Hlavní navigace

Dotuje Adrian Sarbu z prodeje akcií CME svůj vlastní mediální podnik?

25. 5. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
25. 5. 2011

Pravidelnými prodeji akcií CME, majitele televize Nova, nemusí generální ředitel a prezident této mediální skupiny Adrian Sarbu dávat najevo, že největšímu provozovateli televizních stanic ve střední a východní Evropě nevěří. Výnosy z těchto obchodů totiž zřejmě směřují do Sarbovy vlastní mediální firmy Metrodome v Británii, která se potýká s velkými dluhy. Vyplývá to z finanční zprávy Metrodome za rok 2010, kterou v polovině května zveřejnil server Investegate.co­.uk.

K TÉMATU: Adrian Sarbu opět prodával akcie majitele Novy, společnosti CME

Sarbu začal s rozprodejem akcií CME loni v létě a od té doby jich pravidelně co dva tři měsíce prodá několik desítek tisíc. V porovnání s celkovým Sarbuovým podílem v CME jde ale o „drobné“. Sarbu totiž vlastní buď přímo, nebo přes další dvě svoje společnosti, přes 2,5 milionu akcií CME. Loňské prodeje v době, kdy cena těchto cenných papírů klesla na roční minimum, naznačují, že Sarbu potřeboval rychle hotovost pro krytí jiných aktivit. Právě v té době půjčil své firmě Metrodome 900 tisíc dolarů (asi 16 milionů korun).

ČTĚTE TAKÉ: Adrian Sarbu, šéf CME, prodal další akcie této firmy. Od loňska popáté

Firmu Metrodome, která se zabývala prodejem a distribucí filmových práv pro kina, získal Sarbu v roce 2008. Později se společnost začala orientovat výhradně na nákup a prodej filmových práv pro DVD. Sarbu do ní vstoupil prostřednictvím rumunské společnosti Media Pro Management, která se loni přejmenovala na Alerria Management. V ní Sarbu drží 90 procent, a Alerria je držitelem 52,8 procenta akcií ve firmě Metrodome.

ICTZ23

Z finanční zprávy Metrodome za rok 2010 vyplývá, že firma skončila ve ztrátě 680 tisíc liber (asi 19 milionů korun). Navíc si musela během celého roku půjčovat od svých akcionářů a navýšit kontokorent u banky Coutts. Kromě 1.960.000 liber získaných od stávajících akcionářů vydáním úvěru společnost získala 900.000 dolarů přes nezajištěný úvěr od Metrodome BV, holandské holdingové a investiční společnosti, která je ve vlastnictví Adriana Sarbu, píše se ve finanční zprávě Metrodome. Kontokorent u Coutts banky firma zvýšila z jednoho na 1,4 milionu liber.

Zatím poslední prodej akcií CME provedl Adrian Sarbu minulý a tento týden, kdy se zbavil 50 tisíc akcií v celkové ceně okolo 1,11 milionu dolarů (asi 19,3 milionu korun). Jedním z manažerů firmy Metrodome je i někdejší generální ředitel CME z počátku 90. let Leonard Fertig.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.