přestože to o sobě netvrdí; výrobci jen mlčky vydělávají na spotřebním materiálu. Dotovaných modemů tu však doposud nebylo - a hle, náhle se zjevily.

Tedy nebyly, to není úplně přesné. Už poměrně dávno začali různí poskytovatelé přicházet s různými balíčky pro zájemce o připojení. Většinou však obsahovaly – a obsahují – jen zkušební připojení na nějakých 14 dní, stručný manuál, občas nějakou knížku. Jsou však i balíčky, které obsahují i modem – a vzhledem k výhodnější ceně by se snad dalo říci, že je tím pádem ten modem dotovaný. Je to něco jako Go či Twist sada u mobilů – stačí koupit a jít. S trochu jinou aktivitou, která však souvisí, přišel před nějakou dobou INEC, který zájemcům o připojení u něj modem na určitou omezenou dobu, tuším jednoho měsíce, půjčoval. Kdo nebyl spokojen, po měsíci modem vrátil a tím byly účty vyrovnány.

Dotované modemy v přísném smyslu slova však obvyklé nebyly. A vida, v posledním týdnu přišly hned dvě tiskové zprávy od poskytovatelů připojení, které takovou aktivitu oznamují.

První byla od zástupců táborského uzlu Bohemia.Net, který zahájil svůj ostrý provoz. Všem svým zákazníkům, kteří si v prosinci koupí neomezené připojení na rok dopředu za 6 300 Kč bez DPH (525 Kč měsíčně), nabízí možnost současné koupě modemu za výhodné ceny. Nabídka obsahuje 4 různé modely značek Dynalink a Well v interní i externí verzi v cenách od 795,– až do 1 895,–. Speciální nabídka je přichystána i pro zájemce o připojení pevnou linkou 33,6 kb/s, pro které má táborský Bohemia.Net přichystány levnější modemy 3COM/USR Courier.

Ještě zajímavější je ovšem zpráva hradeckého CZCOMu, který o několik dní později oznámil velmi podobnou novinku. Zajímavější proto, že se jedná o většího poskytovatele s řadou přístupových bodů. CZCOM nabízí velmi podobné podmínky – nabídka se týka těch, kteří si od CZCOMu objedná připojení na 12 měsíců v režimu STANDARD (vyjádřen v penězích činí 499 Kč měsíčně). A co je to za nabídku? Externí modem 33,6 od firmy Well za 499 Kč bez DPH; oproti ceníkovým cenám CZCOM tak údajně ušetří tři tísice korun, což není málo.

Je vidět, že určité obchodní modely se mohou uplatnit napříč „politickým“ spektrem. Už se těším, až se začnou prodávat třeba dotované pračky – prací prostředek pak ale bude stát osmkrát tolik. :-)

Marek Antoš

BRAND


Starší, související články:

* CZCOM snižuje ceny

* MOPOS se brání nařčení z porušení smlouvy
* CZCOM protestuje proti Moposu

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).