Hlavní navigace

Dvě nové DAB+ stanice zahájily vysílání v Británii

1. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Multiplex vysílající digitální rozhlas v britském Portsmouthu představil podle serveru Media.info dvě nové stanice Awaaz GM a Indulgence ve formátu DAB+. Ne všechny DAB přístroje jsou ale schopny ho přijímat.

DAB+ jako vylepšená verze formátu DAB využívá při vysílání v Evropě a v Austrálii nižšího bitrate při dosažení stejné zvukové kvality. To se jí daří díky využívání AAC kódování namísto původního MP2. DAB+ tak vysílatelům umožní odbavit podstatně více stanic bez ztráty kvality.

Dvojici nových DAB+ stanic klasické DAB přijímače buď vůbec neuvidí, nebo svému majiteli nabídnou upgrade, který umožní kompatibilitu s formátem DAB+. Ta vyžaduje licenční poplatek za využití kodeku AAC, který vybírá jeho vývojář, německá firma Frauhofer. Poplatek se vztahuje i na operátora multiplexu.

KL-nominace

Programy ve formátu DAB+ budou moci naladit DAB rádia s on-line přístupem, jako je v Británii distribuovaný model Pure Evoke Flow, což byl asi první DAB+ přijímač dostupný v Británii. Pokud váš přijímač disponuje samolepkou Digital Radio, měl by být schopný DAB+ vysílání zpracovat. Stejně tak by s ním neměly mít problém DAB rádia instalovaná ve vozidlech, což je kolem osmdesáti procent dnes prodávaných aut. I tak je ale v britské distribuční síti hodně digitálních přijímačů, které formát DAB+ nepodporují.

Podle serveru Media.info by se v uvedeném multiplexu měly během několika týdnů objevit další DAB+ stanice. Zmíněná Indulgence je vůbec první britskou stanicí vysílanou pouze prostřednictvím DAB+. Britský trh zatím na formát DAB+ moc nespoléhá, evidentně se mu nechce veřejnosti vysvětlovat, že si bude muset nahradit stávající DAB přístroje pokročilejšími přístroji.

Autor článku

Editor sekce DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.