Hlavní navigace

Druhá Nova má satelitní licenci a odmítá být "evropskou"

25. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
25. 10. 2007

Filmový program Nova Cinema má od úterý licenci k provozování televizního vysílání šířeného prostřednictvím družice. Připravované sestře současné české komerční jedničky oprávnění udělila Rada pro rozhlasové vysílání, a to na standardních 12 let. Nova Cinema dostala licenci přesto, že už v licenčních podmínkách odmítla dodržet povinné vysílání evropské tvorby, které česká mediální legislativa stanovuje, ve shodě s Evropskou unií, na alespoň 50 procent.

Kdyby záleželo jen na hlasech radních Petra Pospíchala a Daniela Nováka, za deklarovaných podmínek by Nova Cinema licenci nedostala. Formulovali proto alespoň svoje odlišné stanovisko: Žadatel o licenci výslovně uvedl, že nesplní zákonem požadovaný podíl evropských děl ve vysílání. Výhrada neproveditelnosti nemůže být ponechána na úvaze žadatele, nýbrž musí vyplývat z programové specifikace. U programu s obecným zaměřením na film a seriály výhrada neproveditelnosti neobstojí, byť je v žádosti uveden odkaz na produkci USA.

Cloud23

O licenci pro „dvojku“ Novy žádala společnost CET 21, která drží oprávnění i pro klasickou Novu. Společně s programem Galaxie sport ale celá trojka patří do portfolia americko-bermudské společnosti CME. Právě Nova Cinema by měla být tím programem, pro který CME využije kompenzační licenci pro zemské digitální vysílání za příslib navracení analogových kmitočtů. Na satelitu se program může objevit už nyní, se startem v DVB-T musí počkat na 1. leden 2008, kdy má vstoupit v platnost digitální novela. CET 21 se musí také nejdřív přihlásit k novému Technickému plánu přechodu, který by chtěl Český telekomunikační úřad vydat ještě letos v prosinci.

Podrobnosti o satelitním kanálu Nova Cinema v zítřejším článku na DigiZone.cz

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).