Hlavní navigace

EBU vydala technickou ročenku za rok 2007 (DOKUMENT UVNITŘ)

Evropská vysílací unie (EBU) zveřejnila na svém webu technickou ročenku za minulý rok. Ve více než padesátistránkovém dokumentu si můžete přečíst pojednání o správě kmitočtového spektra s ohledem na tzv. digitální dividendu. Materiál shrnuje zavádění dohody z předloňské Regionální radiokomunikační konference o kmitočtovém plánování a věnuje se rozdělení spektra pro služby zemského digitálního rozhlasu (T-DAB) a televize (DVB-T).

Další článek ročenky zmiňuje vývoj digitálního rozhlasového vysílání (DAB) a jeho doplnění v podobě technologie DAB+ včetně celé řady technologických detailů. Na straně 21 jsou pak uvedené i fotografie tří přijímačů digitálního rozhlasu, které mají displej zobrazující elektronického průvodce programem (EPG). Materiál uvádí také problémy s kódováním zvuku do digitální podoby a jejich různá řešení.

Prostor v ročence EBU dostali rovněž výrobci spotřební elektroniky, kteří sem přispěli článkem o využití a rozvoji standardů HDMI a HDCP. Přečíst si můžete také o technologii „Multiple Description Coding“, jež je představená jako nová možnost streamování videa po internetu s celou řadou opravných mechanismů pro řešení poruch v obraze. Nástroje korekce videa jsou v materiálu dokumentované na řadě obrázků. Závěr ročenky je věnovaný televiznímu vysílání přes internet a po IPTV.

PŘEČTĚTE SI: Technická ročenka EBU za rok 2007 [PDF, 10,2 MB]

Ročenka EBU je psaná anglicky. Evropská vysílací unie sdružuje veřejnoprávní televize z celé Evropy a sportovní kanál Eurosport. Členem EBU je i Česká televize.

Našli jste v článku chybu?