Hlavní navigace

Peter Duhan: Změnil bych dnešní hudební dramaturgii Radiožurnálu

15. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
15. 10. 2010

Hudební dramaturgie nejposlouchanější stanice Českého rozhlasu, Radiožurnálu, by se měla změnit, aby odpovídala dnešním nárokům posluchačů. Myslí si to prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan, podle něhož by měl mít Radiožurnál víc než jen jednoho hudebního dramaturga. Na jaře jsem byl na návštěvě ve WDR (německé veřejnoprávní rádio, pozn. red.) a ještě před návštěvou newsroomu mě tamní kolegové vzali do hudební redakce. Tam pracuje šest nebo sedm hudebních dramaturgů, řekl Duhan v rozhovoru pro týdeník Reflex.

ROZHOVOR: Hudba je náš katastrofální problém, připouští ředitel Českého rozhlasu

Dnešní Radiožurnál má pouze jednoho hudebního manažera. A tady se dostávám do sporu s nynější koncepcí hudby na Radiožurnálu. Zatímco vysílání obsahově, tedy co se týká slova a zpravodajství, je na tepu dne a je neuvěřitelně dynamické, tak selektor plánuje dopředu a mezi plánováním a aktuálním děním vzniká paradox, jenž způsobuje mezi vnímáním hudby a slovního obsahu zjevnou disharmonii, popsal Duhan.

ROZHOVOR: Hudební dramaturgie Radiožurnálu se mění, už není tak hrozná, namítá jeho ředitelka

Hudbu označil prozatímní ředitel ČRo za „katastrofální problém“ i v březnovém rozhovoru pro server DigiZone.cz. Víc než Radiožurnál ale tehdy kritizoval stanici Praha, kde posléze vyměnil vedení. Hudební dramaturgii Radiožurnálu má na starost ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová, která je protikandidátkou Petra Duhana ve volbě řádného generálního ředitele ČRo. Podle ní hudba na Radiožurnálu prochází postupnými změnami, které musel pocítit i posluchač.

K TÉMATU: Začíná výběr radních Českého rozhlasu, který rozhodne o novém řediteli

Mobile Internet Forum 2022

Duhan přesto trvá na tom, aby Radiožurnál, ale i stanice Praha měly více hudebních dramaturgů. Český rozhlas ročně vybírá přes dvě miliardy na koncesionářských poplatcích a zároveň neuvěřitelným způsobem plýtvá. Investovat do cílevědomé hudební dramaturgie a zaměstnat větší počet hudebních dramaturgů na stanicích Radiožurnál a Praha není nic, co by muselo výrazným způsobem zvýšit rozpočet celé instituce, míní.

Volba řádného generálního ředitele ČRo měla proběhnout do tří měsíců od lednové rezignace posledního ředitele Richarda Medka. Blokuje ji ale malý počet členů Rady ČRo. Podle zákona musí pro nového ředitele hlasovat alespoň šest radních z devíti, současná rada má ale jen pět členů. Poslanecká sněmovna by měla do končí října zvolit zbývající čtyři a rozhlasová rada poté rozhodne, zda bude pokračovat v započatém výběru ředitele, nebo vypíše úplně nové výběrové řízení.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.