Hlavní navigace

Pavel Dvořák: Myslím, že analog stihneme vypnout k 11.11. 2011

15. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
15. 10. 2007

Analogová tma by měla v České republice nastat nejpozději k 11. listopadu 2011. To je také nejpravděpodobnější datum, které se objeví v nové verzi Technického plánu přechodu ze zemského analogového a na zemské digitální televizní vysílání (TPP). Na setkání s novináři to dnes prohlásil předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák.

Zásady pro tvorbu nového TPP chce úřad příští týden projednat s operátory multiplexů, současnými celoplošnými televizemi a Asociací digitálních televizí (ADT). TPP je primárně zaměřen na překlopení stávajících analogových celoplošně vysílajících televizí do DVB-T, prohlásil Dvořák. Pracovní skupinu pro sestavení dokumentu „Principy a zásady sestavení TPP“ budou tvořit zástupci ČTÚ, Radiokomunikací, Telefóniky O2, Czech Digital Group, České televize, Novy, Primy a ADT.

V pracovní verzi má tento dokument sedm stran. Nadále počítáme s tím, že TPP bude zavádět zemské digitální vysílání po ucelených oblastech a v každé této oblasti půjde o dvě fáze: nejprve souběžné analogové a digitální vysílání z primárního vysílače, poté vypnutí analogového vysílání z primárního vysílače, souběh u sekundární sítě a vypnutí analogového vysílání u sekundární sítě, naznačil předseda Rady ČTÚ.

ebf - tip do článku - debata

Podle Dvořáka by měl dokument obsahovat asi 20 pravidel pro zavádění DVB-T i vypínání analogu. Časové schéma pro přípravu TPP bychom měli mít hotové v průběhu listopadu. Zároveň bychom měli mít k dispozici jasnou představu o spouštění digitální sítě 1, tedy veřejnoprávního multiplexu, řekl. Na České televizi a opouštění analogových kmitočtů ČT 1 a ČT 2 podle předsedy telekomunikační rady závisí celý proces přechodu na DVB-T. Potřebujeme také ještě některé kmitočty Primy, zatímco od Novy ne, dodal.

Termín 10. října 2010 jako datum vypnutí analogového vysílání v České republice je podle Dvořáka technicky realizovatelný, ale v současné době zpochybnitelný. Proto se domnívá, že analogová tma nastane až 11. listopadu 2011, což není v rozporu s poslanci schválenou diginovelou. Tam se píše, že k vypnutí analogového vysílání dojde nejdříve 10. října 2010 a nejpozději 31. prosince 2012, upozornil Pavel Dvořák. Situaci podle něj může zkomplikovat snaha ČT o delší souběh analogového a digitálního vysílání jejího prvního programu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).