Hlavní navigace

Edward Snowden: blokování reklamy je naše „povinnost“

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Čistě prakticky by možná Snowden měl zůstat u odhalování šmírovacích praktik NSA, není to poprvé, co se vydal problematickým směrem.

Někteří považují Edwarda Snowdena za vlastizrádce a rádi by ho viděli ve vězení, někteří dokonce popraveného. Někteří ho oslavují jako ochránce svobody a někoho, kdo nám ukázal něco, o čem jsme nevěděli. Rozumnější postoj může být ten, že jsme si díky Snowdenovi potvrdili to, co bylo léta zřejmé, ale svět tomu nejen moc nechtěl věřit, ale ani to nechtěl moc řešit.

Proto je možné odhalení ničím neomezených šmírovacích praktik tajných služeb považovat za dobrou službu lidstvu, i když s tím možná někdo nesouhlasí. Byť není a nikdy nebude jasné, jestli Snowden skutečně vynesl jenom to, co vynést neměl. Tedy nakolik jeho „únik“ byl řízený. Ať už s jeho vědomí nebo, daleko pravděpodobněji, bez jeho vědomí.

Čas od času Snowden vypustí nějaké další užitečné informace, které pomohou lépe pochopit, kde stále ještě jsou rezervy co se soukromí a bezpečí na internetu týče. Ale čas od času také vypouští „moudra“, která jsou už za hranicí toho, co lze chápat jako pomoc lidstvu.

Všichni by měli blokovat reklamy

V aktuálním případě jde o prohlášení v rozhovoru pro magazín Intercept, že „každý by měl používat software na blokování inzerce, i kdyby jenom z perspektivy bezpečí“. Jakkoliv je skutečností, že reklama (a s ní spojené sledovací systémy) je zásadním prvkem narušujícím soukromí a samotná inzerce je často zneužívána pro útoky a pokusy o hack počítačů, není to důvodem k tomu, že by všichni měli reklamy blokovat.

Snowden oprávněně upozorňuje na to, že někteří poskytovatelé připojení pozměňují data, která se přenášejí mezi servery a uživateli. A správně říká, že dokud inzerce používá Flash, je naše online bezpečnost zásadně ohrožena.

Jenže: tajné služby ovlivnit nemůžeme, ale provozovatele serverů, poskytovatele připojení i inzerenty ovlivnit můžeme. 

Řešením není, aby celý svět nasadil blokátory inzerce. Řešením je konečně přestat používat Flash, každého z poskytovatelů, který vám zasahuje do soukromí, dostat k soudu, inzertní systémy přijímající nekontrolovaně reklamy hnát k zodpovědnosti. A stejným způsobem přistupovat vůči těm, kdo nekontrolovaně shromažďují informace o našem soukromí.

Content 2017 - tip Footshop

Pokud toto nahradíme plošným nasazením blokátorů reklam a prostředků na ochranu soukromí (Ghostery například), povede to nakonec k masovému rozšíření něčeho, co už teď postupně vzniká: whitelistingu. 

Tedy tomu, že blokátory inzerce budou povolovat reklamy od těch, kteří si za to zaplatili. Nebo k ještě podivnějším aktivitám v podobě „etických inzerátů“, kde kdosi neznámý bude posuzovat, které inzertní systémy jsou vhodné a které ne. A ve finále vše stejně skončí tam, kde předtím.

Našli jste v článku chybu?
19. 11. 2015 9:57

Já používám whitelisting dle přínosu webů. Třeba takový iDnes, kde je už dnes třetina článků neoznačených reklamních nebo PR, další vedou z homepage použitím stejného druhu nadpisu a perexu na web s placenými službami (reality, autobazar, finance) si nezaslouží zobrazit jakoukoliv i etickou reklamu ...

19. 11. 2015 13:38

Ale πču. Je to trošku jinak. Platí dvě pravidla:

1. Nikdo nemá právo mi zobrazovat na mém monitoru, co já nechci, a je mé právo činit jakákoli opatření směřující k naplnění tohoto cíle.

2. Je právo toho, kdo mi chce zobrazovat nežádoucí obsah, činit taková opatření, abych si nemohl zobrazovat ani žádaný obsah, pokud se mi zároveň nezobrazí obsah nežádoucí.

Mezi tím existuje rovnováha, která momentálně funguje úplně skvěle. V rukou to reálně mají ti, kteří servírují žádaný a nežádoucí obsah. Č…