Hlavní navigace

EBU sestavila publikaci Výhledy digitálního rozhlasu pro rok 2012

8. 2. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 2. 2012

DOKUMENT UVNITŘ Evropská vysílací unie (EBU), která sdružuje veřejnoprávní vysílatele ze starého kontinentu, na svých webových stránkách zveřejnila dokument, jež nazvala Digital Radio in 2012, tedy Digitální rozhlas v roce 2012. Zástupci jednotlivých institucí hodnotí aktuální stav DAB a DAB+ v jejich zemi a snaží se nastínit vývoj v letošním roce. Českou republiku zastupuje vedoucí redakce nových médií veřejnoprávního rozhlasu Filip Rožánek. Publikace je kompletně v angličtině.

DOKUMENT: Digital Radio in 2012 (výhled Pracovní skupiny EBU pro budoucnost rozhlasu)

Po letech testů v několika městech začalo regulární digitální rozhlasové vysílání v České republice v dubnu 2011, uvádí Rožánek a dále shrnuje, jak na tom digitální rozhlas u nás je. V letošním roce předpokládá šéf nových médií Českého rozhlasu rozšíření do severních Čech a potencionální zisk 1,83 milionu posluchačů. Signál digitálního rozhlasu by tak v tuto chvíli měl být dostupný téměř už pro polovinu populace. Jako jediný provozovatel DAB a DAB+ v Česku je zmiňovaná příbramská firma Teleko, své plány však má i RTI cz, která by měla provozovat vysílání na jihozápadě republiky.

ebf - tip do článku - debata

K TÉMATU: Plzeňská RTI cz může začít šířit digitální rozhlas. Registrovala ji RRTV

Český rozhlas je pochopitelně v dokumentu zmiňován jako leader v oblasti digitálního rozhlasu. Nechybí tu ani zmínka o tom, že tato instituce chce spustit v září letošního roku již avizovaný okruh pro děti a mladé posluchače. Stanice má být dostupná jak přes internet, tak právě prostřednictvím DAB. Prozatím má vysílat s omezeným programem, s jeho rozvojem se však počítá v příštím roce. Ve hvězdách zůstává osud Českého rozhlasu v rámci pozemního digitálního šíření (DVB-T), ve kterém chce spustit veřejnoprávní televize svůj chystaný kanál ČT 3.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).