Hlavní navigace

DVB-T ve střední Evropě: Rakousko

11. 10. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Rakousko sice začalo s digitalizací později než Česká republika, do roku 2003 zde nevysílala žádná celoplošná komerční televize a první experiment DVB-T přišel o pět let později než v tuzemsku, poslední dobou jsou ale Rakušané v zavádění digitální televize rychlejší. Digitální legislativu přijali už v roce 2001, od letošního května mají závazný harmonogram přechodu na DVB-T a na přelomu roku chtějí spustit první celostátní multiplex.

Experiment ve Štýrském Hradci

První úspěšný experiment s pozemním digitálním vysíláním provedli naši jižní sousedé teprve loni na jaře. Od 1. dubna do 30. června 2004 vysílal ve Štýrském Hradci zkušební multiplex veřejnoprávní televize ORF a komerční stanice ATV+. Pilotní projekt probíhal v jednofrekvenční síti SFN z tří vysílačů na kanále 62 a obsahoval čtyři televizní programy: ORF1, ORF2, ATV+ a speciální kanál !TV4Graz pro interaktivní služby, jehož vysílání zajišťovalo několik provozovatelů německy hovořících televizních stanic (včetně rakouských „oken“ německých stanic).

Digitální svět

Digitální televize v Evropě

Zajímá vás, jak se s digitálním vysíláním vypořádávají ostatní evropské země? Kde digitalizace začala nejdříve a které projekty zkrachovaly? Stručný přehled historie zavádění pozemního digitálního vysílání nabízíme v sekci Zahraničí. O situaci u našich sousedů už vyšly články DVB-T ve střední Evropě: Slovensko a DVB-T ve střední Evropě: Polsko.

Experiment zaštítila rakouská Rada pro rozhlas a televizi (RTR), podílelo se na něm několik výrobců digitálních technologií a mobilní operátor T-Mobile. Vysílací techniku dodala německá společnost Rohde + Schwarz, jejíž přístroj využívají pro pražský experiment také České radiokomunikace. Příjem televizního vysílání a doplňkových služeb na bázi MHP testovalo 150 domácností. Letos ve Štýrském Hradci probíhají další dva experimenty na kanálech 62 a 69. Obsahově se na nich opět podílí zejména veřejnoprávní televize ORF a komerční stanice ATV+, z doplňkových služeb jmenujme třeba InfoText a EPG4Graz z dílny ORF.

Vláda zřídila speciální digitální fond

Rakouská vláda založila v roce 2004 tzv. „digitální fond“, z něhož mohou provozovatelé televizního vysílání pokrýt část nákladů spojených s testováním a přechodem na DVB-T. Ročně takto vláda vyčlení sedm a půl milionu eur, přičemž jednotlivý provozovatel může čerpat částku až do výše padesáti procent celkových nákladů na pozemní digitální vysílání. Do konce letošního roku mají probíhat experimenty a plánování kmitočtů, poté se přejde na ostrý provoz. Postup určí tři roky starý vládní Plán zavádění digitálního vysílání do roku 2010. Ten mj. počítá s tím, že provozovatelé sítí pokryjí signálem DVB-T nejprve větší města a potom tyto multiplexy propojí s regiony.

Rakušané počítají s pěti fázemi přechodu na pozemní digitální vysílání. Během první, do konce letošního roku, dokončí experiment ve Štýrském Hradci, plánování kmitočtů a vyberou provozovatele prvního komerčního multiplexu (výběrové řízení RTR vypsala 1.září 2005). V druhé fázi, během roku 2006, pokryjí signálem DVB-T všechna větší města tak, aby digitální televizi mohlo přijímat šedesát procent rakouských domácností (veřejnoprávní ORF počítá s tím, že do října 2006 pokryje digitálním signálem sedmdesát procent území Rakouska). Během třetí fáze, v letech 2007 až 2010, dojde k propojení digitálních sítí s regiony a postupnému vypínání analogových vysílačů.

Konec analogu v prosinci 2010

Vypínání analogu bude postupné region po regionu a může k němu dojít ve chvíli, kdy 90 procent území spolehlivě pokryje signál DVB-T a alespoň čtvrtina domácností bude mít digitální přijímač nebo set-top-box (souběžné vysílání v obou systémech by ale nemělo trvat déle než šest měsíců). ORF počítá s tím, že její současné dva programy budou do února 2007 dostupné v digitálním formátu DVB-T na 77 procentech území Rakouska. V roce 2008 by to už mělo být 91 procent území. Komerční televize ATV+ časový harmonogram nezveřejnila. Pro ORF bude digitální vysílání zajišťovat její vlastní specializovaná divize ORS.

BRAND

Poslední, pátá fáze přechodu na digitální vysílání přijde v roce 2010, na který RTR naplánovala definitivní vypnutí analogového vysílání. V té době už bude pětadevadesát procent domácností v Rakousku pokryto signálem DVB-T, který zajistí 349 pozemních vysílačů. Rakousko počítá, že po vypnutí analogu bude existovat pět až šest digitálních sítí s celostátním pokrytím. Otázkou zůstává, jaké programy je zaplní. Veřejnoprávní ORF sice už oznámila, že plánuje některé tematické kanály, a nebrání se při jejich přípravě spolupráci s komerční ATV+, na dvacet nebo čtyřiadvacet samostatných programů to ale nevypadá.

Rakouský televizní trh je zvláštní tím, že kromě ORF a ATV+ zde neexistují žádné další celoplošné televize. Všechny německé komerční kanály vysílají pro Rakousko speciální okna s odpojovaným zpravodajstvím a publicistikou, neexistující jazyková bariéra v podstatě ztěžuje vstup jakéhokoli dalšího hráče na trh. Změní se to přechodem na pozemní digitální vysílání? Těžko předvídat. Záleží na tom, jaká pravidla RTR určí pro přebírané programy a zda je vůbec pustí do pozemního vysílání.

Zavede Rakousko digitální televizi dříve než Česká republika?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).