Hlavní navigace

DVB-C přijímače TechniSat nemají se sítí UPC problémy

13. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
13. 1. 2008

Na příjem Óčka a dalších povinně šířených programů v digitálním kabelovém vysílání (DVB-C) společnosti UPC není nutné používat set-top-boxy pronajaté od této společnosti. Zákazníci UPC si na příjem stanic distribuovaných jako „must carry“ mohou pořídit například DVB-C přijímače značky TechniSat. Serveru DigiZone.cz to potvrdil Petr Kosík, předseda představenstva společnosti Omko Digital, která výrobky TechniSat na českém trhu distribuuje.

Kabelové set-top-boxyLCD televizory TechniSat podporují vysílání UPC a kódování Conax, které používá UPC i jiné kabelové společnosti, uvedl Petr Kosík. Tiskový mluvčí UPC František Malina přitom minulý týden do médií k problematice prohlásil: Nemůžeme zaručit, nakolik bude jiné zařízení vhodné pro příjem signálu.

Petr Kosík se v tomto ohledu tiskového mluvčí UPC zastal. Poznámku pana Maliny chápu, protože systém Conax existuje v několika verzích a ne všechny značky a modely s dekodérem Conax budou kompatibilní i s vysíláním UPC. Mimo kódování se může lišit i kmitočtový rastr (7/8 MHz) použitý v kabelové síti a přístroje pak mohou mít problém s laděním programů, řekl DigiZone.cz Petr Kosík.

Další zajímavou otázkou je párování dekódovacích karet se set-top-boxy, které zatím UPC vyžaduje u svých standardních digitálních kabelových nabídek. Zákazníci tam musí platit 90 korun měsíčně za každý pronajatý digitální přijímač. Provozovatel by mohl zájemcům o jiné přístroje dodat i nepárované karty, které se pak dají použít i v jiných (případně provozovatelem doporučených) přístrojích. Technicky je to samozřejmě možné, osobně jsem takovou kartu testoval v LCD TechniSat HD Vision, uvedl předseda představenstva Omko Digital.

MM AI t

Ale ani v případě, že se UPC rozhodne na párování trvat, není pro zákazníky DVB-C této společnosti do budoucna výběr přijímačů ztracenou záležitostí. Petr Kosík k tomu podotkl: Výrobce TechniSat nedávno vyvinul moduly Conax s párovanými kartami, což může být brzy dalším řešením pro použití i jiných přístrojů než dodávaných provozovatelem kabelové sítě. Kabelové set-top-boxy, případně televizní přístroje s kabelovým tunerem, pak musí mít CI slot pro vložení tohoto modulu.

DVB-C přijímače TechniSat jsou jedněmi z mála kabelových set-top-boxů dostupných na českém trhu. Kabelový digitální tuner v sobě obsahují ale i všechny nové televizory Sony. Kompatibilitu televizorů Sony se sítí UPC zjišťujeme.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).