Hlavní navigace

Dozvuky Invexu (2): mobily (blízké) budoucnosti

17. 10. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kam směřuje vývoj mobilních telefonů? Budou z nich nadále hlavně telefony, nebo se dočkáme spíše jejich přerodu v zařízení nikoli nepodobná dnešním počítačům do dlaně, která kromě mnoha jiných funkcí umí také telefonovat? Na Invexu bylo k vidění pár zajímavých kousků, např. od Ericssonů, Motoroly či Siemensů.

Letošní Invex nebyl jen přehlídkou tuzemských mobilních operátorů (na první pohled soutěžících spíše v úrovni hluku, které jejich prezentace dokáží vyprodukovat). Byl současně i příležitostí pro výrobce mobilních technologií, aby poodhalili něco ze své kuchyně jak v oblasti mobilní infrastruktury, tak především pokud jde o připravované typy mobilních terminálů. Celkový trend je samozřejmě takový, že mobilní terminály, tradičně sloužící jen jako zařízení pro práci s hlasovými službami (tedy: „mobilní telefony“), se stále více stávají univerzálními zařízeními, tj., stále více v sobě integrují funkce typické pro osobní organizéry (PDA), a někdy dokonce přerůstají až po malé počítače „do ruky“.

Zde je stručný přehled toho „budoucího“, co jsem zaznamenal u tří výrobců.

Motorola Accompli

Motorola Accompli 008

Společnost Motorola měla na Invexu tiskovku, na které kromě „tradičních“ mobilů představila i dva vývojové prototypy řady Accompli. První z nich nese označení Accompli 008 (prý není známo, proč se začíná u čísla 008 a nikoli třeba u čísla 007). Podle vzhledu jde o přečíslovaný model Accompli A6188, který byl představen veřejnosti již koncem roku a měl by již být dostupný pro asijsko-pacifické trhy (a nyní je upraven pro sítě GSM). Již na první pohled je toto zařízení podobné oblíbeným Pilotům (byť je rozměrově o něco menší, viz druhý obrázek kde vidíte skutečný „kousek“ v mé ruce).

Accompli 008 v ruce

Pro telefonování se svými rozměry docela hodí (je přibližně stejné velikosti jako dnes již klasické „flip-y“, ale na rozdíl od nich nemá žádnou klávesnici, resp. tlačítka pro vyťukávání čísel – většina funkcí spojených s ovládáním telefonu se realizuje prostřednictvím ovládacích prvků na dotykovém displeji.

Samozřejmostí je zabudovaný prohlížeč WAP-u a také další funkce, již typické pro zařízení PDA (diář, memo, rozpoznávání psaného písma atd.). Zajímavostí je možnost odpojit RF část (Antenna Out) a udělat z tohoto mobilu výhradně jen zařízení PDA, které svým provozem nic kolem sebe neruší (což je vhodné třeba při použití v letadle).

Accompli 009

Jiným zástupcem řady Accompli, tentokáte s číslem 009, je zařízení, které vidíte na dalších obrázcích – svým tvarem má blíže k handheldům typu Psionů (viz čtvrtý obrázek), ale rozměrově je podstatně menší. Osobně mi to připadalo spíše jako nějaký počítač pro dětské panenky, s kolegy novináři jsme pak spekulovali nad tím, jak se z takovéhoto zařízení vlastně telefonuje (co se přikládá k uchu a do čeho se mluví). Očividně už jde o zařízení, které je spíše zařízením PDA, a kromě jiného z něj jde také telefonovat.

Pokud jde o technické parametry, měl by to být triband (třípásmový GSM telefon pro pásma 900, 1800 a 1900 MHz), vybavený podporou GPRS, s plnou výbavou klasického PDA.

… a tady v reálu

Podle dostupných údajů by obě zařízení Accompli měla být dostupná na trhu počátkem příštího roku.

Siemens SL 45

SL 45 na obrázku

Na stánku společnosti Siemens byl k vidění připravovaný model SL 45, který svým tvarem stále připomíná klasický mobil, ale svými vlastnostmi jde opět podstatně dál, nejenom směrem k zařízením PDA, ale i směrem k zařízením spotřební elektroniky, jako jsou např. walkmany. Na českém trhu by se měl objevit koncem prvního čtvrtletí roku 2001 a kromě běžných funkcí (dual band, WAP 1.1., IrDA, datum/čas/alarm) by měl být vybaven i podporou multimédií a schopností fungovat jako „přenosný harddisk“ – bude totiž vybaven paměťovou kartou MultiMedia Card (standardně 32 MB) pro ukládání klasických souborů (např. Excel, Word) nebo zvukových souborů včetně MP3, které bude umět přehrávat (pomocí přibalených sluchátek). Díky své paměťové kapacitě (na kartě) bude tento telefon moci fungovat i jako diktafon, s délkou záznamu až 5 hodin.

Siemens SL45 ve vitríně

Dokonce prý z něj bude možné i telefonovat!!

Ericsson R380

R 380 zavřený …

Jediným, kdo přihlásil svůj inovativní typ mobilu do letošního Křišťálového disku, byla společnost Ericsson. Její model R380 vypadá v „zavřeném“ stavu jako klasický mobil (viz první obrázek), ovšem po odklopení flipu vybaveného klasickou klávesnicí se objeví dotykový, plně grafický, podsvětlený displej o rozlišení 360×120 pixelů, na němž je možné ovládat vestavěné aplikace.

ebf - tip do článku - debata

.. pootevřený …

Jedná se o aplikace pro komfortní ovládání telefonu a hovorů, práci s kontakty, aplikace pro práci se SMS zprávami a E-maily, organizér, zápisník s rozpoznáváním ručně psaného písma, hry, kalkulačka, poznámkový blok a v neposlední řadě WAP browser dle standardu WAP 1.1. Hmotnost je 164 gramů, zajímavostí je operační systém EPOC a 2MB operační paměti, možná je i plná synchronizace s programy MS Outlook, Lotus Notes, Lotus Organizer, MS Schedule+.

R380 s displejem v plné kráse

Myslím, že tento exponát po zásluze získal jeden z letošních Křišťálovch disků. Podle podkladů, uvedených v přihlášce, by se tento typ mobilu měl na našem trhu objevit (v české verzi) již velmi brzy – v průběhu listopadu.

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).