DVB-T ve střední Evropě: Rakousko

Rakousko sice začalo s digitalizací později než Česká republika, do roku 2003 zde nevysílala žádná celoplošná komerční televize a první experiment DVB-T přišel o pět let později než v tuzemsku, poslední dobou jsou ale Rakušané v zavádění digitální televize rychlejší. Digitální legislativu přijali už v roce 2001, od letošního května mají závazný harmonogram přechodu na DVB-T a na přelomu roku chtějí spustit první celostátní multiplex.
Experiment ve Štýrském Hradci
První úspěšný experiment s pozemním digitálním vysíláním provedli naši jižní sousedé teprve loni na jaře. Od 1. dubna do 30. června 2004 vysílal ve Štýrském Hradci zkušební multiplex veřejnoprávní televize ORF a komerční stanice ATV+. Pilotní projekt probíhal v jednofrekvenční síti SFN z tří vysílačů na kanále 62 a obsahoval čtyři televizní programy: ORF1, ORF2, ATV+ a speciální kanál !TV4Graz pro interaktivní služby, jehož vysílání zajišťovalo několik provozovatelů německy hovořících televizních stanic (včetně rakouských „oken“ německých stanic).
Digitální televize v Evropě
Zajímá vás, jak se s digitálním vysíláním vypořádávají ostatní evropské země? Kde digitalizace začala nejdříve a které projekty zkrachovaly? Stručný přehled historie zavádění pozemního digitálního vysílání nabízíme v sekci Zahraničí. O situaci u našich sousedů už vyšly články DVB-T ve střední Evropě: Slovensko a DVB-T ve střední Evropě: Polsko.Experiment zaštítila rakouská Rada pro rozhlas a televizi (RTR), podílelo se na něm několik výrobců digitálních technologií a mobilní operátor T-Mobile. Vysílací techniku dodala německá společnost Rohde + Schwarz, jejíž přístroj využívají pro pražský experiment také České radiokomunikace. Příjem televizního vysílání a doplňkových služeb na bázi MHP testovalo 150 domácností. Letos ve Štýrském Hradci probíhají další dva experimenty na kanálech 62 a 69. Obsahově se na nich opět podílí zejména veřejnoprávní televize ORF a komerční stanice ATV+, z doplňkových služeb jmenujme třeba InfoText a EPG4Graz z dílny ORF.
Vláda zřídila speciální digitální fond
Rakouská vláda založila v roce 2004 tzv. „digitální fond“, z něhož mohou provozovatelé televizního vysílání pokrýt část nákladů spojených s testováním a přechodem na DVB-T. Ročně takto vláda vyčlení sedm a půl milionu eur, přičemž jednotlivý provozovatel může čerpat částku až do výše padesáti procent celkových nákladů na pozemní digitální vysílání. Do konce letošního roku mají probíhat experimenty a plánování kmitočtů, poté se přejde na ostrý provoz. Postup určí tři roky starý vládní Plán zavádění digitálního vysílání do roku 2010. Ten mj. počítá s tím, že provozovatelé sítí pokryjí signálem DVB-T nejprve větší města a potom tyto multiplexy propojí s regiony.
Rakušané počítají s pěti fázemi přechodu na pozemní digitální vysílání. Během první, do konce letošního roku, dokončí experiment ve Štýrském Hradci, plánování kmitočtů a vyberou provozovatele prvního komerčního multiplexu (výběrové řízení RTR vypsala 1.září 2005). V druhé fázi, během roku 2006, pokryjí signálem DVB-T všechna větší města tak, aby digitální televizi mohlo přijímat šedesát procent rakouských domácností (veřejnoprávní ORF počítá s tím, že do října 2006 pokryje digitálním signálem sedmdesát procent území Rakouska). Během třetí fáze, v letech 2007 až 2010, dojde k propojení digitálních sítí s regiony a postupnému vypínání analogových vysílačů.
Konec analogu v prosinci 2010
Vypínání analogu bude postupné region po regionu a může k němu dojít ve chvíli, kdy 90 procent území spolehlivě pokryje signál DVB-T a alespoň čtvrtina domácností bude mít digitální přijímač nebo set-top-box (souběžné vysílání v obou systémech by ale nemělo trvat déle než šest měsíců). ORF počítá s tím, že její současné dva programy budou do února 2007 dostupné v digitálním formátu DVB-T na 77 procentech území Rakouska. V roce 2008 by to už mělo být 91 procent území. Komerční televize ATV+ časový harmonogram nezveřejnila. Pro ORF bude digitální vysílání zajišťovat její vlastní specializovaná divize ORS.
Poslední, pátá fáze přechodu na digitální vysílání přijde v roce 2010, na který RTR naplánovala definitivní vypnutí analogového vysílání. V té době už bude pětadevadesát procent domácností v Rakousku pokryto signálem DVB-T, který zajistí 349 pozemních vysílačů. Rakousko počítá, že po vypnutí analogu bude existovat pět až šest digitálních sítí s celostátním pokrytím. Otázkou zůstává, jaké programy je zaplní. Veřejnoprávní ORF sice už oznámila, že plánuje některé tematické kanály, a nebrání se při jejich přípravě spolupráci s komerční ATV+, na dvacet nebo čtyřiadvacet samostatných programů to ale nevypadá.
Rakouský televizní trh je zvláštní tím, že kromě ORF a ATV+ zde neexistují žádné další celoplošné televize. Všechny německé komerční kanály vysílají pro Rakousko speciální okna s odpojovaným zpravodajstvím a publicistikou, neexistující jazyková bariéra v podstatě ztěžuje vstup jakéhokoli dalšího hráče na trh. Změní se to přechodem na pozemní digitální vysílání? Těžko předvídat. Záleží na tom, jaká pravidla RTR určí pro přebírané programy a zda je vůbec pustí do pozemního vysílání.
Anketa
Zavede Rakousko digitální televizi dříve než Česká republika?
Autor článku
Seriál DVB-T ve střední Evropě
-
- Team Leader | Virtual Reality
- Pracovník odd. technické podpory OIT
- Technical Writer
- PHP Programátor
- Programátor JAVA
- Databázist(k)a
-
- Jak úspěšně připravit vaši první online kampaň
- Plánování projektu II: rizika a komunikace
- Psaní e-mailů snadněji a rychleji
- Kritické myšlení 5 - Teorie her a jak okolnosti ovlivňují rozhodování
- Google Disk - mějte svá data pod kontrolou
- Kontingenční tabulky v Excel
Mohlo by vás zajímat
-
Prohlížeč Brave: utopistický projekt, který si sám pod sebou řeže větev?
-
Josef Průša (Prusa Research): Zájem o minitiskárny je brutální, lidé jich zatím objednali 7 tisíc
-
Alternativy DVB-T2: Jaké jsou nabídky placených platforem?
-
Zmizely vám programy ČT? Za set-top box na poslední chvíli si připlatíte
Dále u nás najdete
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.