Hlavní navigace

EBU vydala technickou ročenku za rok 2007 (DOKUMENT UVNITŘ)

27. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
27. 3. 2008

Evropská vysílací unie (EBU) zveřejnila na svém webu technickou ročenku za minulý rok. Ve více než padesátistránkovém dokumentu si můžete přečíst pojednání o správě kmitočtového spektra s ohledem na tzv. digitální dividendu. Materiál shrnuje zavádění dohody z předloňské Regionální radiokomunikační konference o kmitočtovém plánování a věnuje se rozdělení spektra pro služby zemského digitálního rozhlasu (T-DAB) a televize (DVB-T).

Další článek ročenky zmiňuje vývoj digitálního rozhlasového vysílání (DAB) a jeho doplnění v podobě technologie DAB+ včetně celé řady technologických detailů. Na straně 21 jsou pak uvedené i fotografie tří přijímačů digitálního rozhlasu, které mají displej zobrazující elektronického průvodce programem (EPG). Materiál uvádí také problémy s kódováním zvuku do digitální podoby a jejich různá řešení.

Prostor v ročence EBU dostali rovněž výrobci spotřební elektroniky, kteří sem přispěli článkem o využití a rozvoji standardů HDMI a HDCP. Přečíst si můžete také o technologii „Multiple Description Coding“, jež je představená jako nová možnost streamování videa po internetu s celou řadou opravných mechanismů pro řešení poruch v obraze. Nástroje korekce videa jsou v materiálu dokumentované na řadě obrázků. Závěr ročenky je věnovaný televiznímu vysílání přes internet a po IPTV.

CIF23

PŘEČTĚTE SI: Technická ročenka EBU za rok 2007 [PDF, 10,2 MB]

Ročenka EBU je psaná anglicky. Evropská vysílací unie sdružuje veřejnoprávní televize z celé Evropy a sportovní kanál Eurosport. Členem EBU je i Česká televize.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).