Hlavní navigace

Druhý letošní P2P projekt je online. Ex-finančníci rozjíždí půjčkový portál

Jan Beránek

Pro malé firmy jednoduchý zdroj peněz a pro investory zajímavý způsob zhodnocení svého majetku. P2P půjčky se rozjíždí i v Česku.

Peníze a P2P si začínají rozumět. Po směnárně Valutomat se rozjíždí i nová služba pro půjčování mezi firmami Půjčméfirmě.cz. Za projektem stojí duo manažerů ze Citi bank a McKinsey – Roman KakosPetr Šlechta

Český trh úvěrů pro podnikatele a malé firmy dosahuje v současnosti asi 200 miliard korun. Dostupnost úvěrů je pro tento segment u nás stále nízká a projekt Půjčméfirmě.cz to může významně zlepšit, tvrdí Kakos, kterého v projektu jistí investorská skupina EnCor Capital Management, kolem někdejšího ředitele Raiffesenbank Lubora Žalmana.

Služba cílí na firmy s obratem do 100 milionů ročně. Tedy stejně jako on-line P2P směnárna Valutomat, která chce zopakovat úspěch své polské matky. 

Stejně jako Valutomat musel i projekt Půjčméfirmě.cz získat povolení od ČNB. A na hodnocení rizikovosti úvěrů spolupracuje se společností CRIF – Czech Credit Bureau.

Marcom

Službu, která přímo propojí investory a firmy, připravuje i skupina Rockaway ve spolupráci s investičním fondem Roklen. Jejich Fundlift má fungovat jako crowdfundingový server především pro inovativní startupy. 

Peer to peer služby jsou na vzestupu především v zahraničí. Ve Velké Británii a USA zprostředkovaly největší peer-to-peer portály úvěry v objemu 6,5 miliard eur. Podporuje to i vláda Davida Camerona. 

Našli jste v článku chybu?
13. 2. 2015 7:31
Martin V (neregistrovaný)

Kdo si přečte podmínky pro investora, tak se zasměje, stránku zavře a pomyslí si cosi o idiotech, kteří by do něčeho takového šli. Oni za nic neručí, jen vymahájí částky jak od dlužníka a věřitele a to se vyplatí!

12. 2. 2015 10:03
Anonymous (neregistrovaný)

Zrovna segment small business ma docela silene naklady na riziko a to i u pujcujicich firem, ktere maji velmi propracovany risk management. Zase, pokud si nekdo chce hrat na lichvare a nema dost penez na to, aby to delal sam, tak se mu muze takovy puckovy portal hodit. Co mne ale napada, je otazka vymahani. Dejme tomu, ze nekdo zvladne si udelat vlastni silny kreditni risk management, ale u takoveho zpusobu pujcovani zalezi hodne na efektivite vymahani a to si tezko budou delat jednotlivi pujcuj…